تحليل عاملي و بار عاملي در نرم افزار Smart PLS

در این مقاله در خصوص تحلیل عاملی و بار عاملی در نرم افزار اسمارت پی ال اس گفتگو می کنیم.

الف- تحليل عاملي

يکي از مشکلاتي که محققان در تحقيق خود با آن مواجه هستند، کاهش حجم متغيرها و يا تشکيل ساختاري جديد براي آنها مي باشد. که بدين منظور از روش تحليل عاملي استفاده مي شود.

تحليل عاملي بر اساس ملاک هاي تجربي و عملي، تعداد متغيرهايي را که خيلي زياد هستند را به چند عامل کاهش مي دهد و تجزيه و تحليل آنها را ساده تر مي کند.

تحليل عاملي، عمل کاهش متغيرها به عامل را از طريق گروه بندي کردن متغيرهايي که با هم همبستگي متوسط و يا نسبتا زيادي دارند، انجام مي دهد.

تحليل عاملي بر دو نوع است:

الف-1- تحليل عاملي اکتشافي (efa)

در تحليل عاملي اکتشافي، محقق با هدف کشف ساختاري براي شکل دهي متغيرها و طبقه بندي آنهاست و پيش فرض اوليه آن است که هر متغيري ممکن است با هر عاملي ارتباط داشته باشد. به عبارت ديگر پژوهشگر در اين روش هيچگونه فرضيه قبلي درباره نتايج ندارد و در پي اکتشاف عوامل تاثير گذار است. بنابراين، تحليل اکتشافي بيشتر به عنوان يک روش تدوين و توليد نظريه و نه آزمون نظريه در نظر گرفته مي شود.

الف-2- تحليل عاملي تأييدي (cfa)

در اين روش پژوهشگر سعي مي کند تأييدي بر يک ساختار عاملي فرض شده ارائه دهد. يعني تعيين مي کند که داده ها با يک ساختار عاملي معين که در فرضيه آمده است هماهنگ است يا خير. تحليل عاملي تأييدي براي سنجش روايي شاخص هاي يک سازه در پرسشنامه نيز به کار برده مي شود تا معلوم گردد هماهنگي و همسويي لازم بين شاخص ها وجود دارد. به بيان ديگر، تحليل عاملي تأييدي ابزاري است براي سنجش روايي پرسشنامه. يعني پرسشنامه چيزي را اندازه بگيرد که براي اندازه گيري آن ساخته شده است.

برخلاف تحليل عاملي اکتشافي، در تحليل عاملي تأييدي پيش فرض اساسي آن است که مطابق با تئوري پيشين، هر عاملي با زير مجموعه ي خاصي از متغيرها ارتباط دارد.

کاربرد مهم تحليل عاملي تأييدي، بررسي برازش مدل حاوي سوال هاي يک متغير است.

قابل ذکر است این مجموعه تخصصی، آموزش ویدئویی تحلیل عاملی تاییدی مرتبه اول و دوم، البته در نرم افزار دیگر معادلات ساختاری یعنی با نرم افزار لیزرل، تهیه نموده است. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این آموزش و دریافت آن، این صفحه را ببینید:

تحلیل عاملی تاییدی در لیزرل

ب- بار عاملي

بار عاملي مقدار عددي است که ميزان شدت رابطه ميان يک متغير پنهان و متغير آشکار مربوطه را طي فرآيند تحليل مسير مشخص مي کند. هرچه مقدار بار عاملي يک شاخص در رابطه با يک سازه مشخص بيشتر باشد، آن شاخص سهم بيشتري در تبيين آن سازه ايفا مي کند. همچنين اگر بار عاملي يک شاخص منفي باشد، نشان دهنده تاثير منفي آن در تبيين سازه مربوطه مي باشد. به بيان ديگر سوال مربوط به آن شاخص به صورت معکوس طراحي شده است.

نرم افزار Smart PLS  تحليل عاملي تأييدي را براي بررسي روايي پرسشنامه به صورت کامل انجام داده و از روش هاي مختلف روايي را بررسي مي کند و همچنين در خروجي اين نرم افزار بارهاي عاملي و جدول همبستگي به صورت کاملا مجزا و قابل فهم ارائه مي شود.

چنانچه مایلید می توانید انجام تحلیل عاملی پایان نامه یا تحقیق خود را به این مجموعه آماری سفارش دهید: سفارش تحلیل عاملی

5/5 - (25 امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین اعضای فنی مجموعه «اطمینان شرق»، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزارهای معادلات ساختاری را به خوبی انجام دهم. شماره من در پیام رسان های ایتا، سروش، ... (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

نوشته های مشابه

‫116 دیدگاه ها

 1. با سلام و تشکر از مطالب بسیار مفیدتون، آیا در صورتی که داده ها نرمال نباشند و از روش حداقل مربعات جزئی و روش pls استفاده کرده باشیم آیا برای امتیاز بندی فرضیه ها باید از آزمون فریدمن استفاده کرد یا با ضرایب مسیر میتوان این مورد را مشخص کرد>

  1. سلام
   رتبه بندي بر اساس ضرايب استاندارد با رتبه بندي فريدمن متفاوت هست.
   هر گاه بخواهيم متغيرهاي مستقل يا متغيرهاي تحقيق را نسبت به متغير وابسته يا متغير اصلي رتبه بندي کنيم از رتبه بندي ضريب استاندارد استفاده مي کنيم.
   رتبه بندي فريدمن متغيرها را نسبت به هم رتبه بندي مي کند متغير وابسته يا اصلي را در نظر نمي گيرد.
   با اين حال رتبه بندي فريدمن در زماني استفاده مي شود که داده ها نرمال نباشند و متغير وابسته و يا اصلي نداشته باشيم.

   1. سلام
    میشه بفرمایید ضرایب استاندارد چی هست آیا همان بار عاملی میباشد؟

 2. سلام. در صورتی که بار عاملی یک سوال کم باشد میتوان نتیجه گرفت که مثلا کارکنان در آن سوال یا بعد ضعیف تر هستند و باید در زمینه آن بعد سازمان تلاش بیشتری انجام دهد؟ مثلا یک سوال در بعد خودتعیینی در سازه توانمندسازی دارای بار عاملی کمتر در مقایسه با سایر سوالات است. حال با توجه به بار عاملی کمتر این سوال میتوان نتیجه گرفت که کارکنان در بعد خودتعیینی ضعیفتر هستند و برای تقویت خودتعیینی در آنان باید اقدامات موثرتری انجام شود یا از بار عاملی یک سوال نمیتوان چنین نتیجه ای گرفت و تنها همبستگی سوال با سازه را مشخص میکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

  1. سلام. خیر نمیشه.
   بار عاملی فقط همبستگی رو نشون میده.
   اگر بخواین رتبه بندی کنید که کدام قوی تر هست و کدام ضعیف تر باید از اس پی اس اس استفاده کنید و آزمون های دوجمله ای یا تی تست تک نمونه ای استفاده کنید.

   1. سلام و ادب بار عاملی هر فاکتور همبستگی اون فاکتور رو با چی نشون میده؟ و اگر برخی از فاکتورها حذف شدند یعنی با چی همبستگی نداشتن؟

    1. سلام. در نرم افزار های معادلات ساختاری، بر اساس همبستگی کانونی متغیر ها پیش بینی می شوند.
     بارهای عاملی همبستگی هر سوال پرسشنامه را با متغیر مربوط به خود بررسی می کند.
     اگر حذف شوند یعنی برای متغیر مورد نظر مناسب نبودند و نتوانستند در پیش بینی متغیر اثری داشته باشند

     1. خیلی ممنون فقط همبستگی کانونی چیه؟ فرض میکنیم که سه تا فاکتور آشکار داریم که هر سه دلالت بر یک متغیر پنهان می کنند. هر فاکتور آشکار یک واریانس مستقل خودشو داره و برایند واریانس های فاکتورهای آشکار مختلف میشه یک واریانس مشترک برای اون متغیر پنهان، حالا هر فاکتور آشکاری که واریانسش با اون واریانس مشترک بیشتر از 0.3 هم خوانی نداشته باشه حذف میشه آیا درست فهمیدم؟؟؟؟

     2. سلام. همبستگی کانونی نوعی از همبستگی است که همبستگی همه متغیرها به صورت همزمان با متغیر وابسته بررسی می شود.
      بله درست متوجه شدید.

 3. با سلام و عرض خدا قوت و احترام
  اگر میشه تعریفی دقیق از vif رو بهم بگید که اولا چی هست و دوم اینکه چه کاربردی داره.ممنونم از شما

  1. سلام. اين شاخص زماني استفاده مي شود که متغيرهاي تحقيق از روش سازنده به دست مي آيند.
   شاخص vif (فاکتور افزايش نرخ واريانس) براي بررسي هم خطي بين شاخص ها به کار مي رود و اگر مقدار اين شاخص بيشتر يا مساوي 5 باشد، نشان دهنده اين موضوع هست که حداقل 80 درصد ميزاني که آن شاخص سازه را تعريف مي کند، توسط شاخص هاي ديگر نيز تبيين مي شود و احتياجي به باقي ماندن آن شاخص در مدل نيست.

 4. سلام
  تحلیل های عاملی اکتشافی و تاییدی اسمارت پی ال اس چگونه انجام می شود؟ آیا باید بطور مجزا در اس پی اس اس انجام گیرد؟

  1. سلام.
   تحليل اکتشافي با اس پي اس اس قابل انجام است. و نرم افزار اسمارت پي ال اس فقط تحليل تاييدي مرتبه دوم به بالا را انجام مي دهد.

 5. درود بر شما
  وقتی ضریب مسیر (عددی که بر روی رابطه ی بین دومتغیر بعد از اجرای PLS Algorithm نوشته میشود) یا بعبارتی بار عاملی بین دو متغیر مکنون منفی میشود مثلا 0.166 – این امر نشانه ی چیست؟ آیا باید کار خاصی انجام داد؟ مثلا سوال را از متغیری حذف کرد و…؟ و یا اینکه باید به تحلیل، بدون تغییر در مدل ادامه داد؟
  همچنین لطفا بفرمایید نحوه ی گزارش کردنبار عاملی منفی به چه صورت است و ما باید بگوییم که این امر نشانه ی چیست؟
  سپاسگزارم

  1. سلام. عدد منفی نشانه رابطه معکوس هست. یعنی بین متغیر مستقل و وابسته رابطه معکوس وجود دارد.
   اگر هم بارعاملی گویه ها منفی است یعنی سوال مورد نظر معکوس بقیه سوالات هست و یا باید حذف شد یا سوال اصلاح شده و مجدد پرسشنامه جمع آوری شود.

  2. درود بر شما
   ممنون و سپاسگزارم تز مطالب مفید و آموزنده شما
   مدل بنده جهت اجرا توسط نرم افزار اسمارت پی ال اس داردی ۷ متغیر است که
   دو متغیر آن توسط پرسشنامه ی ۱۲ سوالی است که توسط ۱۳۸ نفر تکمیل میگردد
   و ۵ متغیر دیگر توسط پرسشنامه ۲۴ سوالی که توسط ۳۸۴ نفر تکمیل میگردد
   میباشد.
   لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه باید فایل را به نرم افزار بدهم تا تحلیل صحیح باشد؟
   سپاسگزارم

   1. اوقات بخیر
    برای انجام مدل باید حجم نمونه یکسان باشد. با دو پرسشنامه با حجم نمونه متفاوت نمیشه تحلیل آماری انجام داد.

 6. با سلام و سپاس
  علت پایین بودن اغلب بارهای عاملی یک شاخص در حالیکه اغلب پاسخگویان برای آن شاخص پاسخ و گزینه مشابهی را انتخاب کرده اند چیست؟ مثلا در حالیکه اکثریت پاسخ دهندگان و بیش از 70درصد آنها برای شاخص EN گزینه 4 را به عنوان پاسخ انتخاب کرده اند لیکن بارعامل آن بسیار کم و در حد 2/. منتج گردیده است؟! علت چیست؟

  1. سلام. براي تاييد بارهاي عاملي يکسان بودن جواب پاسخگويان مهم نيست. بلکه همبستگي بين سوالات هر شاخص و روايي و پايايي بين سوالات اهميت دارد. اگر پايايي بين سوالات پايين باشد، بارهاي عاملي برازش مناسبي نخواهند داشت.

 7. سلام من تحلیل عاملی اکتشافی دارم و تاییدی هر دو یک عامل مکنون داره واسه تاییدی با لیزرل انجام دادم ولی واسه اکتشافی نمیدونم از چه نرم افزاری استفاده کنم که شبیه لیزرل باشه از اسمارت pls نتونستم استفاده کنم چون رابطه بین دو متغیر مکنون را میخواد و من ندارم

  1. سلام. برای تحلیل اکتشافی باید از اس پی اس اس استفاده کنید.
   ابتدا باید با استفاده از تحلیل اکتشافی عامل ها را تعیین کنید و بعد تحلیل عاملی تاییدی انجام دهید.
   اگر عامل ها مشخص باشد احتیاجی به تحلیل اکتشافی نیست.(البته نظر استاد راهنما ارجحیت دارد)

 8. سلام وقت بخیر

  درباره سازه های غیرانعکاسی یعنی تکوینی نظر شما چیه؟ آیا میشه از تحلیل عاملی تاییدی برای بررسی روایی سازه استفاده کرد؟
  در کتاب های فارسی زبان خوندم که روش pls مناسب تحلیل عاملی تاییدی نیست. پس بر چه اساس از این روش برای تحلیل عاملی تاییدی استفاده میشه؟

  ممنونم برای فرصت تبادل اطلاعاتی که فراهم می کنید.

  1. سلام. پی ال اس برای داده های انعکاسی فقط تحلیل عاملی تاییدی مرتبه دوم انجام می دهد.
   داده های متغیر تکوینی احتیاجی به روایی سازه ندارد.

 9. با سلام
  اگر امکان دارد در مورد طرح سوالات پرسشنامه (یعنی نوع پرسش و اینکه سوالات در پرسشنامه چگونه طرح شوند گزینه ای یا تک جوابی) و تعداد سوالات و تعداد نمونه بر اساس متغییر ها برای تحلیل عاملی اکتشافی مثال عنوان بفرمایید
  با تشکر از زحمات شما

  1. سلام. برای تحلیل اکتشافی تعداد سوالات مهم نیست. ولی بهتر است سوالات مناسب و مفید و از طیف لیکرت استفاده شود.
   البته حجم نمونه باید ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر از تعداد سوالات پرسشنامه باشد.

 10. با سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  من برخی سوال های پرسشنامه ام دارای جهتگیری منفی بودن(یعنی باید عکس بقیه نمره گذاری می شدن). حال در اس پی اس اس این سوال ها رو ری کد کردم و جهت نمره گذاریشون رو با بقیه همراستا کردم(مثلا برای سوالی که تاثیر منفی بر متغیر داشت به کاملا موافقم نمره 1 و به گزینه ی کاملا مخالفم نمره 5 دادم. حال با اونها تو نرم افزار اسمارت پی ال اس می خوام تحلیل عامل تاییدی رو انجام بدم، آیا اون داده هایی که من ری کد کردم به حالت قبل از ری کد برمی گردن و وارد پی ال اس میشن یا به همون صورت ری کد شده و اصلاح شده؟ نتایج تحلیل عاملی یکم مشکوکم کرده که این سوال رو می پرسم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  لازم به ذکر است که از گزینه ی recod in to same variable استفاده کرده ام.

  1. سلام. در پرسشنامه همه سوالات باید همسو باشند. چون در غیر این صورت پایایی و روایی رد می شود.
   باید سوالات معکوس را هم جهت با بقیه سوالات کرده و بعد در اسمارت پی ال اس تحلیل عاملی تاییدی انجام شود.

 11. اگر مقدار t value که میبایست با ضریب خطای نیم درست عددی بیش از ۱/۹۶ برای تایید باشد اگر عدد ۴۵۵ یا زیاد بود به چه معناست و دلیلش چیست .اگر امکان داره در ایمیل بنده توضیح دهید

  1. به علت همگرایی شدید داده هاست. اگر حجم نمونه زیاد باشد مشکلی ندارد ولی اگر حجم نمونه کم باشد یعنی اشتباه در برداشت داده ها صورت گرفته است.
   البته مهم ضریب استاندارد است که باید بین یک و منفی یک باشد.

   1. خیلی ممنون آقای فرشچی کمک بسیار شایانی کردید و از اطلاعات مفید و علم آماری و البته خودتان نهایت سپاس رو دارم🌷🌷🌷🌷

 12. سلام. روز بخیر.
  من دو تا پرسشنامه رو با هم مقایسه می کنم. هر دو پرسشنامه دارای 5 سوال هستند. این سوالات از طریق طیف لیکرت نمره دهی میشن (متغیرهای ترتیبی) جواب افراد به پرسشنامه تبدیل به یک نمره کلی میشه که این نمره یک متغیر پیوسته است. برای بررسی ارتباط بین این دو پرسشنامه از همبستگی پیرسون و پلی کریک استفاده کردم که این نمره 0.61 بدست اومد که نشون میده این پرسشنامه ها با هم همبستگی بالایی دارن. برای اینکه بفهمم این دو پرسشنامه یک مفهوم رو اندازه گیری می کنند یا خیر میخوام از EFA استفاده کنم و سوالم اینه که از کدوم روش چرخش باید استفاده کنم؟

 13. با سلام و احترام من پرسشنامه ای رو بر اساس مطالعه در مقالات و سایت دانشگاههای مختلف که با ایتم مورد تحقیق بنده در سرو کار داشتند استخراج کردم و بعد این پرسشنامه توسط خبرگان مورد بررسی قرار گرفت و پس از تایید نهایی در اختیار اعصای نمونه قرار گرفت برای تایید روایی محتوایی CVI, CVR و برای روایی صوری، آزمون تاثیرمحاسبه شد برای روایی سازه ای میخواهم از تحلیل عاملی تاییدی استفاده کنم سوالات من 58 تا است و نمونه من هم 76 نفر هستند آیا در smart pls میتونم این آزمون رو انجام بدم با تشکر

  1. سلام. بله.
   منتها ابتدا باید تحلیل عاملی اکتشافی انجام شود و بعد از نرم افزار اسمارت پی ال اس برای تحلیل عاملی تاییدی مرتبه دوم را انجام داد.

 14. با درود بر استاد عزیز
  اینجانب که به غایت حض بردم
  دوسوال خدمتتون داشتم و پیشاپیش سپاسگذارم :
  -اول اینکه در پی ال اس، ضریب مسیر به صورت منفی و بالاتر از یک ظاهر شد (منفی1.32). علت چیست استاد؟
  -دوم اینکه یکی از بارهای عاملی مقدار منفی 3دهم و یگری مقدار منفی 6دهم حاصل گردید لیکن مقدار t آنها هردومعنادار می باشد. آیا میتوان با توجیه معناداری، انها را حذف ننمود؟
  -سوم اینکه شاخص VIF شاخص بسیار سخت گیری هست و بااینکه همه شاخصهای دیگر اوکی و دارای ضرایب مسیر معنادار و روایی و پایایی مناسب بودند باز هم بیشتر عوامل مورد تائید VIF نبوده و بالاتر از 5 یا 10 و…شدند… ایا VIF به تنهایی تعیین کننده هست؟
  باز هم سپاس

  1. سلام. با تشکر از لطف شما
   سوال اول: به احتمال زياد هم پوشاني زياد بين دو متغير يا داده پرت در داده ها وجود دارد.
   سوال دوم: شاخص VFI براي متغيرهاي سازنده گزارش مي شود و اگر شما متغير انعکاسي داشته باشيد اين شاخص مناسب نيست.

 15. سلام اقای فرشجی
  منظور از روایی واگرا در پی ال اس چیست و اگر منفی بشود چه معنایی داره؟

  1. سلام. بررسي همبستگي سوالات هر متغير در متغير ديگر.
   نبايد منفي باشد. چون در جدول بارهاي متقاطع همه ضريب هاي مسير مربوط به يک متغير بايد مثبت باشند. و در جدول فورنل لارکر هم از مجذور استفاده مي شود که اصلا امکان منفي بودن نيست.

 16. با سلام و وقت بخیر ضریب بار عاملی در بین دو متغیر مستقل و وابسته 285/ است برای افزایش ان چکار باید کرد باید سوالی را حذف کرد؟؟

  1. سلام. کار علمي نمي توان کرد. چون نتيجه ا ز داده ها به دست مي آيد. بايد مجدد داده جمع آوري شود شايد نتيجه بهتري حاصل شود.

 17. سلام
  چرا با اینکه سوال های پرسشنامه دارای پایایی خوبی هستند چندین سوال از یک متغیر دارای بار عاملی پایین تر از 0/5 می باشند و آیا راهی برای اینکه بتوانم بار عاملی تعدادی از این گویه ها را بالا ببرم وجود دارد؟

  1. سلام. آزمون پایایی و بار عاملی متفاوت است. بار عاملی بالای ۴ دهم قابل قبول است.
   اگر پایین تر از این مقدار بود یا باید سوال حذف شود و یا طبق سوالات تایید شده داده های سوال مربوطه اصلاح شود

 18. با سلام
  من در محاسبات pls در بخش بار عاملی اعداد منفی حاصل شده و اصلا نمیدونم باید چکارش کرد . اصلا عدد منفی قابل قبوله؟ در صورت عدم قبول سوال را دقیقا باید چه کرد

  1. سلام. باید بار عاملی تمام سوالات در یک جهت باشد.
   اگر یک سوال بار منفی داشته باشد یعنی با سوالات دیگر همسو نیست و این در پایایی تاثیر می گذارد و پایایی قابل اعتماد نیست

  1. سلام. بررسی مجدد داده ها شاید تغییری ایجاد کند، از نظر وجود داده گمشده، اشتباه در ورود داده، بررسی داده های پرت و اشتباه . . .

 19. سلام. وقت شما بخیر. آیا امکان دارد که در مدل عاملی، یک گویه به دلیل اینکه تمامی پاسخ ها مشابه هستند (به طوری که میانگین نظرات تقریبا از طیف 7 گزینه ای لیکرت 7 باشد) آن گویه در مدل معنی دار نباشد؟
  من یکی از مهمترین گویه های کارم حذف شده در حالی که در جامعه مورد بررسی ، گویه ای است که همه پاسخ دهندگان در آن مورد “کاملاً موافق” هستند.
  متشکرم
  کمی محدودیت زمانی دارم
  ممنون می شوم که در پاسخ تسریع فرمائید

  1. سلام. بله این امکان وجود دارد که با وجود میانگین خیلی بالای یک گویه بازهم معنی دار نباشد.
   بین گویه های یک شاخص یا سازه نباید شکاف زیادی وجود داشته باشد (طیف 7 تایی لیکرت).

   1. توی smart pls وقتی گزارش میگیرم توی جدول پایایی و روایی سازه کنار تلفای کرونباخ و پایایی ترکیبی فاکتوری بن نام rho_A میاد

 20. عرض سلام و وقت بخیر. با توجه به اینکه در کار فراتحلیل به ضریب همبستگی نیاز داریم آیا مقالاتی که فقط بار عاملی دارند هم قابل استفاده هستند؟ مثلا موضوع بنده فراتحلیل عوامل موثر بر متغیر x است. حال بعضی مقالات عوامل موثر خوبی را از راه تحلیل عاملی شناسایی کرده ولی فقط بارعاملی دارد. راهی برای استفاده از اینگونه مقالات در فراتحلیل نیست؟
  پیشایش از راهنمایی شما متشکرم.

 21. سلام
  تحلیل عاملی اکتشافی را با متغیرهای رتبه ای انجام می دهیم
  چون جواب سوالات به شکل لیکرت طراحی شده است، چطور میتونیم این آزمون را انجام بدهیم؟ مگر نباید این آزمون برای متغیرهای پیوسته انجام شود؟؟؟

  1. سلام. لزوما لازم نیست متغیرها پیوسته باشند. گزینه هایشان طیف لیکرت باشد، قابل انجام است.
   بهترین نرم افزار برای انجام تحلیل عاملی اکتشافی نرم افزار SPSS است و با نرم افزارهای معادلات ساختاری به خوبی نمیشه این کار را انجام داد. آموزش بسته ویدئویی و کامل و جامع تحلیل عاملی اکتشافی با spss را از سایت نرم افزار spss این مجموعه می توان تهیه نمود: https://www.spss-iran.com/product/factor-analysis/

 22. سلام من یک پرسشنامه دارم با 14 متغییر و 30 سوال آیا متغییر های من متغییر آشکار و سوال هر متغییر ، متغییر مکنون هستند و بار عاملی همبستکی عر سوال و متغییر را بررسی می کند؟

  1. سلام. نه ، سوالات پرسشنامه متغیرهای آشکار و مشاهده پذیر شما یا به اصلاح معرف هستند. متغیرهای پنهان از برآیند چند معرف یا چند سوال پرسشنامه بدست می آیند. مثلا شما رضایتمندی مشتری را با سه سوال پرسشنامه تان اندازه گیری می کنید. رضایتمندی متغیر پنهان یا به اصطلاح مکنون است.

 23. باسلام واحترام خدمت شما استاد گرامی
  یک پرسشنامه 20سوالی ازسایت خارجی استخراج وترجمه نمودم پس ازتأیید خبرگان برای اجرا به چندنفرنمونه نیازاست . برای تأیید روایی محتوایی ،صوری وسازه ازچه روش هایی استفاده نمایم . باتشکر

 24. با سلام
  جناب آقای دکتر فرشچی
  پایان نامه ارشد بنده :مدل معادلات ساختاری در تبیین رابطه خود مراقبتی و خودکارآمدی بر کیفیت زندگی بیماران دیابتی نوع 2 هست.که از 3پرسشنامه برای جمع آوری اطلاعات استفاده کردم .ابتدا آلفای کرونباخ پرسشنامه هارو با استفاده از نرم افزار اس پس اس اس مورد آزمون قرار دادم که آلفاهایی که بدست اوردم بالای 0.7 هست و تحلیل عاملی برای ابعاد پرسشنامه انجام دادم که نتایج خوب بود. بعد از نرم افزار smartpls2 استفاده کردم .مدل من مرتبه دوم انعکاسی ترکیبی هست.بعد از اجرای برنامه یکی از متغیرهای مکنون با سازه هایش بارهای عاملیشون منفی شد(همه سوالات در یک راستا هستند) .و اینکه متغیری که فرض میکردیم نقش میانجی داشته باشه نقش میانحی نداشت.حالا سوال اینه که میشه مدل رو تصیح کرد یا باید به همین صورت گزارش بدم نتایج رو؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام بزرگوار. البته من دکترا نیستم و مدرک تحصیلی ام کارشناسی ارشد است.
   پاسخ سوال شما:
   احیانا سوالات متغیر با دیگر متغیر ها در یک راستا نیستند.
   اگر نقش متغیر میانجی رد شود می توان آن را از مدل حذف کرد به شرط آن که شاخص های برازش هم بهتر شود. در غیر این صورت لازم به حذف متغیر میانجی نیست

 25. سلام
  میشه لطف کنید و بهم بگید چرا در تحلیل عاملی اکتشافی بعضی مواقع تعدادی از سوالات بار نمی گیرند. یعنی اینکه سوال زیر مجموعه هیچ یک از عامل ها قرار نگرفته است.دلیل خاصی باعث این اتفاق می شود؟

  1. سلام. احتمالا هیچ همبستگی با دیگر سوالات ندارند.
   پایایی (آلفای کرونباخ) رو یک بار با این سوالات و یک بار بدون آنها بررسی کنید.
   در برخی موارد هم که داده های سوالات از یک جنس یا شبیه به هم نیستند این مشکل پیش میاد که باید ساختار اونها رو اصلاح کرد.

 26. با سلام و احترام
  جناب آقای فرشچی ضمن خسته نباشید
  احتمال دارد که داده های مربوط به 400 پرسشنامه 80 سئوالی را هربار که با اسمارت پی ال اس برازش کنیم نتایج مختلفی بدست آید؟

  1. سلام. ممنون.
   اگر صحبت از تفاوت های یک صدم و یک هزارم در نتایج باشد، ممکن است مثلا هنگامی که از خودگران سازی استفاده می کنیم، نتایج مختلفی بدست آید. زیرا گاهی نرم افزار بر اساس همگرایی نتایج را برآورد می کند. اما تقریبا بعید است این عامل باعث تغییر در نتایج معنی داری روابط شود.

 27. سلام آقای مهندس فرشچی
  من یک پرسشنامه 90 سوالی دارم که از 12 متغیر پنهان تشکیل شده و سوالاتش بصورت طیف لیکرت 5 گزینه ای طراحی شده.
  توی یکی از گویه ها دوتا از سوال هاش فراوانی جواب هایی که بهش دادن یکسانه ولی بار عاملی اون ها فرق میکنه. خواستم بدونم مگه نباید دوتا سوال با شرایط یکسان دارای بار عاملی یکسان باشه؟
  لطفا زود جوابمو بدین خیلی گیرم.
  باتشکر

  1. سلام. حتما یک اختلاف کوچک بین این دو سوال است که بار عاملی یکسان گزارش نشده.
   این دو سوال را از هم کم کنید اختلاف مشخص می شود.
   اصولا نرم افزار برای دو سوال با جواب های یکسان خطا می گیرد زیرا همبستگی این دو سوال صد درصد می شود!

 28. با سلام و خسته نباشید
  بنده روش PCA را برای داده های حاصل از پرسشنامه خود اجرا کرده و تمام مراحل را با موفقیت انجام داده ام، حال برای ادامه کارم نیاز هست که مولفه های استخراجی وزن دهی شود… حال سوالم از شما در رابطه با چگونگی وزن دهی مولفه هاست که باید بر حسب بار عاملی موثر در هر مولفه باید باشد؟ و آیا رابطه و فرمول خاصی باید برای این وزن دهی وجود دارد یا فقط از جمع ساده بارهای عاملی بالای 0.4 در هر مولفه به دست می آید؟ لطفا راهنمایی بفرمایید
  ممنون

  1. سلام. برای وزن دهی مولفه های استخراج شده باید از تحلیل تاییدی مرتبه دوم استفاده کنید و بر اساس بارهای عاملی آنها را رتبه بندی کنید.

 29. سلام جناب آقای فرشچی. فرضیه صفر و فرضیه مقابل آن را در معادلات ساختاریافته ، چگونه باید نوشت؟ آیا این روش درست است؟
  H0:B>0/4 متغير مستقل بر متغير وابسته تاثير دارد
  H0:B<0/4 متغير مستقل بر متغير وابسته تاثير ندارد
  منظور از B ضریب بار عاملی است

  1. سلام. فرض یک همان فرضی است که میخواهید تایید شود. و فرض صفر مخالف آن.
   باید صورت فرضیه خود را در فرض صفر و یک بیاورید.

 30. با سلام. ببخشید میشه لطفا بفرمایید اگ مدل ما دارای دو متغیر باشه و هر بعد متغیر دارای چند بعد باشه و بعد تک تک ابعاد متغیر اول با تک تک ابعاد متغیر دوم ارتباط داشته باشه، این مدل رو در نرم‌افزار pls چطور باید اجرا کرد؟

  1. سلام. ابعاد متغیر اول و دوم را در مدل ترسیم کنید و بعد رابطه ی بین آنها را بکشید و مدل را برازش دهید.

 31. سلام
  من یک کار پژوهشی با جامعه آماری خارج کشور انجام دادم
  برای الگوسازی، ابتدا با خبرگان داخلی عوامل الگو را شناسایی کردم بعد بر اساس عوامل پرسشنامه طراحی شد برای اینکه زیرمولفه های هر عامل شناخته بشه اول تحلیل عاملی اکتشافی انجام دادم در نهایت الگو را با پی ال اس نسخه سه ارزیابی کردم. آیا استفاده از تحلیل اکتشافی اشتباه بوده؟

 32. با سلام و احترام. اگر بارعاملی در مدل بیشتر از یک باشد معنی ان چیست؟ چرا؟ فرمول ضریب اهمیت در تحلیل سوات چیست؟ ممنون میشم راهنمایی ام کنید. ممنون و سپاس فراوان

  1. سلام. تحلیل سوات کار نمی کنیم. اما معمولا ضرایب اهمیت با روش هایی مثل AHP بدست میان.

 33. باسلام
  اگر در پژوهشی بارهای عاملی بالا باشند و معنادار ولی شاخص های برازش معنادار نشوند اشکال کار از کجاست و چکار باید کرد؟ ممنون میشون پاسخ دهید.

  1. سلام. منظورتون از بارهای عاملی چی هست؟ باید به دقت نتایج بررسی بشه تا مشکل مشخص بشه

 34. سلام. وقت بخیر ما اگر یک سازه داشته باشیم، مثلا عوامل موثر بر متغیر ایکس و با توجه به نظر خبرگان، این عوامل را شناسایی و به‌صورت پرسشنامه درآورده باشیم، برای تعیین روایی و پایایی این پرسشنامه با نرم افزار PLS چجوری باید عمل کنیم؟

 35. سلام وقت بخیر
  یک مدل sem در stata اجرا کردم
  یک متغیر مکنون هست که دارای 4 ایتم هست
  نرم افزار stata چرا ضریب مسیر متغیرهای اشکار با مکنون رو عددی بالاتر از یک نشون میده؟

 36. بار منفي سوال چيست ؟چه استدلال هايي براي گنجاندن و چه استدلال هايي براي عدم استفاده در چنين سوالات وجود دارد

  1. بار منفی نشان دهنده این است که این سوال یا متغیر رابطه معکوس دارد. در پرسشنامه باید همه سوالات هم جهت باشند یا در موقع تحلیل هم جهت شوند تا این مشکل بار منفی برای سوالات پیش نیاد. برای رابطه ای بین دو متغیر هم بار یا ضریب منفی یعنی دو متغیر باهم رابطه غیر مستقیم و معکوس دارند.

 37. با سلام ممنون از سایتتون
  من در پایان نامه باید تحلیل عاملی تاییدی انجام بدم (چون پرسشنامه محقق ساخته است برای تاییدش نیاز دارم). با pls، ضرایت آلفای کرونباخ و پایایی ترکیبی و بارهای عاملی را محاسبه کردم ولی استادم این را به عنوان تحلیل عاملی قبول ندارن و میگن باید با amos انجام بشه….آیا روش من درسته یا خیر و اگه درسته چطور و طبق چه منبعی توجیه شون کنم که همون تحلیل تاییدی انجام شده. سپاسگزارم.

  1. سلام. اگر حجم نمونه کم و کارتون تحلیل تاییدی مرتبه دوم است اسمارت پی ال اس مناسب است در غیر این صورت باید از ایموس استفاده کنید.

 38. سلام چه رابطه ای بین بار عاملی و ضریب تبیین در تحلیل عاملی اکتشافی وجود دارد؟ من این تحلیل را انجام دادم مقادیر بار عاملی اکثراً بالای 0.6 است اما چرا درصد واریانس تبیین شده حدود 55 درصد شده است؟ بسیار ممنونم

  1. سلام. درصد واریانس تبیین شده مربوط به عامل های استخراج شده هست. شما اگر میخواین درصد واریانس رو بالا ببرین باید عامل ها بیشتری رو بردارین. مثلا بجای استخراج عامل های پیشنهادی نرم افزار (مثلا 6 عامل) تنظیمات رو روی 8 عامل بذارین

 39. سلام وقت بخیر ممنون از مطالب آموزنده . خواستم بپرسم چطور میشه بارهای عاملی را استاندارد کرد که بشه یه مقایسه رتبه ای بینشون انجام داد مثل همهبین صفر تا یک قرار بگیرن

  1. سلام. ضرایب استاندارد بین منفی یک تا مثتب یک متغیر است. علامت نشان دهنده ی جهت است. برای رتبه بندی قدر مطلق بارهای عاملی رو در نظر بگیرید. هر کدام بالاتر باشد رتبه بهتری هم دارد.

 40. سلام ووقت بخیر،من داده هام رو وارد پی ال اس کردم منفی نشون میده وجای تعجب داره واقعا نمیدونم مشکل ازچیه ،ممنون میشم اگه کسی میتونه راهنمایی کنه راهنماییم کنه

 41. سلام
  برای ورود اطلاعاعات به pls نیاز به چه پارامتر های آماری هست که به صورت فایل spss ,وارد می شوند

 42. سلام. اگه ضریب مسیر منفی باشه، p value و t value چقدر باید باشه؟ یعنی از چه عددی باید بیشتر یا کمتر باشن؟

  1. سلام. سوال مبهم است.
   برای معنی داری ضریب مقدار تی ولیو باید بزرگتر از 1.96 باشد (قدر مطلق آن و بدون توجه به علامت مثبت یا منفی آن) و پی ولیو آن کمتر از 5 صدم باشد. معنی داری ضریب ربطی به مثبت و منفی بودن ضریب نداره.
   البته مثبت و منفی بودن ضریب هنگام تصمیم گیری در خصوص رد یا قبول فرضیه کاربرد دارد، که این موضوع با معنی داری ضریب تفاوت دارد.

 43. سلام و احترام
  آیا می توان تحلیل عاملی اکتشافی و تأییدی را همزمان بر روی یک نمونه انجام داد؟
  سپاس

  1. سلام. بله. اگر پرسشنامه عامل بندی بخاد اول تحلیل اکتشافی و بعد تاییدی انجام میشه.

   آموزش ویدئویی تحلیل عاملی اکتشافی که با spss انجام می شود را از این آدرس دریافت نمایید:
   https://www.spss-iran.com/product/factor-analysis/
   و آموزش ویدئویی تحلیل عاملی تایید در لیزرل را از این آدرس:
   https://www.lisrel.ir/product/cfa/

 44. سلام عرض شد 2تاسوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید
  1. ایا برای تحلیل عاملی اکتشافی و تاییدی میشه ازیک حجم نمونه استفاده کرد؟ اگر بله لطفا یک رفرنس عنایت بفرمایید
  2.آیا در تحقیقی که ابزار تهیه شده unique است میتوان برای روایی همگرا و واگرا ، درون سازه ای استفاده کرد؟

  1. سلام
   1. بله میشه استفاده کرد. منبع خاصی ندیدیم. وقتی حجم نمونه تعیین میشه باید آزمون های آماری همگی روی اون حجم نمونه انجام بشه
   2. متاسفانه در این زمینه اطلاعی نداریم.

 45. سلام وقت بخیر
  تاثیر حذف یک سوال از متغیر ملاک در مرحله تحلیل عامل تاییدی (به علت پایین بودن بار عاملی)، چه تاثیری بر سنجش آن متغیر دارد؟

  1. سلام. وقتی بارعاملی یک سوال در یک متغیر کمتر از حد مجاز باشد باید حذف شود. و حذف آن باعث بالا رفتن پایایی و بهبود روایی آن متغیر می شود.

 46. سلام اگر درقسمت جدول ماتریس پس از چرخش عامل ها برای متغیری یا چند متغییر هیچ بار عاملی نباشه و خالی باشه یعنی باید حذف شود؟ همه بارهای عاملی برای کار من بالا ۰.۴ هست منتهی یه جایهایی برای برخی اصلا هیچ عددی درج نشده

 47. با سلام، در آزمون روایی سازی مدل، یکی از ابعاد که فقط یک سوال دارد معناداری بار عاملیش صفر است. آیا جایی از کار ایراد دارد؟

  1. سلام. خیر. این سوال به عنوان سوال پایه توسط نرم افزار انتخاب می شود و در اغلب موارد اولین سوال متغیر است.

 48. سلام
  من نرم افزار لیزرل و آموزش انجام تحلیل عاملی توسط لیزرل را از شرکت شما تهیه کرده ام. ولی پس از ساخت مسیر بین متغیرها و گویه ها و Run کردن آن (به همان ترتیبی که در آموزش گفته اید) همچنان برای تمامی مسیرها، تمامی داده هایی مانند Estimate یا Standardized Solution صفر نشون داده میشه. لطفا بفرمایید کجای کار احتمالا ایراد داره؟

 49. سلام
  اگر شاخصی مقادیر تی و بار عاملی آن کمتر از مقدار مشخص شده بود، آیا باید آن را از مدل حذف کرد و مدل را دوباره ران کرد یا اینکه صرفا در نتایج ذکر شود که شاخص مربوطه مقادیر لازم را به دست نیاورده.
  ممنون

 50. با سلام
  در اسمارت pls پس از رسم مدل اگر بخواهیم دیتای مورد استفاده در مدل را به دفعات تغییر بدهیم ( تا ببینیم با کدام سری از دیتا جواب مورد نر دریافت میشود) آیا در هر دفعه باید رسم مدل مجددی صورت گیرد؟ یا میتوان یا رسم یک مذل از طریقی دیتای مورد استفاده و موثر در آن دل را عوض کرد
  با سپاس

 51. با سلام
  در اسمارت pls پس از رسم مدل اگر بخواهیم دیتای مورد استفاده در مدل را به دفعات تغییر بدهیم ( تا ببینیم با کدام سری از دیتا جواب مورد نر دریافت میشود) آیا در هر دفعه باید رسم مدل مجددی صورت گیرد؟ یا میتوان یا رسم یک مذل از طریقی دیتای مورد استفاده و موثر در آن دل را عوض کرد
  با سپاس

 52. درود… آیا بین بارهای عاملی تاییدی یک متغیر با مثلا 5 گویه با روایی همگرا و رواییواگرای همان متغیر در نرم افزار اسمارت پی ال اس ارتباطی وجود دارد؟

 53. اگر در تحلیل مرتبه دو در اسمارت پی اس مقدار کای دو نا معین و
  Chi-Square= infinite و NFI= n/a باشد چه باید کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استرفتن به فروشگاه