دلایل استفاده از روش PLS در مدل سازی معادلات ساختاری

Structural Equation Model– building with SmartPls

 در این مقاله به دلایل کاربرد نرم افزار اسمارت پی ال اس در مدل سازی معادلات ساختاری می پردازیم.

ظهور نرم افزار  Smart Pls در معادلات ساختاری و دلایل آن

اهمیت تحلیل داده ها

اهمیت روز افزون تجزیه و تحلیل داده ها در تحقیقات علمی، باعث توجه هرچه بیشتر جامعه علمی به این مقوله شده است. همانگونه که یک پژوهش علمی بدون مروری بر ادبیات موضوع و کنکاش در نظریه ها، ناقص می ماند،‌ اضافه نمودن تحقیق میدانی به تئوری های مطالعه شده جلوه ی دیگری به پژوهش داده و اعتبار آن را دوصد چندان می کند. در این راستا،‌داده هایی که محقق از اعضای نمونه آماری تحقیق خود جمع آوری می نماید، احتیاج به تحلیل دارند تا تفسیر یافته ها و تعمیم نتایج میسر گردد.

ابزار مدل سازی معادلات ساختاری SEM

در مطالعات حوزه ی علوم انسانی و اجتماعی، تجزیه و تحلیل داده های پژوهش طبق فرآیندی با قالب کلی مشخص و یکسان صورت می پذیرد که مرتبط با آن روش تحلیل آماری متعددی تا به حال معرفی شده است. در این میان، مدل سازی معادلات ساختاری (SEM) که در اواخر دهه شصت میلادی معرفی شد، ابزاری در دست محققین جهت بررسی ارتباط میان چندین متغیر در یک مدل را فراهم می ساخت. قدرت این تکنیک در توسعه نظریه ها باعث کاربرد وسیع آن در علوم مختلف از قبیل بازاریابی، مدیریت منابع انسانی،‌ مدیریت استراتژیک و سیستم اطلاعاتی شده است.

دلایل استفاده از SEM

یکی از مهمترین دلایل استفاده زیاد پژوهشگران از SEM، قابلیت آزمودن تئوری ها در قالب معادلات میان متغیرهاست. دلیل دیگر لحاظ نمودن خطای اندازه گیری توسط این روش است که به محقق اجازه می دهد تا تجزیه و تحلیل داده های خود را با احتساب خطای اندازه گیری گزارش دهد.

دو نسل از مدل سازی معادلات ساختاری

مدل سازی معادلات ساختاری تا این زمان، با دو نسل روش های تجزیه و تحلیل داده ها معرفی شده است. نسل اول روش های مدل سازی معادلات ساختاری روش های کوواریانس محور هستند که هدف اصلی این روش ها تایید مدل بوده و برای کار به نمونه هایی با حجم بالا نیاز دارند. نرم افزارهای LISREL، AMOS، EQS و MPLUS چهار عدد از پرکاربردترین نرم افزارهای این نسل هستند.

چند سال پس از معرفی روش کوواریانس محور، به دلیل نقاط ضعفی که در این روش وجود داشت، نسل دوم روش های معادلات ساختاری که مولفه محور بودند، معرفی شدند. روش های مولفه محور که بعدا به روش حداقل مربعات جزئی تغییر نام دادند، برای تحلیل داده ها روش های متفاوتی نسبت به نسل اول ارائه دادند.

پس از معرفی روش حداقل مربعات جزئی، این روش از علاقه مندان بسیاری برخوردار شد و پژوهشگران متعددی تمایل به استفاده از این روش پیدا کردند. مهمترین نرم افزار برای این روش Smart PLS   می باشد.

دلایل استفاده از روش pls و SmartPls در پایان نامه ها

محققین دلایل متعددی را برای استفاده از روش پی ال اس (PLS) ذکر نموده اند. مهمترین دلیل، برتری این روش برای نمونه های کوچک ذکر شده است. دلیل بعدی داده های غیرنرمال است که محققین و پژوهشگران در برخی پژوهش ها با آن سر و کار دارند در نهایت دلیل آخر استفاده از روش پی ال اس (PLS)، روبرون شدن با مدل های اندازه گیری سازنده است.

دلایل استفاده از روش معادلات ساختاری پی ال اس (PLS – SEM) به شرح زیر است:

 • حجم کم نمونه
 • داده های غیر نرمال
 • مدلهای اندازه گیری از نوع سازنده
 • قدرت پیش بینی مناسب
 • پیچیدگی مدل ( تعداد زیاد سازه ها و شاخص ها)
 • تحقیق اکتشافی
 • توسعه تئوری و نظریه
 • استفاده از متغیرهای طبقه بندی شده
 • بررسی همگرایی
 • آزمودن تئوری و فرضیه
 • آزمودن فرضیات شامل متغیرهای تعدیلگر

بهترین دلیل استفاده از PLS

با توجه به موارد بالا، حجم نمونه اندک بهترین دلیل استفاده از PLS است. روش های نسل اول مدل سازی معادلات ساختاری که با نرم افزارهایی نظیر LISREL، EQS و AMOS اجرا می شدند،‌ نیاز به تعداد نمونه زیاد دارند، در حالی که PLS (پی ال اس)  توان اجرای مدل با تعداد نمونه خیلی کم را دارا می باشد.

یک مزیت مهم دیگر که محققین به آن استناد می کنند، امکان استفاده از مدل های اندازه گیری با یک شاخص (سوال) در روش PLS-SEM می باشد. این روش به پژوهشگر این امکان را می دهد که بتواند در مدل پژوهشی خود از مدل های اندازه گیری با یک سوال استفاده کند.

۴.۵/۵ - (۱۱ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین اعضای فنی مجموعه «اطمینان شرق»، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزارهای معادلات ساختاری را به خوبی انجام دهم. واتس آپ یا تلگرام من (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

نوشته های مشابه

‫۶۹ دیدگاه ها

 1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما

  من یک سوال داشتم

  برای انجام معادلات ساختاری برای متغیر وابسته اسمی (دو وجهی) از کدام نرم افزار می توان بهره گرفت؟
  amos بهتر است یا smart pls؟
  اصلا امکان انجام معادلات ساختاری برای متغیر وابسته اسمی است؟

  1. سلام بر شما
   از نرم افزار اسمارت پی ال اس استفاده گردد.
   بله با این نرم افزار smartpls امکان انجام معادلات ساختاری برای متغیر وابسته اسمی وجود دارد.

 2. سلام مقاله حسابداری تهیه کردم که داور ایراد گرفته و رد شد و پیشنهاد دادند که از روش pls کار کنم . خواستم بپرسم آیا شما کار تدوین مقاله ای که رد شده قسمت ادلیات موضوعی و تحلیل اماری و نتیجه و پیشنهادات آخر راهم انجام میدهید در واقع باز نگری کلی در مقاله ام با رفرسنهای ۲۰۱۸ انجام میدهید ؟ اگه جواب مثبته هرینه یک مقاله چند ه؟ چند روزه تحویل میدید ؟ و ایمیلتون و تلفنتون رو هم بزارین ؟ ممنون

  1. سلام؛ در خصوص انجام بخش تحلیل آماری آن (خروجی آزمون ها در نرم افزار اسمارت پی ال اس و تحلیل خروجی ها، آزمون فرضیات و نوشتن گزارش آن در ورد) می توانیم خدمت شما باشیم. اما در خصوص ادبیات موضوعی و پیشنهادات نمی توانیم، زیرا اینها در تخصص یک آمارگر نیست و نیاز به تخصص حسابداری است. رفرنسها نیز در حیطه کاری ما نیست.
   برای برآورد هزینه در منو خدمات همین سایت مراجعه نمایید. بهتر است برای برآورد قیمت و زمان دقیق کار، پرسشنامه و فرضیات و مدل و داده ها و مقاله را برای ما از طریق ایمیل یا پیام رسان ها (سروش یا واتس آپ) ارسال نمایید تا دقیقا مورد بررسی قرار گرفته و قیمت و زمان تعیین شود. اطلاعات تماس با ما در پایین تمام صفحات سایت هست

  1. سلام.
   اگر متغیر اسمی است یعنی ( دارای طیف لیکرت می باشد) باید از طریق نرم افزار به عنوان متغیر تعدیلگر در مدل اصلی تعریف شود و بعد نتایج تحلیل شود.
   اگر متغیر کیفی است مانند جنسیت یا تحصیلات یا گروه بندی ها باید مدل برای هر گروه جداگانه بررسی شود و بعد نتایج با هم مقایسه شود.
   برای اطلاعات بیشتر می توانید به کتاب آقای داوری و رضا زاده رجوع کنید.

 3. بنا به تعاریفی که در بالا شده میخوام بدون حداقل داده ها برای لیزرل باید چند تا باشه؟ منظور از حجم زیاد یعنی حدودا جقدر؟ حجم داده های من ۲۹۰۰۰ هستش . بنطرتون با لیزرل بهتر جواب میده یا پی ال اس؟

  1. حداقل حجم نمونه ۲۰۰ پرسشنامه برای نرم افزار لیزرل. البته بستگی به تعداد سوالات هم دارد.

 4. با سلام
  من آمار مربوط به پایان نامه خودم را به یه آماریست دادم که طبق پروپزوال از طریق smsrt pls باید استفاده کرد با توجه به اینکه ۵ مورد متغییر که هرکدام حدود ۱۵ الی ۲۰ سئوال داشتند بهشون دادم و ایشون فرمودند که تعداد سئوالات خیلی زیاد است و هرکدام از سئوالات را به ۵ الی ۷ سئوال کاهش داشت .
  سئوال ۱- آیا روش ایشان درست است ؟
  ۲- اگر درست است علت چیست ؟

  1. سلام؛ معمولا سنجش یک متغیر با ۲۰ یا ۱۵ سوال انجام نمی شود و از تعداد سوالات کمتری استفاده می شود. پرسشنامه تان را برای بررسی برای همکاران ما از طریق سروش یا واتس آپ یا ایمیل ارسال نمایید تا دقیق بررسی کنند.

  1. سلام؛ بله. مشکلی ندارد.
   نرم افزار لیزرل است که در استفاده از آن باید حداقل حجم نمونه ۲۰۰ باشد. اسمارت پی ال اس سخت گیر نیست.

  1. سلام.
   بله. اگر حجم نمونه بالا باشد می توانید از این نرم افزار برای داده های غیر نرمال استفاده کنید.

 5. سلام برای کار کردن با اموس هر متغیر پنهان باید چند بعد داشته باشد؟حداقل نمونه لازم تقریبا ۱۰ برابر تعداد متغیرهای پنهان و اشکاره؟

  1. سلام. هر بعد حداقل باید با سه سوال پرسشنامه داشته باشد. ۱۰ برابر تعداد سوالات پرسشنامه. البته اگر پرسشنامه بزرگ باشد.
   اگر تعداد سوالات منطقی است می توان از جدول مورگان یا فرمول کوکران استفاده کرد.
   در منابع حداقل حجم نمونه را ۲۰۰ در نظر گرفته اند

  1. حداقل حجم نمونه با توجه به تعداد سوالات پرسشنامه تعیین می شود.
   به طور مثال متغیری که بیشترین سوال را دارد انتخاب می کنید و تعداد سوالات را در ۷ ضرب می کنید. حداقل حجم نمونه به دست می آید.

   1. سلام. ممنون میشم اکه منبع معتبری برای این مطلب ارایه کنید؟
    به طور مثال متغیری که بیشترین سوال را دارد انتخاب می کنید و تعداد سوالات را در ۷ ضرب می کنید. حداقل حجم نمونه به دست می آید.

    1. سلام. ما جایی ضربدر ۷ را ندیده ایم. به این صفحه سایت بروید تا توضیحات کامل حجم نمونه PLS را ببینید: تعیین حجم نمونه روش PLS. در دیدگاه ها منبع آن آمده است.
     یا می توانید از فرمول کوکران استفاده کنید در سایت ویژه نرم افزار spss این مجموعه: محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران

    1. سلام
     کتاب معادلات ساختاری با نرم افزار اسمارت پی ال اس، نوشته علی داوردی و آرش رضا زاده، انتشارات جامعه شناسان، چاپ اول، پاییز ۹۲

 6. با سلام. با سپسا از مشاوره ارزشمند شما و پاسخ هایتان، جسارتا یک سوال خدمتتون داشتم:
  نرم ازفزارهای موجود pls اغلب برای student تعریف شده اند و عرض کردند که تنها تا نمونه ۹۹ تایی را بررسی می نمایند.
  در صورتی که نمونه ای با تعداد بالای ۱۰۰ نفر باشد آیا بدون خرید لایسنس نرم افزار pls امکان اجرای آن با pls هست؟
  اگر لینکی برای دانلود pls داشته باشید که بتوان با آن، نمونه بالای ۱۰۰ تا را محاسبه نمود بسیار سپاسگذار از راهنمایی می باشم.

  1. سلام. نرم افزار PLS نسخه ۲ این محدودیت را ندارد و رایگان است. از منو محصولات وب سایت ما می توانید به راحتی و به صورت رایگان این نرم افزار را دانلود کرده و نصب کنید.
   اگر برای فعال سازی آن به مشکل خوردید آنگاه راهنمای فعال سازی smart pls 2 را از همان صفحه ای که نرم افزار را دانلود کردید خریداری نمایید.

 7. با سلام و عرض ادب
  آیا می توان از نرم افزار SmartPls در تحقیقات کیفی استفاده کرد؟ به طوری که داده ها با استفاده از مصاحبه نیمه ساختاریافته جمع آوری شود و با استفاده از روش تحلیل محتوا تجزیه و تحلیل شود یا نمیشه و حتما باید یه روش کمی هم اضافه کرد؟ با تشکر از شما

  1. سلام. نرم افزار های آماری برای داده های کمی مناسب می باشد. اگر بتوان پاسخ های کیفی را به کمی تبدیل کرد می توان از نرم افزار های آماری نظیر اسمارت پی ال اس نیز استفاده کرد.

 8. سلام سوال پژوهشی های من (آیا عوامل فردی میتواند به عنوان شایستگی مدیران موثر باشد ؟ ) به گونه ای است باید از تی تک نمونه ای (نرمال داده ها) یا دو جمله ای (اگر نرمال نبود) استفاده بشود سوال این است ایا می توانم از پی ال اس استغاده کنم>
  ایا می توانم برای برازش از پی ال اس و برای ازمون از اس پی اس اس مثلا ازمون تی استفاده نمایم
  ممنون

  1. سلام. به فرضیات و اهداف شما از تحقیق بستگی دارد. اما قاعدتا شما باید از هر دو نرم افزار پی ال اس و spss استفاده کنید

 9. با سلام و احترام
  به من گفته شد که با نرم افزار pls هم می توان داده های با تعداد کم و داده ها با تعداد بالا و همچنین داده های نرمال و غیر نرمال را بررسی کرد . خواستم بفرمایید آیا این مطلب صحیح است ؟ یعنی اگر حجم نمونه بالا هم باشد می توان از نرم افزار pls استفاده کرد ؟
  سپاس از شما

  1. سلام. مزیت نرم افزار اسمارت پی ال اس این است که با داده های کم نیز قابل استفاده است و نیاز به نرمالیتی ندارد.
   منتها اگر داده ها زیاد باشند و نرمال نیز باشند، باید از لیزرل استفاده کنید (مگر اینکه به دلیل متغیر تعدیل گر مجبور به استفاده از اسمارت پی ال اس باشید)

 10. سلام
  برای حجم نمونه های بالا مثلا ۴۰۰ باز هم می توان از نرم افزار پی ال اس استفاده کرد.
  با تشکر از سایت خوبت ون

  1. سلام. در صورتی که داده ها نرمال نباشد می توانید از اسمارت پی ال اس استفاده کنید. اگر نرمال باشند خیر و باید از لیزرل استفاده کنید.

  1. در حجم نمونه ۲۰۰، اگر نرمال باشند باید از لیزرل و اگر نرمال نباشند از اسمارت پی ال اس استفاده کرد.

 11. سلام. نمونه ۲۰۰ نفری با سه تا متغیر که متغیر مستقل ۳۶ سوال با۳ زیرمقیاس که ۱۸ سوال برای دوزیرمقیاس و زیر مقیاس سومی نمرات کم این دو زیرمقیاس میباشدکه زیرمقیاس سوم شد ۱۰۸ نفر ،متغیر میانجی ۳۶ سوال و متغیر نهایی ۱۱ سوال داره و غیر نرمال شدن .از ایموس میشه استفاده کرد؟یا نرم افزار دیگه ای ؟ممنون

 12. با سلام و احترام
  در صورتیکه بخواهم از نرم افزار پی ال اس برای تحلیل اطلاعات به دست آمده از پرسشنامه استفاده کنم آیا همانند لیزرل برای هر متغیر باید حتما حداقل سه پرسش در پرسشنامه طراحی شود یا خیر؟
  با تجدید احترام

  1. سلام. بله. در معادلات ساختاری هر متغیر باید حداقل سه سوال در پرسشنامه داشته باشد.

 13. سلام خدمتتون
  می خواستم بدونم تحقیق بنده دارای یک متغیر مستقل شامل ۵بعد(هرکدام۴سوال) ، یک متغیر وابسته بدون بعد(۱۷سوال) و یک متغیر تعدیلگر بدون بعد(۴سوال) هست
  جامعه حدود ۹۰نفر و حجم نمونه با خطا۱ /. حدود۴۵ نفر
  و استاد راهنما فرموده اند با نرم افزار pls انجام شود
  می خواستم بدونم آیا بدون مشکل شدنی هست ؟

  1. سلام. حجم نمونه کم است. طبق جدول مورگان حجم نمونه شما ۷۳ نفر می باشد.
   ولی باید مدل برازش پیدا کند، ممکن است مشکلی پیش نیاید.

 14. سلام
  عالی بود اما بهتر بود در باره نمونه بالاتر از ۱۰۰ نفر هم که معمولا از طریق ایموس محاسبه انجام می شود می فرمودید که آیا می توان از پی ال اس هم استفاده کرد؟
  با تشکر فراوان

  1. سلام. بله می توان از پی ال اس استفاده کرد. این نرم افزار برای داده های کم و غیر نرمال نیز مناسب است.

 15. سلام
  وقت بخیر
  لطفاً در مورد اینکه چطور میشه مدلی که توی نرم افزار pls کشیده شده رو به محیط نرم افزار word انتقال داد توضیح بدید.

  1. سلام. از گزینه FILE ، Export image استفاده کنید و بعد عکس را ذخیره کرده و بعد از آن در ورد کپی کنید.

 16. باسلام. آیا از نرم افزارهای لیزرل و پی ال اس فقط باید در تحقیقاتی استفاده کرد که دادههای آن با پرسشنامه جمع آوری شده اند؟ برای نمونه تحقیقی که یک متغیر مستقل دارد و ۸ متغیر وابسته و دادهای آن از صورتهای مالی شرکتها جمع آوری شده است را می توان با اسمارت pls یا لیزرل تحلیل کرد؟ حجم نمونه نیز بیش از ۱۰۰۰ سال_ شرکت است.

  1. سلام. می توان از نرم افزار معادلات ساختاری نیز استفاده کرد، به روش میمیک یا MIMIC.
   اما برای داده های اقتصادی آنهم صورتهای مالی موکدا و جدا توصیه می شود که از نرم افزار EViews استفاده کنید. سایت دیگر ما و بسته های آموزشی و ویدئوهای آنرا حتما ببینید: http://www.eviews-iran.ir

 17. سلام و خسته نباشین. پرسشنامه من چهار متغیر داره که متغیر مستقل خودش از ۱۰تا زیرمقیاس که هر زیرمقیاس ۲ گویه داره تشکیل شده. دوتا متغیر میانجی داره که هر کدومشون سه زیرمقیاس داره و هر زیرمقیاس یک الی سه گویه داره. متغیر وابستمم زیرمقیاس نداره و ۵ گویه داره. می‌خواستم بدونم این مدل رو چطوری می‌تونم تو پی ال اس رسم کنم. من ۲۰ گویه مربوط به متغیر مستقلو که تو نرم‌افزار بهش وصل می‌کنم ۲۰تا زیر مقیاس درست میکنه. چطور می‌تونم بهش بفهمونم هر دو گویه مربوط به یک زیرمقیاسه که تو شکل ۱۰زیرمقیاسو نشونم بده نه ۲۰تا.

 18. باسلام و احترام
  ضمن تشکر از مطالب مفید سایت و پاسخگویی های راهگشای شما، ممنون می شوم سوال بنده را هم پاسخ بفرمایید.

  در یک پژوهش به دنبال بررسی و اعتبار یابی نسخه کوتاه یک پرسشنامه ۲۰ سوالی در قالب نمره گذاری لیکرت ۱-۴ هستیم. براساس پیشینه پژوهشی و مطالعات مشابه باید از روش تحلیل عاملی تاییدی استفاده کنیم.
  به دلیل نرمال نبودن داده ها جهت انجام تحلیل عاملی تاییدی از نرم افزار pls می خواهیم استفاده کنیم.
  لطف می فرمایید اگر منبع یا کتابی جهت آشنایی بیشتر با نحوه اجرای تحلیل تعاملی تاییدی در pls معرفی نمایید.

  باتشکر فراوان

  1. سلام و متشکر.
   منابع و کتابهای خوبی اخیرا در خصوص مدلسازی معادلات ساختاری با اسمارت پی ال اس منتشر شده است که از کتاب فروشی ها قابل تهیه است. مثل کتاب زیر:
   مدلسازی معادلات ساختاری کمترین مربعات جزئی (pls-sem)، جوزف هیر و دیگران، ترجمه دکتر عادل آذر و رسول غلامزاده. انتشارات نگاه دانش، ۱۳۹۵.

 19. با عرض سلام
  جامعه أماری ۳۸۰ نفر است و داده ها غیر نرمال
  آیا از نرم افزار pls میشه استفاده کرد؟؟

 20. با سلام یه سوال داشتم ممنونم میشم جواب بفرمایید
  من چون آزمون کلموگروف اسمیرنوف انجام دادم و توزیع نرمال نبود باید از آزمون های ناپارامتریک استفاده کنم
  جامعه آماری من ۴۹۵ و نمونه آماری ۲۱۶ نفر هستش، اومدم با توجه به غیر نرمال بودن توزیع داده ها از plus استفاده کردم، حالا از مدل معادلات ساختاری استفاده کردم ولی این معادلات ساختاری که مال آزمون پارامتریک هست، چکار کنم؟ از همین استفاده کنم یا چیز دیگه ای؟

  1. سلام. استفاده از نرم افزار اسمارت پی ال اس، نیازی به نرمال بودن داده ها ندارد. این نرم افزار شما را از بسیاری از سخت گیری های لیزرل راحت می سازد.

 21. سلام . وقت بخیر یه سوال داشتم ازتون. من سوالات یکی از متغیرام عدد کمی هست از ۰ تا ۶ و بقیه طیف لیکرت ۷ تایی میخواستم بدونم تو پی ال اس ایا میشه اینو اجرا کرد . و قسمت اول رو هم مثل طیف به عدد ۱ تا ۷ تبدیل کنم

  1. سلام. متغیر کمی رو به عنوان متغیر سازنده در نظر بگیرید و براش پایایی و روایی گزارش نمیشه.
   اگر به طیف هفت تایی تبدل کنید خیلی بهتره, چون باعث میشه مدل همسان سازی بشه و برازش مناسب تری بده.

 22. سلام وقت بخیر

  تحقیق من با ۱۲۷ نمونه و داده های نرمال هست آیا می توانم از PLS استفاده کنم
  پرسشنامه ۲۷ سوالی با ۵ متغیر
  با استفاده از لیزرل فرضیه ها و مدلم رد شد بیشتر از ۵ سوال بار عاملی کمتر از ۰.۵ داشتند و داور اصرار دارند سوالات بار عاملی کمتر از ۰.۵ حذف شود.
  ممنون می شم راهنمایی فرمایید.

 23. سلام
  در بحث نرمال سازی داده اگر در روش چولگی و کشیدگی تنها یکی از داده عدد ۲.۲۸باشد آیا میتوان کل داده ها نرمال فرض کرد و از اون صرف نظر کرد؟چون حد مجاز بین منفی ۲تا ۲ هست

 24. سلام وقت بخیر میشه لطف بفرمایید دلایل وشرایط استفاده از نرم افزار لیزرل بیان کنید

  1. سلام. حداقل حجم نمونه باید ۲۰۰ باشه و کار به صورت تاییدی یا همبستگی و رگرسیون باشه

 25. سلام وقت بخیر. حجم نمونه من ۳۳۹ داده بوده. داده ها نرمال نبودن که با فاصله مهالانوبیس نرمال شدن و ۳۳۰ شد. از برنامه pls استفاده کردم. ۴ متغیر و ۱۰ مولفه بود. که جمعا ۷ فرضیه داشت. یکی از پرسشنامه هام هم ۳۶ سواله و یکی ۳۳ بود. حالا بهم گفتند توجیهتون برای استفاده از برنامه pls چیه؟ حجم نمونه اتون بالاست نباید pls استفاده میکردید. چی بگم؟

  1. سلام ابتدا باید با نرم افزار لیزرل یا ایموس خروجی می گرفتید اگر خوب نبود به استناد به نرمال نبودن داده ها از پی ال اس استفاده می کردید.

 26. سلام
  وقت بخیر
  ببخشید یه سوال داشتم
  من در قسمت تجزیه و تحلیل پروپوزالم نوشته شده :
  جهت طراحی مدل، از آزمون های آماری تحلیل عاملی تأییدی و معادلات ساختاری با استفاده از نرم افزار های SPSS نسخه ۲۵ و PLS نسخه ۳ استفاده می شود.
  اول باید داده هام رو وارد spss کنم و بعد برای مدل ساختن از pls استفاده کنم .

  ممنون میشم راهنمایی کنید

 27. با سلام- پرسشنامه ای حاوی ۲۶ سوال بر طبق طیف لیکرت طراحی شده میخام با آموس تحلیل کنم این ۲۶ متغیر یا مولفه متغیر آشکار هستند میتونه متغیر پنهان نداشته باشه؟

 28. سلام و قت شما بخیر من برای تحلیل مدل کمی ۸ تا مدل دارم که ۶ تاش رو می خوام با پی ال اس برم و تاش رو چون نمی دونم توزیع نرمال میشه یا غیر نرمال نمی دونم که چه اقدامی انجام بدم چون قراره در آخر نتایج اون ۶ مدل با ۲ مدل که حالت کلی داره مقایسه بشه حالا اگه توزیع نرمال بشه باید از آموس استفاده کنم و اگه غیرنرمال بشه همون اسمارت پی ال اس اگه همشون نتایجشون غیر نرمال بشه قضیه حله ولی اگه اون ۲ مدل بشه توزیع نرمال چطور می تونم نتایج دو نرم افزار متفاوت رو مقایسه کنم؟ شما چه پیشنهادی دارید؟ لازم به ذکر هست که حجم نمونه برای حالت کلی ۳۶۰ تا هست و برای اون ۶ مدل ۱۲۰ و ضمنا مقایسه بین اون ۶ مدل هم انجام میشه چون قراره وضعیت یک متغیر رو بین دو گروه مقایسه کنیم. سوال دیگه اینکه از چه آزمونهایی باید استفاده کنم؟

 29. سلام. ببخشید چرا برای روش حداقل مربعات جزئی شرط داده‌های غیرنرمال هست؟؟
  اگه داده‌های ما نرمال باشند نمیتونیم از نرم‌افزار پی‌ال‌اس استفاده کنیم؟

 30. سلام وقت بخیر ببخشید فرضیه بنده بدین صورت هست که اشتیاق شغلی تاثیر مثبت و معناداری بر عملکرد شغلی دارد الان سوال بنده این هست که در قسمت بوت استراپینگ نرم افزار اسمارت پی ال اس ۳ از کجا متوجه بشم که این تاثیر مثبت تایید یا رد شده؟ ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتساپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید. یا
روی آیکن واتساپ در زیر کلیک کنید: