کاربرد روش حداقل مربعات جزئی(PLS) در SEM

منظور از SEM چیست؟

از آنجایی که در این وب سایت از عبارت sem به دفعات زیاد استفاده شده است، جا دارد که ابتدا منظور از آن را روش سازیم:

SEM مخفف عبارت Structural Equation Model  به معنای مدلسازی معادلات ساختاری می باشد. در مقالات این سایت، گاهی به جای عبارت (مدل سازی معادلات ساختاری) از sem استفاده شده است.

کاربرد روش حداقل مربعات جزئی (PLS) در SEM

پس از آنکه جورسکاگ در ۱۹۶۷ تحلیل عاملی حداکثر درستنمایی را ابداع نمود و در ۱۹۷۳ به بسط برآورد سیستم های معادلات ساختاری پرداخت، مدلسازی معادلات ساختاری به یکی از روش های پژوهش های تجربی تبدیل شد.

در مدلسازی معادلات ساختاری (SEM)   از دو روش مدلسازی مبتنی بر کواریانس (CBSEM)   و مدلسازی مبتنی بر واریانس می توان استفاده نمود. در روش CBSEM   هدف نزدیک شدن ماتریس کواریانس نظری به ماتریس کواریانس مشاهده شده در نمونه می باشد و از روش های برآورد حداکثر درستنمایی و کمترین مربعات تعمیم یافته برای این منظور استفاده می شود. برقراری پیشفرض هایی همچون توزیع نرمال معرف های مشاهده شده و حجم نسبتا بالای نمونه مورد نیاز است.

از جمله راه های جایگزین در صورت نقض این پیش فرض ها استفاده از روش حداقل مربعات جزئی (PLS)   می باشد. هریک از این روش ها می توانند پارامترهای مدل را به صورت کاملا متفاوت برآورد نمایند. از این روی انتخاب روش مناسب جهت تحلیل اطلاعات امری ضروری به نظر می رسد.

چه هنگام استفاده از روش pls توصیه می شود؟

بنابراین چنانچه مدل شما دارای شرایط ذیل می باشد، استفاده از روش PLS   برای تحلیل مدل مورد نظر پیشنهاد می شود :

 1. روش PLS (حداقل مربعات جزئی) شامل مجموعه ای از رگرسیون های متوالی OLS   می باشد و ضرورتی در نرمال بودن توزیع مشاهدات وجود ندارد.
 2. استفاده از روش OLS نشان از سازگاری روش حداقل مربعات جزئی با نمونه های کوچک دارد. درحالیکه در روش CBSEM مبتنی بر ML    یا GLS   حداقل ۲۰۰ نمونه مورد نیاز است.
 3. با توجه به اینکه در PLS فرض بر این است که تمام بلوک ها ترکیباتی خطی از معرف هایشان هستند، مشکلات شایعی همچون راه حل های ناسره و مشخص نبودن عوامل که برخی مواقع در تکنیک های CBSEM روی می دهد، بروز نمی کند.

مجموعه تخصصی آماری اطمینان شرق آمادگی ارائه خدمات در انجام انواع تحلیل های آماری با استفاده از نرم افزار Smart-PLS   را داراست.

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین اعضای فنی مجموعه «اطمینان شرق»، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزارهای معادلات ساختاری را به خوبی انجام دهم. واتس آپ یا تلگرام من (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

‫۷ دیدگاه ها

  1. سلام. برای مطالعه مقالات بیشتر در خصوص معادلات ساختاری از امکان جستجو در سایت استفاده نمایید. یا اینکه فهرست موضوعی در کنار سایت را کلیک نمایید.
   همچنین می توانید از مقالات و مطالب آموزشی سایر دیگر ما بهره ببرید: http://www.lisrelir

 1. سلام
  پیش از انجام تحلیل با روش PLS-SEM بررسی پیش فرض هایی مانند پراکندگی داده ها، همگنی و هم خطی چندگانه متغیرها با انجام ازمون هایی مانند بررسی چولگی و کشیدگی برای بررسی نرمال بودن متغیر ها، لوین و VIF ،بعنوان پیش فرض نیاز است؟
  با تشکر

  1. سلام. اگر متغیرها سازنده هستند بعد از برازش مدل از VIF استفاده می شود.
   در کل برای نرم افزار اسمارت پی ال اس می توان گفت پیش فرض خاصی وجود ندارد.

 2. سلام خدا وکیلی بگید چطوری میشه با این نرم افزار smart تحلیل مرتبه یکم و دوم انجام داد. من بلدم مدل سنگین باهاش استخراج کنم ولی معمولا همه آیکون ها چون در مدل کامل به هم وصل هستن خطا نمیده. اصل کار تحلیل مرتبه اول و دوم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام دانش پژوه عزیز؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش انجام تحلیل آماری یا سوال) واتساپ می باشد. زیرا لازم است قبل از هر پاسخی، فایلهای ارسالی شما بررسی شوند. فایلهایی مثل پرسشنامه، داده ها، مدل و فرضیات و امثال آن.

 

تحلیل آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتساپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید. یا
روی آیکن واتساپ در زیر کلیک کنید: