دلایل استفاده از روش PLS در مدل سازي معادلات ساختاري

Structural Equation Model– building with SmartPls

 در این مقاله به دلایل کاربرد نرم افزار اسمارت پی ال اس در مدل سازی معادلات ساختاری می پردازیم.

ظهور نرم افزار  Smart Pls در معادلات ساختاري و دلايل آن

اهمیت تحلیل داده ها

اهميت روز افزون تجزيه و تحليل داده ها در تحقيقات علمي، باعث توجه هرچه بيشتر جامعه علمي به اين مقوله شده است. همانگونه که يک پژوهش علمي بدون مروري بر ادبيات موضوع و کنکاش در نظريه ها، ناقص مي ماند،‌ اضافه نمودن تحقيق ميداني به تئوري هاي مطالعه شده جلوه ي ديگري به پژوهش داده و اعتبار آن را دوصد چندان مي کند. در اين راستا،‌داده هايي که محقق از اعضاي نمونه آماري تحقيق خود جمع آوري مي نمايد، احتياج به تحليل دارند تا تفسير يافته ها و تعميم نتايج ميسر گردد.

ابزار مدل سازی معادلات ساختاری SEM

در مطالعات حوزه ي علوم انساني و اجتماعي، تجزيه و تحليل داده هاي پژوهش طبق فرآيندي با قالب کلي مشخص و يکسان صورت مي پذيرد که مرتبط با آن روش تحليل آماري متعددي تا به حال معرفي شده است. در اين ميان، مدل سازي معادلات ساختاري (SEM) که در اواخر دهه شصت ميلادي معرفي شد، ابزاري در دست محققين جهت بررسي ارتباط ميان چندين متغير در يک مدل را فراهم مي ساخت. قدرت اين تکنيک در توسعه نظريه ها باعث کاربرد وسيع آن در علوم مختلف از قبيل بازاريابي، مديريت منابع انساني،‌ مديريت استراتژيک و سيستم اطلاعاتي شده است.

دلایل استفاده از SEM

يکي از مهمترين دلايل استفاده زياد پژوهشگران از SEM، قابليت آزمودن تئوري ها در قالب معادلات ميان متغيرهاست. دليل ديگر لحاظ نمودن خطاي اندازه گيري توسط اين روش است که به محقق اجازه مي دهد تا تجزيه و تحليل داده هاي خود را با احتساب خطاي اندازه گيري گزارش دهد.

دو نسل از مدل سازی معادلات ساختاری

مدل سازي معادلات ساختاري تا اين زمان، با دو نسل روش هاي تجزيه و تحليل داده ها معرفي شده است. نسل اول روش هاي مدل سازي معادلات ساختاري روش هاي کوواريانس محور هستند که هدف اصلي اين روش ها تاييد مدل بوده و براي کار به نمونه هايي با حجم بالا نياز دارند. نرم افزارهاي LISREL، AMOS، EQS و MPLUS چهار عدد از پرکاربردترين نرم افزارهاي اين نسل هستند.

چند سال پس از معرفي روش کوواريانس محور، به دليل نقاط ضعفي که در اين روش وجود داشت، نسل دوم روش هاي معادلات ساختاري که مولفه محور بودند، معرفي شدند. روش هاي مولفه محور که بعدا به روش حداقل مربعات جزئي تغيير نام دادند، براي تحليل داده ها روش هاي متفاوتي نسبت به نسل اول ارائه دادند.

پس از معرفي روش حداقل مربعات جزئي، اين روش از علاقه مندان بسياري برخوردار شد و پژوهشگران متعددي تمايل به استفاده از اين روش پيدا کردند. مهمترين نرم افزار براي اين روش Smart PLS   مي باشد.

دلايل استفاده از روش pls و SmartPls در پایان نامه ها

محققين دلايل متعددي را براي استفاده از روش پي ال اس (PLS) ذکر نموده اند. مهمترين دليل، برتري اين روش براي نمونه هاي کوچک ذکر شده است. دليل بعدي داده هاي غيرنرمال است که محققين و پژوهشگران در برخي پژوهش ها با آن سر و کار دارند در نهايت دليل آخر استفاده از روش پي ال اس (PLS)، روبرون شدن با مدل هاي اندازه گيري سازنده است.

دلايل استفاده از روش معادلات ساختاري پي ال اس (PLS – SEM) به شرح زير است:

 • حجم کم نمونه
 • داده هاي غير نرمال
 • مدلهاي اندازه گيري از نوع سازنده
 • قدرت پيش بيني مناسب
 • پيچيدگي مدل ( تعداد زياد سازه ها و شاخص ها)
 • تحقيق اکتشافي
 • توسعه تئوري و نظريه
 • استفاده از متغيرهاي طبقه بندي شده
 • بررسي همگرايي
 • آزمودن تئوري و فرضيه
 • آزمودن فرضيات شامل متغيرهاي تعديلگر

بهترين دليل استفاده از PLS

با توجه به موارد بالا، حجم نمونه اندک بهترين دليل استفاده از PLS است. روش هاي نسل اول مدل سازي معادلات ساختاري که با نرم افزارهايي نظير LISREL، EQS و AMOS اجرا مي شدند،‌ نياز به تعداد نمونه زياد دارند، در حالي که PLS (پي ال اس)  توان اجراي مدل با تعداد نمونه خيلي کم را دارا مي باشد.

يک مزيت مهم ديگر که محققين به آن استناد مي کنند، امکان استفاده از مدل هاي اندازه گيري با يک شاخص (سوال) در روش PLS-SEM مي باشد. اين روش به پژوهشگر اين امکان را مي دهد که بتواند در مدل پژوهشي خود از مدل هاي اندازه گيري با يک سوال استفاده کند.

4.5/5 - (12 امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین اعضای فنی مجموعه «اطمینان شرق»، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزارهای معادلات ساختاری را به خوبی انجام دهم. شماره من در پیام رسان های ایتا، سروش، ... (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

نوشته های مشابه

‫84 دیدگاه ها

 1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما

  من یک سوال داشتم

  برای انجام معادلات ساختاری برای متغیر وابسته اسمی (دو وجهی) از کدام نرم افزار می توان بهره گرفت؟
  amos بهتر است یا smart pls؟
  اصلا امکان انجام معادلات ساختاری برای متغیر وابسته اسمی است؟

  1. سلام بر شما
   از نرم افزار اسمارت پی ال اس استفاده گردد.
   بله با این نرم افزار smartpls امکان انجام معادلات ساختاری برای متغیر وابسته اسمی وجود دارد.

 2. سلام مقاله حسابداری تهیه کردم که داور ایراد گرفته و رد شد و پیشنهاد دادند که از روش pls کار کنم . خواستم بپرسم آیا شما کار تدوین مقاله ای که رد شده قسمت ادلیات موضوعی و تحلیل اماری و نتیجه و پیشنهادات آخر راهم انجام میدهید در واقع باز نگری کلی در مقاله ام با رفرسنهای ۲۰۱۸ انجام میدهید ؟ اگه جواب مثبته هرینه یک مقاله چند ه؟ چند روزه تحویل میدید ؟ و ایمیلتون و تلفنتون رو هم بزارین ؟ ممنون

  1. سلام؛ در خصوص انجام بخش تحلیل آماری آن (خروجی آزمون ها در نرم افزار اسمارت پی ال اس و تحلیل خروجی ها، آزمون فرضیات و نوشتن گزارش آن در ورد) می توانیم خدمت شما باشیم. اما در خصوص ادبیات موضوعی و پیشنهادات نمی توانیم، زیرا اینها در تخصص یک آمارگر نیست و نیاز به تخصص حسابداری است. رفرنسها نیز در حیطه کاری ما نیست.
   برای برآورد هزینه در منو خدمات همین سایت مراجعه نمایید. بهتر است برای برآورد قیمت و زمان دقیق کار، پرسشنامه و فرضیات و مدل و داده ها و مقاله را برای ما از طریق ایمیل یا پیام رسان ها (سروش یا واتس آپ) ارسال نمایید تا دقیقا مورد بررسی قرار گرفته و قیمت و زمان تعیین شود. اطلاعات تماس با ما در پایین تمام صفحات سایت هست

  1. سلام.
   اگر متغير اسمي است يعني ( داراي طيف ليکرت مي باشد) بايد از طريق نرم افزار به عنوان متغير تعديلگر در مدل اصلي تعريف شود و بعد نتايج تحليل شود.
   اگر متغير کيفي است مانند جنسيت يا تحصيلات يا گروه بندي ها بايد مدل براي هر گروه جداگانه بررسي شود و بعد نتايج با هم مقايسه شود.
   براي اطلاعات بيشتر مي توانيد به کتاب آقاي داوري و رضا زاده رجوع کنيد.

 3. بنا به تعاریفی که در بالا شده میخوام بدون حداقل داده ها برای لیزرل باید چند تا باشه؟ منظور از حجم زیاد یعنی حدودا جقدر؟ حجم داده های من 29000 هستش . بنطرتون با لیزرل بهتر جواب میده یا پی ال اس؟

  1. حداقل حجم نمونه 200 پرسشنامه برای نرم افزار لیزرل. البته بستگی به تعداد سوالات هم دارد.

 4. با سلام
  من آمار مربوط به پایان نامه خودم را به یه آماریست دادم که طبق پروپزوال از طریق smsrt pls باید استفاده کرد با توجه به اینکه 5 مورد متغییر که هرکدام حدود 15 الی 20 سئوال داشتند بهشون دادم و ایشون فرمودند که تعداد سئوالات خیلی زیاد است و هرکدام از سئوالات را به 5 الی 7 سئوال کاهش داشت .
  سئوال 1- آیا روش ایشان درست است ؟
  2- اگر درست است علت چیست ؟

  1. سلام؛ معمولا سنجش یک متغیر با 20 یا 15 سوال انجام نمی شود و از تعداد سوالات کمتری استفاده می شود. پرسشنامه تان را برای بررسی برای همکاران ما از طریق سروش یا واتس آپ یا ایمیل ارسال نمایید تا دقیق بررسی کنند.

 5. سلام وقت بخیر آیا با جامعه آماری 386 نفر هم می شود از نرم افزار PLS استفاده کرد

  1. سلام؛ بله. مشکلی ندارد.
   نرم افزار لیزرل است که در استفاده از آن باید حداقل حجم نمونه 200 باشد. اسمارت پی ال اس سخت گیر نیست.

  1. سلام.
   بله. اگر حجم نمونه بالا باشد مي توانيد از اين نرم افزار براي داده هاي غير نرمال استفاده کنيد.

 6. سلام برای کار کردن با اموس هر متغیر پنهان باید چند بعد داشته باشد؟حداقل نمونه لازم تقریبا 10 برابر تعداد متغیرهای پنهان و اشکاره؟

  1. سلام. هر بعد حداقل باید با سه سوال پرسشنامه داشته باشد. ۱۰ برابر تعداد سوالات پرسشنامه. البته اگر پرسشنامه بزرگ باشد.
   اگر تعداد سوالات منطقی است می توان از جدول مورگان یا فرمول کوکران استفاده کرد.
   در منابع حداقل حجم نمونه را ۲۰۰ در نظر گرفته اند

  1. حداقل حجم نمونه با توجه به تعداد سوالات پرسشنامه تعیین می شود.
   به طور مثال متغیری که بیشترین سوال را دارد انتخاب می کنید و تعداد سوالات را در ۷ ضرب می کنید. حداقل حجم نمونه به دست می آید.

   1. سلام. ممنون میشم اکه منبع معتبری برای این مطلب ارایه کنید؟
    به طور مثال متغیری که بیشترین سوال را دارد انتخاب می کنید و تعداد سوالات را در ۷ ضرب می کنید. حداقل حجم نمونه به دست می آید.

    1. سلام. ما جایی ضربدر 7 را ندیده ایم. به این صفحه سایت بروید تا توضیحات کامل حجم نمونه PLS را ببینید: تعیین حجم نمونه روش PLS. در دیدگاه ها منبع آن آمده است.
     یا می توانید از فرمول کوکران استفاده کنید در سایت ویژه نرم افزار spss این مجموعه: محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران

   2. با سلام ایا این نکته که فرمودید منبع علمی نیز جهت ارجاع دارد؟؟؟؟

    1. سلام
     کتاب معادلات ساختاری با نرم افزار اسمارت پی ال اس، نوشته علی داوردی و آرش رضا زاده، انتشارات جامعه شناسان، چاپ اول، پاییز ۹۲

 7. با سلام. با سپسا از مشاوره ارزشمند شما و پاسخ هایتان، جسارتا یک سوال خدمتتون داشتم:
  نرم ازفزارهای موجود pls اغلب برای student تعریف شده اند و عرض کردند که تنها تا نمونه 99 تایی را بررسی می نمایند.
  در صورتی که نمونه ای با تعداد بالای 100 نفر باشد آیا بدون خرید لایسنس نرم افزار pls امکان اجرای آن با pls هست؟
  اگر لینکی برای دانلود pls داشته باشید که بتوان با آن، نمونه بالای 100 تا را محاسبه نمود بسیار سپاسگذار از راهنمایی می باشم.

  1. سلام. نرم افزار PLS نسخه 2 این محدودیت را ندارد و رایگان است. از منو محصولات وب سایت ما می توانید به راحتی و به صورت رایگان این نرم افزار را دانلود کرده و نصب کنید.
   اگر برای فعال سازی آن به مشکل خوردید آنگاه راهنمای فعال سازی smart pls 2 را از همان صفحه ای که نرم افزار را دانلود کردید خریداری نمایی
   د.

   بروز رسانی (1/1/1401): ما هم اکنون مدتی است که از نسخه 3 اسمارت پی ال اس استفاده می کنیم و در این سایت به آدرس زیر می توانید نسبت به دانلود نسخه کرک شده آن اقدام نمایید:
   https://www.smartpls.ir/product/install3/

 8. با سلام و عرض ادب
  آیا می توان از نرم افزار SmartPls در تحقیقات کیفی استفاده کرد؟ به طوری که داده ها با استفاده از مصاحبه نیمه ساختاریافته جمع آوری شود و با استفاده از روش تحلیل محتوا تجزیه و تحلیل شود یا نمیشه و حتما باید یه روش کمی هم اضافه کرد؟ با تشکر از شما

  1. سلام. نرم افزار های آماری برای داده های کمی مناسب می باشد. اگر بتوان پاسخ های کیفی را به کمی تبدیل کرد می توان از نرم افزار های آماری نظیر اسمارت پی ال اس نیز استفاده کرد.

 9. سلام سوال پژوهشی های من (آیا عوامل فردی میتواند به عنوان شایستگی مدیران موثر باشد ؟ ) به گونه ای است باید از تی تک نمونه ای (نرمال داده ها) یا دو جمله ای (اگر نرمال نبود) استفاده بشود سوال این است ایا می توانم از پی ال اس استغاده کنم>
  ایا می توانم برای برازش از پی ال اس و برای ازمون از اس پی اس اس مثلا ازمون تی استفاده نمایم
  ممنون

  1. سلام. به فرضیات و اهداف شما از تحقیق بستگی دارد. اما قاعدتا شما باید از هر دو نرم افزار پی ال اس و spss استفاده کنید

 10. با سلام و احترام
  به من گفته شد که با نرم افزار pls هم می توان داده های با تعداد کم و داده ها با تعداد بالا و همچنین داده های نرمال و غیر نرمال را بررسی کرد . خواستم بفرمایید آیا این مطلب صحیح است ؟ یعنی اگر حجم نمونه بالا هم باشد می توان از نرم افزار pls استفاده کرد ؟
  سپاس از شما

  1. سلام. مزیت نرم افزار اسمارت پی ال اس این است که با داده های کم نیز قابل استفاده است و نیاز به نرمالیتی ندارد.
   منتها اگر داده ها زیاد باشند و نرمال نیز باشند، باید از لیزرل استفاده کنید (مگر اینکه به دلیل متغیر تعدیل گر مجبور به استفاده از اسمارت پی ال اس باشید)

 11. سلام
  برای حجم نمونه های بالا مثلا 400 باز هم می توان از نرم افزار پی ال اس استفاده کرد.
  با تشکر از سایت خوبت ون

  1. سلام. در صورتی که داده ها نرمال نباشد می توانید از اسمارت پی ال اس استفاده کنید. اگر نرمال باشند خیر و باید از لیزرل استفاده کنید.

  1. در حجم نمونه 200، اگر نرمال باشند باید از لیزرل و اگر نرمال نباشند از اسمارت پی ال اس استفاده کرد.

 12. سلام. نمونه ۲۰۰ نفری با سه تا متغیر که متغیر مستقل ۳۶ سوال با۳ زیرمقیاس که ۱۸ سوال برای دوزیرمقیاس و زیر مقیاس سومی نمرات کم این دو زیرمقیاس میباشدکه زیرمقیاس سوم شد ۱۰۸ نفر ،متغیر میانجی ۳۶ سوال و متغیر نهایی ۱۱ سوال داره و غیر نرمال شدن .از ایموس میشه استفاده کرد؟یا نرم افزار دیگه ای ؟ممنون

 13. با سلام و احترام
  در صورتیکه بخواهم از نرم افزار پی ال اس برای تحلیل اطلاعات به دست آمده از پرسشنامه استفاده کنم آیا همانند لیزرل برای هر متغیر باید حتما حداقل سه پرسش در پرسشنامه طراحی شود یا خیر؟
  با تجدید احترام

  1. سلام. بله. در معادلات ساختاري هر متغير بايد حداقل سه سوال در پرسشنامه داشته باشد.

 14. سلام خدمتتون
  می خواستم بدونم تحقیق بنده دارای یک متغیر مستقل شامل 5بعد(هرکدام4سوال) ، یک متغیر وابسته بدون بعد(17سوال) و یک متغیر تعدیلگر بدون بعد(4سوال) هست
  جامعه حدود 90نفر و حجم نمونه با خطا1 /. حدود45 نفر
  و استاد راهنما فرموده اند با نرم افزار pls انجام شود
  می خواستم بدونم آیا بدون مشکل شدنی هست ؟

  1. سلام. حجم نمونه کم است. طبق جدول مورگان حجم نمونه شما 73 نفر مي باشد.
   ولي بايد مدل برازش پيدا کند، ممکن است مشکلي پيش نيايد.

 15. سلام
  عالی بود اما بهتر بود در باره نمونه بالاتر از 100 نفر هم که معمولا از طریق ایموس محاسبه انجام می شود می فرمودید که آیا می توان از پی ال اس هم استفاده کرد؟
  با تشکر فراوان

  1. سلام. بله مي توان از پي ال اس استفاده کرد. اين نرم افزار براي داده هاي کم و غير نرمال نيز مناسب است.

 16. سلام
  وقت بخیر
  لطفاً در مورد اینکه چطور میشه مدلی که توی نرم افزار pls کشیده شده رو به محیط نرم افزار word انتقال داد توضیح بدید.

  1. سلام. از گزينه FILE ، Export image استفاده کنيد و بعد عکس را ذخيره کرده و بعد از آن در ورد کپي کنيد.

 17. باسلام. آیا از نرم افزارهای لیزرل و پی ال اس فقط باید در تحقیقاتی استفاده کرد که دادههای آن با پرسشنامه جمع آوری شده اند؟ برای نمونه تحقیقی که یک متغیر مستقل دارد و ۸ متغیر وابسته و دادهای آن از صورتهای مالی شرکتها جمع آوری شده است را می توان با اسمارت pls یا لیزرل تحلیل کرد؟ حجم نمونه نیز بیش از ۱۰۰۰ سال_ شرکت است.

  1. سلام. می توان از نرم افزار معادلات ساختاری نیز استفاده کرد، به روش میمیک یا MIMIC.
   اما برای داده های اقتصادی آنهم صورتهای مالی موکدا و جدا توصیه می شود که از نرم افزار EViews استفاده کنید. سایت دیگر ما و بسته های آموزشی و ویدئوهای آنرا حتما ببینید: http://www.eviews-iran.ir

 18. سلام و خسته نباشین. پرسشنامه من چهار متغیر داره که متغیر مستقل خودش از ۱۰تا زیرمقیاس که هر زیرمقیاس ۲ گویه داره تشکیل شده. دوتا متغیر میانجی داره که هر کدومشون سه زیرمقیاس داره و هر زیرمقیاس یک الی سه گویه داره. متغیر وابستمم زیرمقیاس نداره و ۵ گویه داره. می‌خواستم بدونم این مدل رو چطوری می‌تونم تو پی ال اس رسم کنم. من ۲۰ گویه مربوط به متغیر مستقلو که تو نرم‌افزار بهش وصل می‌کنم ۲۰تا زیر مقیاس درست میکنه. چطور می‌تونم بهش بفهمونم هر دو گویه مربوط به یک زیرمقیاسه که تو شکل ۱۰زیرمقیاسو نشونم بده نه ۲۰تا.

  1. سلام. زیر مقیاس ها را هم باید به عنوان متغیر مکنون یا پنهان در مدل ترسیم کنید.

 19. باسلام و احترام
  ضمن تشکر از مطالب مفید سایت و پاسخگویی های راهگشای شما، ممنون می شوم سوال بنده را هم پاسخ بفرمایید.

  در یک پژوهش به دنبال بررسی و اعتبار یابی نسخه کوتاه یک پرسشنامه 20 سوالی در قالب نمره گذاری لیکرت 1-4 هستیم. براساس پیشینه پژوهشی و مطالعات مشابه باید از روش تحلیل عاملی تاییدی استفاده کنیم.
  به دلیل نرمال نبودن داده ها جهت انجام تحلیل عاملی تاییدی از نرم افزار pls می خواهیم استفاده کنیم.
  لطف می فرمایید اگر منبع یا کتابی جهت آشنایی بیشتر با نحوه اجرای تحلیل تعاملی تاییدی در pls معرفی نمایید.

  باتشکر فراوان

  1. سلام و متشکر.
   منابع و کتابهای خوبی اخیرا در خصوص مدلسازی معادلات ساختاری با اسمارت پی ال اس منتشر شده است که از کتاب فروشی ها قابل تهیه است. مثل کتاب زیر:
   مدلسازی معادلات ساختاری کمترین مربعات جزئی (pls-sem)، جوزف هیر و دیگران، ترجمه دکتر عادل آذر و رسول غلامزاده. انتشارات نگاه دانش، 1395.

 20. با عرض سلام
  جامعه أماري 380 نفر است و داده ها غير نرمال
  آیا از نرم افزار pls میشه استفاده کرد؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه بابت مطالب مفیدی که داخل سایتتون قرار دادین. لطفا میشه راهنمایی بفرمایید
   که تفاوت معادلات ساختاری و رگرسیون در چی هست و چرا در برخی مقالات نوشتن با استفاده از معادلات ساختاری؟

 21. با سلام یه سوال داشتم ممنونم میشم جواب بفرمایید
  من چون آزمون کلموگروف اسمیرنوف انجام دادم و توزیع نرمال نبود باید از آزمون های ناپارامتریک استفاده کنم
  جامعه آماری من 495 و نمونه آماری 216 نفر هستش، اومدم با توجه به غیر نرمال بودن توزیع داده ها از plus استفاده کردم، حالا از مدل معادلات ساختاری استفاده کردم ولی این معادلات ساختاری که مال آزمون پارامتریک هست، چکار کنم؟ از همین استفاده کنم یا چیز دیگه ای؟

  1. سلام. استفاده از نرم افزار اسمارت پی ال اس، نیازی به نرمال بودن داده ها ندارد. این نرم افزار شما را از بسیاری از سخت گیری های لیزرل راحت می سازد.

 22. سلام . وقت بخیر یه سوال داشتم ازتون. من سوالات یکی از متغیرام عدد کمی هست از 0 تا 6 و بقیه طیف لیکرت 7 تایی میخواستم بدونم تو پی ال اس ایا میشه اینو اجرا کرد . و قسمت اول رو هم مثل طیف به عدد 1 تا 7 تبدیل کنم

  1. سلام. متغیر کمی رو به عنوان متغیر سازنده در نظر بگیرید و براش پایایی و روایی گزارش نمیشه.
   اگر به طیف هفت تایی تبدل کنید خیلی بهتره, چون باعث میشه مدل همسان سازی بشه و برازش مناسب تری بده.

 23. سلام وقت بخیر

  تحقیق من با 127 نمونه و داده های نرمال هست آیا می توانم از PLS استفاده کنم
  پرسشنامه 27 سوالی با 5 متغیر
  با استفاده از لیزرل فرضیه ها و مدلم رد شد بیشتر از 5 سوال بار عاملی کمتر از 0.5 داشتند و داور اصرار دارند سوالات بار عاملی کمتر از 0.5 حذف شود.
  ممنون می شم راهنمایی فرمایید.

 24. سلام
  در بحث نرمال سازی داده اگر در روش چولگی و کشیدگی تنها یکی از داده عدد ۲.۲۸باشد آیا میتوان کل داده ها نرمال فرض کرد و از اون صرف نظر کرد؟چون حد مجاز بین منفی ۲تا ۲ هست

 25. سلام وقت بخیر میشه لطف بفرمایید دلایل وشرایط استفاده از نرم افزار لیزرل بیان کنید

  1. سلام. حداقل حجم نمونه باید 200 باشه و کار به صورت تاییدی یا همبستگی و رگرسیون باشه

 26. سلام وقت بخیر. حجم نمونه من ۳۳۹ داده بوده. داده ها نرمال نبودن که با فاصله مهالانوبیس نرمال شدن و ۳۳۰ شد. از برنامه pls استفاده کردم. ۴ متغیر و ۱۰ مولفه بود. که جمعا ۷ فرضیه داشت. یکی از پرسشنامه هام هم ۳۶ سواله و یکی ۳۳ بود. حالا بهم گفتند توجیهتون برای استفاده از برنامه pls چیه؟ حجم نمونه اتون بالاست نباید pls استفاده میکردید. چی بگم؟

  1. سلام ابتدا باید با نرم افزار لیزرل یا ایموس خروجی می گرفتید اگر خوب نبود به استناد به نرمال نبودن داده ها از پی ال اس استفاده می کردید.

 27. سلام
  وقت بخیر
  ببخشید یه سوال داشتم
  من در قسمت تجزیه و تحلیل پروپوزالم نوشته شده :
  جهت طراحي مدل، از آزمون های آماری تحليل عاملي تأييدی و معادلات ساختاری با استفاده از نرم افزار های SPSS نسخه 25 و PLS نسخه 3 استفاده مي شود.
  اول باید داده هام رو وارد spss کنم و بعد برای مدل ساختن از pls استفاده کنم .

  ممنون میشم راهنمایی کنید

 28. با سلام- پرسشنامه ای حاوی 26 سوال بر طبق طیف لیکرت طراحی شده میخام با آموس تحلیل کنم این 26 متغیر یا مولفه متغیر آشکار هستند میتونه متغیر پنهان نداشته باشه؟

  1. سلام. خیر. حتما باید متغیر پنهان وجود داشته باشد تا بتونید از نرم افزارهای معادلات ساختاری استفاده کنید.

 29. سلام و قت شما بخیر من برای تحلیل مدل کمی 8 تا مدل دارم که 6 تاش رو می خوام با پی ال اس برم و تاش رو چون نمی دونم توزیع نرمال میشه یا غیر نرمال نمی دونم که چه اقدامی انجام بدم چون قراره در آخر نتایج اون 6 مدل با 2 مدل که حالت کلی داره مقایسه بشه حالا اگه توزیع نرمال بشه باید از آموس استفاده کنم و اگه غیرنرمال بشه همون اسمارت پی ال اس اگه همشون نتایجشون غیر نرمال بشه قضیه حله ولی اگه اون 2 مدل بشه توزیع نرمال چطور می تونم نتایج دو نرم افزار متفاوت رو مقایسه کنم؟ شما چه پیشنهادی دارید؟ لازم به ذکر هست که حجم نمونه برای حالت کلی 360 تا هست و برای اون 6 مدل 120 و ضمنا مقایسه بین اون 6 مدل هم انجام میشه چون قراره وضعیت یک متغیر رو بین دو گروه مقایسه کنیم. سوال دیگه اینکه از چه آزمونهایی باید استفاده کنم؟

  1. سلام. اگر حجم نمونه کم یا متغیرهای غیر نرمال باشند باید از نرم افزار اسمارت پی ال اس استفاده کنید. چون لیزرل و ایموس برای حجم نمونه ی بالای 200 مناسب است.

 30. سلام. ببخشید چرا برای روش حداقل مربعات جزئی شرط داده‌های غیرنرمال هست؟؟
  اگه داده‌های ما نرمال باشند نمیتونیم از نرم‌افزار پی‌ال‌اس استفاده کنیم؟

  1. سلام. نرم افزار پی ال اس برای داده های نرمال و غیر نرمال مناسب است. ولی بین اساتید و دانشجویان جا افتاده که برای داده ها غیر نرمال و حجم نمونه کم است.

 31. سلام وقت بخیر ببخشید فرضیه بنده بدین صورت هست که اشتیاق شغلی تاثیر مثبت و معناداری بر عملکرد شغلی دارد الان سوال بنده این هست که در قسمت بوت استراپینگ نرم افزار اسمارت پی ال اس ۳ از کجا متوجه بشم که این تاثیر مثبت تایید یا رد شده؟ ممنون

  1. سلام. از قسمت ضرایب معنی داری مسیر. البته روی نمودار و مدل هم مشخص میشه.

 32. با سلام
  اگر در مباحث تحلیل ساختار متغیر تعدیل گر باشد باید حتما از پی ال اس استفاده شود؟؟
  اموس و لیزرل همچنین امکانی ندارند؟

  1. سلام. بله، پی ال اس به صورت تخصصی متغیر تعدیلگر را بررسی می کند.

 33. سلام تعداد نمونه پرسشنامه 18 هست که کارشناسان پاسخ دادند و از طیف لیکرت استفاده شده. میتونم از نرم افزار PLS استفاده کنم؟

  1. سلام. بستگی به تعداد سوالات پرسشنامه و شکل مدل مفهومی شما داره.
   اما بهرحال این تعداد حجم نمونه کم است و بهتر است افزایش یابد

 34. سلام
  من 20 تا پرسشنامه کارشناس پر کردم. 3 تا سوال اول جنسیت-سطح تحصیلات و رشته تحصیلی هست. در ادامه 9 تا متغیر که هر کدام 10 تا سوال دارند و یک متغیر وابسته که اونم 10 تا سوال داره همگی با طیف لیکرت هستند. میتونم از PLS استفاده کنم؟

 35. سلام و احترام و تشکر از راهنماییهای شما
  من در پژوهشم ۲ متغیر وابسته و ۴ متغیر مستقل دارم و هر کدام از این متغیرها از ۱ تا ۴ زیر مقیاس دارند، تعداد نمونه ۳۰۰ هست و (نرمالیته آن را هنوز چک نکرده ام) در واقع کارم مدلسازی است و روش پژوهش همبستگی بر مبنای معادلات ساختاری از کدام نرم افزار استفاده کنم تا علاوه بر مدل مفهومی که خودم دارم در مدلیابی کمک کننده باشد

 36. سلام وقت بخیر میخواستم بپرسم آیا برای مدل برنامه ریزی شده آجزن هم میتوان از نرم افزار pls استفاده کرد؟

 37. quidem cum quaerat omnis non laborum eligendi nulla ut tempora cupiditate distinctio rerum. aspernatur eos est maiores a ipsam accusamus delectus autem dolores maiores.

 38. sunt qui quia quia et eius rerum inventore reiciendis quia vel possimus in consequatur earum aperiam et laboriosam repudiandae. quo deleniti dolorem eum cum eius molestiae laudantium est eius animi quae sit earum unde.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استرفتن به فروشگاه