دلایل استفاده از smartpls

Structural Equation Model– building with SmartPls

 در این مقاله به دلایل کاربرد نرم افزار اسمارت پی ال اس در مدل سازی معادلات ساختاری می پردازیم.

ظهور نرم افزار  Smart Pls در معادلات ساختاري و دلايل آن

اهمیت تحلیل داده ها

اهميت روز افزون تجزيه و تحليل داده ها در تحقيقات علمي، باعث توجه هرچه بيشتر جامعه علمي به اين مقوله شده است. همانگونه که يک پژوهش علمي بدون مروري بر ادبيات موضوع و کنکاش در نظريه ها، ناقص مي ماند،‌ اضافه نمودن تحقيق ميداني به تئوري هاي مطالعه شده جلوه ي ديگري به پژوهش داده و اعتبار آن را دوصد چندان مي کند. در اين راستا،‌داده هايي که محقق از اعضاي نمونه آماري تحقيق خود جمع آوري مي نمايد، احتياج به تحليل دارند تا تفسير يافته ها و تعميم نتايج ميسر گردد.

ابزار مدل سازی معادلات ساختاری SEM

در مطالعات حوزه ي علوم انساني و اجتماعي، تجزيه و تحليل داده هاي پژوهش طبق فرآيندي با قالب کلي مشخص و يکسان صورت مي پذيرد که مرتبط با آن روش تحليل آماري متعددي تا به حال معرفي شده است. در اين ميان، مدل سازي معادلات ساختاري (SEM) که در اواخر دهه شصت ميلادي معرفي شد، ابزاري در دست محققين جهت بررسي ارتباط ميان چندين متغير در يک مدل را فراهم مي ساخت. قدرت اين تکنيک در توسعه نظريه ها باعث کاربرد وسيع آن در علوم مختلف از قبيل بازاريابي، مديريت منابع انساني،‌ مديريت استراتژيک و سيستم اطلاعاتي شده است.

دلایل استفاده از SEM

يکي از مهمترين دلايل استفاده زياد پژوهشگران از SEM، قابليت آزمودن تئوري ها در قالب معادلات ميان متغيرهاست. دليل ديگر لحاظ نمودن خطاي اندازه گيري توسط اين روش است که به محقق اجازه مي دهد تا تجزيه و تحليل داده هاي خود را با احتساب خطاي اندازه گيري گزارش دهد.

دو نسل از مدل سازی معادلات ساختاری

مدل سازي معادلات ساختاري تا اين زمان، با دو نسل روش هاي تجزيه و تحليل داده ها معرفي شده است. نسل اول روش هاي مدل سازي معادلات ساختاري روش هاي کوواريانس محور هستند که هدف اصلي اين روش ها تاييد مدل بوده و براي کار به نمونه هايي با حجم بالا نياز دارند. نرم افزارهاي LISREL، AMOS، EQS و MPLUS چهار عدد از پرکاربردترين نرم افزارهاي اين نسل هستند.

چند سال پس از معرفي روش کوواريانس محور، به دليل نقاط ضعفي که در اين روش وجود داشت، نسل دوم روش هاي معادلات ساختاري که مولفه محور بودند، معرفي شدند. روش هاي مولفه محور که بعدا به روش حداقل مربعات جزئي تغيير نام دادند، براي تحليل داده ها روش هاي متفاوتي نسبت به نسل اول ارائه دادند.

پس از معرفي روش حداقل مربعات جزئي، اين روش از علاقه مندان بسياري برخوردار شد و پژوهشگران متعددي تمايل به استفاده از اين روش پيدا کردند. مهمترين نرم افزار براي اين روش Smart PLS   مي باشد.

دلايل استفاده از روش pls و SmartPls در پایان نامه ها

محققين دلايل متعددي را براي استفاده از روش پي ال اس (PLS) ذکر نموده اند. مهمترين دليل، برتري اين روش براي نمونه هاي کوچک ذکر شده است. دليل بعدي داده هاي غيرنرمال است که محققين و پژوهشگران در برخي پژوهش ها با آن سر و کار دارند در نهايت دليل آخر استفاده از روش پي ال اس (PLS)، روبرون شدن با مدل هاي اندازه گيري سازنده است.

دلايل استفاده از روش معادلات ساختاري پي ال اس (PLS – SEM) به شرح زير است:

 • حجم کم نمونه
 • داده هاي غير نرمال
 • مدلهاي اندازه گيري از نوع سازنده
 • قدرت پيش بيني مناسب
 • پيچيدگي مدل ( تعداد زياد سازه ها و شاخص ها)
 • تحقيق اکتشافي
 • توسعه تئوري و نظريه
 • استفاده از متغيرهاي طبقه بندي شده
 • بررسي همگرايي
 • آزمودن تئوري و فرضيه
 • آزمودن فرضيات شامل متغيرهاي تعديلگر

بهترين دليل استفاده از PLS

با توجه به موارد بالا، حجم نمونه اندک بهترين دليل استفاده از PLS است. روش هاي نسل اول مدل سازي معادلات ساختاري که با نرم افزارهايي نظير LISREL، EQS و AMOS اجرا مي شدند،‌ نياز به تعداد نمونه زياد دارند، در حالي که PLS (پي ال اس)  توان اجراي مدل با تعداد نمونه خيلي کم را دارا مي باشد.

يک مزيت مهم ديگر که محققين به آن استناد مي کنند، امکان استفاده از مدل هاي اندازه گيري با يک شاخص (سوال) در روش PLS-SEM مي باشد. اين روش به پژوهشگر اين امکان را مي دهد که بتواند در مدل پژوهشي خود از مدل هاي اندازه گيري با يک سوال استفاده کند.

حدیثه دهقان
درباره ی حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین پرسنل شرکت آماری اطمینان شرق، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزارهای معادلات ساختاری را به خوبی انجام دهم. واتس آپ یا تلگرام من (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

49 پاسخ به دلایل استفاده از روش PLS در مدل سازي معادلات ساختاري
 1. Avatar
  حمید طاهری 4 ژوئن 2018 در 12:26 پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما

  من یک سوال داشتم

  برای انجام معادلات ساختاری برای متغیر وابسته اسمی (دو وجهی) از کدام نرم افزار می توان بهره گرفت؟
  amos بهتر است یا smart pls؟
  اصلا امکان انجام معادلات ساختاری برای متغیر وابسته اسمی است؟

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 10 ژوئن 2018 در 23:59 پاسخ

   سلام بر شما
   از نرم افزار اسمارت پی ال اس استفاده گردد.
   بله با این نرم افزار smartpls امکان انجام معادلات ساختاری برای متغیر وابسته اسمی وجود دارد.

 2. Avatar

  سلام مقاله حسابداری تهیه کردم که داور ایراد گرفته و رد شد و پیشنهاد دادند که از روش pls کار کنم . خواستم بپرسم آیا شما کار تدوین مقاله ای که رد شده قسمت ادلیات موضوعی و تحلیل اماری و نتیجه و پیشنهادات آخر راهم انجام میدهید در واقع باز نگری کلی در مقاله ام با رفرسنهای ۲۰۱۸ انجام میدهید ؟ اگه جواب مثبته هرینه یک مقاله چند ه؟ چند روزه تحویل میدید ؟ و ایمیلتون و تلفنتون رو هم بزارین ؟ ممنون

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 18 ژوئن 2018 در 16:48 پاسخ

   سلام؛ در خصوص انجام بخش تحلیل آماری آن (خروجی آزمون ها در نرم افزار اسمارت پی ال اس و تحلیل خروجی ها، آزمون فرضیات و نوشتن گزارش آن در ورد) می توانیم خدمت شما باشیم. اما در خصوص ادبیات موضوعی و پیشنهادات نمی توانیم، زیرا اینها در تخصص یک آمارگر نیست و نیاز به تخصص حسابداری است. رفرنسها نیز در حیطه کاری ما نیست.
   برای برآورد هزینه در منو خدمات همین سایت مراجعه نمایید. بهتر است برای برآورد قیمت و زمان دقیق کار، پرسشنامه و فرضیات و مدل و داده ها و مقاله را برای ما از طریق ایمیل یا پیام رسان ها (سروش یا واتس آپ) ارسال نمایید تا دقیقا مورد بررسی قرار گرفته و قیمت و زمان تعیین شود. اطلاعات تماس با ما در پایین تمام صفحات سایت هست

 3. Avatar

  متغیر تعدیل گر در نرم افزار pls چگونه انجام می گیرد.

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 24 ژوئن 2018 در 14:52 پاسخ

   سلام.
   اگر متغير اسمي است يعني ( داراي طيف ليکرت مي باشد) بايد از طريق نرم افزار به عنوان متغير تعديلگر در مدل اصلي تعريف شود و بعد نتايج تحليل شود.
   اگر متغير کيفي است مانند جنسيت يا تحصيلات يا گروه بندي ها بايد مدل براي هر گروه جداگانه بررسي شود و بعد نتايج با هم مقايسه شود.
   براي اطلاعات بيشتر مي توانيد به کتاب آقاي داوري و رضا زاده رجوع کنيد.

 4. Avatar

  بنا به تعاریفی که در بالا شده میخوام بدون حداقل داده ها برای لیزرل باید چند تا باشه؟ منظور از حجم زیاد یعنی حدودا جقدر؟ حجم داده های من 29000 هستش . بنطرتون با لیزرل بهتر جواب میده یا پی ال اس؟

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 24 ژوئن 2018 در 14:54 پاسخ

   حداقل حجم نمونه 200 پرسشنامه برای نرم افزار لیزرل. البته بستگی به تعداد سوالات هم دارد.

 5. Avatar

  با سلام
  من آمار مربوط به پایان نامه خودم را به یه آماریست دادم که طبق پروپزوال از طریق smsrt pls باید استفاده کرد با توجه به اینکه 5 مورد متغییر که هرکدام حدود 15 الی 20 سئوال داشتند بهشون دادم و ایشون فرمودند که تعداد سئوالات خیلی زیاد است و هرکدام از سئوالات را به 5 الی 7 سئوال کاهش داشت .
  سئوال 1- آیا روش ایشان درست است ؟
  2- اگر درست است علت چیست ؟

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 24 ژوئن 2018 در 15:01 پاسخ

   سلام؛ معمولا سنجش یک متغیر با 20 یا 15 سوال انجام نمی شود و از تعداد سوالات کمتری استفاده می شود. پرسشنامه تان را برای بررسی برای همکاران ما از طریق سروش یا واتس آپ یا ایمیل ارسال نمایید تا دقیق بررسی کنند.

 6. Avatar

  سلام وقت بخیر آیا با جامعه آماری 386 نفر هم می شود از نرم افزار PLS استفاده کرد

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 31 جولای 2018 در 17:54 پاسخ

   سلام؛ بله. مشکلی ندارد.
   نرم افزار لیزرل است که در استفاده از آن باید حداقل حجم نمونه 200 باشد. اسمارت پی ال اس سخت گیر نیست.

 7. Avatar

  با سلام آیا نرم افزار amos برای داده های غیر نرمال قابل استفاده است.

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 18 آگوست 2018 در 02:00 پاسخ

   سلام.
   بله. اگر حجم نمونه بالا باشد مي توانيد از اين نرم افزار براي داده هاي غير نرمال استفاده کنيد.

 8. Avatar

  سلام برای کار کردن با اموس هر متغیر پنهان باید چند بعد داشته باشد؟حداقل نمونه لازم تقریبا 10 برابر تعداد متغیرهای پنهان و اشکاره؟

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 8 سپتامبر 2018 در 18:49 پاسخ

   سلام. هر بعد حداقل باید با سه سوال پرسشنامه داشته باشد. ۱۰ برابر تعداد سوالات پرسشنامه. البته اگر پرسشنامه بزرگ باشد.
   اگر تعداد سوالات منطقی است می توان از جدول مورگان یا فرمول کوکران استفاده کرد.
   در منابع حداقل حجم نمونه را ۲۰۰ در نظر گرفته اند

 9. Avatar

  حداقل نمونه برای pls چقدر است؟؟؟؟

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 24 سپتامبر 2018 در 09:52 پاسخ

   حداقل حجم نمونه با توجه به تعداد سوالات پرسشنامه تعیین می شود.
   به طور مثال متغیری که بیشترین سوال را دارد انتخاب می کنید و تعداد سوالات را در ۷ ضرب می کنید. حداقل حجم نمونه به دست می آید.

   • Avatar

    سلام. ممنون میشم اکه منبع معتبری برای این مطلب ارایه کنید؟
    به طور مثال متغیری که بیشترین سوال را دارد انتخاب می کنید و تعداد سوالات را در ۷ ضرب می کنید. حداقل حجم نمونه به دست می آید.

   • Avatar

    با سلام ایا این نکته که فرمودید منبع علمی نیز جهت ارجاع دارد؟؟؟؟

 10. Avatar

  با سلام. با سپسا از مشاوره ارزشمند شما و پاسخ هایتان، جسارتا یک سوال خدمتتون داشتم:
  نرم ازفزارهای موجود pls اغلب برای student تعریف شده اند و عرض کردند که تنها تا نمونه 99 تایی را بررسی می نمایند.
  در صورتی که نمونه ای با تعداد بالای 100 نفر باشد آیا بدون خرید لایسنس نرم افزار pls امکان اجرای آن با pls هست؟
  اگر لینکی برای دانلود pls داشته باشید که بتوان با آن، نمونه بالای 100 تا را محاسبه نمود بسیار سپاسگذار از راهنمایی می باشم.

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 21 اکتبر 2018 در 16:56 پاسخ

   سلام. نرم افزار PLS نسخه 2 این محدودیت را ندارد و رایگان است. از منو محصولات وب سایت ما می توانید به راحتی و به صورت رایگان این نرم افزار را دانلود کرده و نصب کنید.
   اگر برای فعال سازی آن به مشکل خوردید آنگاه راهنمای فعال سازی smart pls 2 را از همان صفحه ای که نرم افزار را دانلود کردید خریداری نمایید.

 11. Avatar

  با سلام و عرض ادب
  آیا می توان از نرم افزار SmartPls در تحقیقات کیفی استفاده کرد؟ به طوری که داده ها با استفاده از مصاحبه نیمه ساختاریافته جمع آوری شود و با استفاده از روش تحلیل محتوا تجزیه و تحلیل شود یا نمیشه و حتما باید یه روش کمی هم اضافه کرد؟ با تشکر از شما

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 17 دسامبر 2018 در 21:58 پاسخ

   سلام. نرم افزار های آماری برای داده های کمی مناسب می باشد. اگر بتوان پاسخ های کیفی را به کمی تبدیل کرد می توان از نرم افزار های آماری نظیر اسمارت پی ال اس نیز استفاده کرد.

 12. Avatar

  سلام سوال پژوهشی های من (آیا عوامل فردی میتواند به عنوان شایستگی مدیران موثر باشد ؟ ) به گونه ای است باید از تی تک نمونه ای (نرمال داده ها) یا دو جمله ای (اگر نرمال نبود) استفاده بشود سوال این است ایا می توانم از پی ال اس استغاده کنم>
  ایا می توانم برای برازش از پی ال اس و برای ازمون از اس پی اس اس مثلا ازمون تی استفاده نمایم
  ممنون

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 29 دسامبر 2018 در 20:24 پاسخ

   سلام. به فرضیات و اهداف شما از تحقیق بستگی دارد. اما قاعدتا شما باید از هر دو نرم افزار پی ال اس و spss استفاده کنید

 13. Avatar

  با سلام و احترام
  به من گفته شد که با نرم افزار pls هم می توان داده های با تعداد کم و داده ها با تعداد بالا و همچنین داده های نرمال و غیر نرمال را بررسی کرد . خواستم بفرمایید آیا این مطلب صحیح است ؟ یعنی اگر حجم نمونه بالا هم باشد می توان از نرم افزار pls استفاده کرد ؟
  سپاس از شما

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 28 ژانویه 2019 در 21:23 پاسخ

   سلام. مزیت نرم افزار اسمارت پی ال اس این است که با داده های کم نیز قابل استفاده است و نیاز به نرمالیتی ندارد.
   منتها اگر داده ها زیاد باشند و نرمال نیز باشند، باید از لیزرل استفاده کنید (مگر اینکه به دلیل متغیر تعدیل گر مجبور به استفاده از اسمارت پی ال اس باشید)

 14. Avatar

  سلام
  برای حجم نمونه های بالا مثلا 400 باز هم می توان از نرم افزار پی ال اس استفاده کرد.
  با تشکر از سایت خوبت ون

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 28 ژانویه 2019 در 21:24 پاسخ

   سلام. در صورتی که داده ها نرمال نباشد می توانید از اسمارت پی ال اس استفاده کنید. اگر نرمال باشند خیر و باید از لیزرل استفاده کنید.

 15. Avatar

  أيا براي نمونه دويست نَفَر مي توان از pls استفاده كرد

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 28 ژانویه 2019 در 21:25 پاسخ

   در حجم نمونه 200، اگر نرمال باشند باید از لیزرل و اگر نرمال نباشند از اسمارت پی ال اس استفاده کرد.

 16. Avatar

  سلام. نمونه ۲۰۰ نفری با سه تا متغیر که متغیر مستقل ۳۶ سوال با۳ زیرمقیاس که ۱۸ سوال برای دوزیرمقیاس و زیر مقیاس سومی نمرات کم این دو زیرمقیاس میباشدکه زیرمقیاس سوم شد ۱۰۸ نفر ،متغیر میانجی ۳۶ سوال و متغیر نهایی ۱۱ سوال داره و غیر نرمال شدن .از ایموس میشه استفاده کرد؟یا نرم افزار دیگه ای ؟ممنون

 17. Avatar

  با سلام و احترام
  در صورتیکه بخواهم از نرم افزار پی ال اس برای تحلیل اطلاعات به دست آمده از پرسشنامه استفاده کنم آیا همانند لیزرل برای هر متغیر باید حتما حداقل سه پرسش در پرسشنامه طراحی شود یا خیر؟
  با تجدید احترام

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 11 جولای 2019 در 01:12 پاسخ

   سلام. بله. در معادلات ساختاري هر متغير بايد حداقل سه سوال در پرسشنامه داشته باشد.

 18. Avatar

  سلام خدمتتون
  می خواستم بدونم تحقیق بنده دارای یک متغیر مستقل شامل 5بعد(هرکدام4سوال) ، یک متغیر وابسته بدون بعد(17سوال) و یک متغیر تعدیلگر بدون بعد(4سوال) هست
  جامعه حدود 90نفر و حجم نمونه با خطا1 /. حدود45 نفر
  و استاد راهنما فرموده اند با نرم افزار pls انجام شود
  می خواستم بدونم آیا بدون مشکل شدنی هست ؟

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 11 جولای 2019 در 01:12 پاسخ

   سلام. حجم نمونه کم است. طبق جدول مورگان حجم نمونه شما 73 نفر مي باشد.
   ولي بايد مدل برازش پيدا کند، ممکن است مشکلي پيش نيايد.

 19. Avatar
  دشمن زیاری 24 می 2019 در 11:49 پاسخ

  سلام
  عالی بود اما بهتر بود در باره نمونه بالاتر از 100 نفر هم که معمولا از طریق ایموس محاسبه انجام می شود می فرمودید که آیا می توان از پی ال اس هم استفاده کرد؟
  با تشکر فراوان

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 11 جولای 2019 در 01:15 پاسخ

   سلام. بله مي توان از پي ال اس استفاده کرد. اين نرم افزار براي داده هاي کم و غير نرمال نيز مناسب است.

 20. Avatar

  سلام
  وقت بخیر
  لطفاً در مورد اینکه چطور میشه مدلی که توی نرم افزار pls کشیده شده رو به محیط نرم افزار word انتقال داد توضیح بدید.

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 11 جولای 2019 در 01:16 پاسخ

   سلام. از گزينه FILE ، Export image استفاده کنيد و بعد عکس را ذخيره کرده و بعد از آن در ورد کپي کنيد.

 21. Avatar

  باسلام. آیا از نرم افزارهای لیزرل و پی ال اس فقط باید در تحقیقاتی استفاده کرد که دادههای آن با پرسشنامه جمع آوری شده اند؟ برای نمونه تحقیقی که یک متغیر مستقل دارد و ۸ متغیر وابسته و دادهای آن از صورتهای مالی شرکتها جمع آوری شده است را می توان با اسمارت pls یا لیزرل تحلیل کرد؟ حجم نمونه نیز بیش از ۱۰۰۰ سال_ شرکت است.

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 13 آگوست 2019 در 20:35 پاسخ

   سلام. می توان از نرم افزار معادلات ساختاری نیز استفاده کرد، به روش میمیک یا MIMIC.
   اما برای داده های اقتصادی آنهم صورتهای مالی موکدا و جدا توصیه می شود که از نرم افزار EViews استفاده کنید. سایت دیگر ما و بسته های آموزشی و ویدئوهای آنرا حتما ببینید: http://www.eviews-iran.ir

 22. Avatar
  مجتبی جمالی 1 اکتبر 2019 در 12:52 پاسخ

  سلام و خسته نباشین. پرسشنامه من چهار متغیر داره که متغیر مستقل خودش از ۱۰تا زیرمقیاس که هر زیرمقیاس ۲ گویه داره تشکیل شده. دوتا متغیر میانجی داره که هر کدومشون سه زیرمقیاس داره و هر زیرمقیاس یک الی سه گویه داره. متغیر وابستمم زیرمقیاس نداره و ۵ گویه داره. می‌خواستم بدونم این مدل رو چطوری می‌تونم تو پی ال اس رسم کنم. من ۲۰ گویه مربوط به متغیر مستقلو که تو نرم‌افزار بهش وصل می‌کنم ۲۰تا زیر مقیاس درست میکنه. چطور می‌تونم بهش بفهمونم هر دو گویه مربوط به یک زیرمقیاسه که تو شکل ۱۰زیرمقیاسو نشونم بده نه ۲۰تا.

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 7 نوامبر 2019 در 16:52 پاسخ

   سلام. زیر مقیاس ها را هم باید به عنوان متغیر مکنون یا پنهان در مدل ترسیم کنید.

 23. Avatar

  سپاس از پاسخ های خوب شما

 24. Avatar

  باسلام و احترام
  ضمن تشکر از مطالب مفید سایت و پاسخگویی های راهگشای شما، ممنون می شوم سوال بنده را هم پاسخ بفرمایید.

  در یک پژوهش به دنبال بررسی و اعتبار یابی نسخه کوتاه یک پرسشنامه 20 سوالی در قالب نمره گذاری لیکرت 1-4 هستیم. براساس پیشینه پژوهشی و مطالعات مشابه باید از روش تحلیل عاملی تاییدی استفاده کنیم.
  به دلیل نرمال نبودن داده ها جهت انجام تحلیل عاملی تاییدی از نرم افزار pls می خواهیم استفاده کنیم.
  لطف می فرمایید اگر منبع یا کتابی جهت آشنایی بیشتر با نحوه اجرای تحلیل تعاملی تاییدی در pls معرفی نمایید.

  باتشکر فراوان


[بالا]

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش تحلیل یا سایر درخواستها) واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

شرکت آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by