برای سفارش انجام فصل 4 پایان نامه با نرم افزار SmartPls از طریق ایمیل یا واتس آپ یا سروش با ما ارتباط بگیرید.
“اطمینان شرق” یک شرکت آماری دارای گرید مرکز آمار ایران، نماد اعتماد الکترونیک و تجربه 14 ساله است
مراقب افراد سودجویی که بدون داشتن تخصص آماری اقدام به قبول سفارش تحلیل معادلات ساختاری می کنند، باشید …
…. این افراد، پس از اخذ وجه قادر به پشتیبانی تا زمان دفاع پایان نامه و رفع ایرادات اساتید نیستند و به تماس های شما پاسخ نخواهند داد !!
…. این اشخاص اکثرا فاقد تلفن ثابت و آدرس دقیق دفتر کار بوده و هیچ نوع نظارتی از جانب نهادهای قانونی کشور را نپذیرفته اند.
سوالات خود در خصوص هر مطلبي که در سايت مطالعه مي کنيد را در بخش ديدگاه (در انتهاي مطلب) درج نماييد تا به آن پاسخ دهيم. از طريق ايميل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهيد شد.
@جایزه دارید اگر مطمئن تر از ما یافتید ! @
دلایل استفاده از smartpls

دلایل کاربرد نرم افزار  Smart Pls

Structural Equation Model– building with SmartPls

 در این مقاله به دلایل کاربرد نرم افزار اسمارت پی ال اس در مدل سازی معادلات ساختاری می پردازیم.

ظهور نرم افزار  Smart Pls

در معادلات ساختاری و دلایل آن

اهمیت تحلیل داده ها

اهمیت روز افزون تجزیه و تحلیل داده ها در تحقیقات علمی، باعث توجه هرچه بیشتر جامعه علمی به این مقوله شده است. همانگونه که یک پژوهش علمی بدون مروری بر ادبیات موضوع و کنکاش در نظریه ها، ناقص می ماند،‌ اضافه نمودن تحقیق میدانی به تئوری های مطالعه شده جلوه ی دیگری به پژوهش داده و اعتبار آن را دوصد چندان می کند. در این راستا،‌داده هایی که محقق از اعضای نمونه آماری تحقیق خود جمع آوری می نماید، احتیاج به تحلیل دارند تا تفسیر یافته ها و تعمیم نتایج میسر گردد.

ابزار مدل سازی معادلات ساختاری SEM

در مطالعات حوزه ی علوم انسانی و اجتماعی، تجزیه و تحلیل داده های پژوهش طبق فرآیندی با قالب کلی مشخص و یکسان صورت می پذیرد که مرتبط با آن روش تحلیل آماری متعددی تا به حال معرفی شده است. در این میان، مدل سازی معادلات ساختاری (SEM) که در اواخر دهه شصت میلادی معرفی شد، ابزاری در دست محققین جهت بررسی ارتباط میان چندین متغیر در یک مدل را فراهم می ساخت. قدرت این تکنیک در توسعه نظریه ها باعث کاربرد وسیع آن در علوم مختلف از قبیل بازاریابی، مدیریت منابع انسانی،‌ مدیریت استراتژیک و سیستم اطلاعاتی شده است.

دلایل استفاده از SEM

یکی از مهمترین دلایل استفاده زیاد پژوهشگران از SEM، قابلیت آزمودن تئوری ها در قالب معادلات میان متغیرهاست. دلیل دیگر لحاظ نمودن خطای اندازه گیری توسط این روش است که به محقق اجازه می دهد تا تجزیه و تحلیل داده های خود را با احتساب خطای اندازه گیری گزارش دهد.

دو نسل از مدل سازی معادلات ساختاری

مدل سازی معادلات ساختاری تا این زمان، با دو نسل روش های تجزیه و تحلیل داده ها معرفی شده است. نسل اول روش های مدل سازی معادلات ساختاری روش های کوواریانس محور هستند که هدف اصلی این روش ها تایید مدل بوده و برای کار به نمونه هایی با حجم بالا نیاز دارند. نرم افزارهای LISREL، AMOS، EQS و MPLUS چهار عدد از پرکاربردترین نرم افزارهای این نسل هستند.

چند سال پس از معرفی روش کوواریانس محور، به دلیل نقاط ضعفی که در این روش وجود داشت، نسل دوم روش های معادلات ساختاری که مولفه محور بودند، معرفی شدند. روش های مولفه محور که بعدا به روش حداقل مربعات جزئی تغییر نام دادند، برای تحلیل داده ها روش های متفاوتی نسبت به نسل اول ارائه دادند.

پس از معرفی روش حداقل مربعات جزئی، این روش از علاقه مندان بسیاری برخوردار شد و پژوهشگران متعددی تمایل به استفاده از این روش پیدا کردند. مهمترین نرم افزار برای این روش Smart PLS   می باشد.

دلایل استفاده از روش pls و SmartPls در پایان نامه ها

محققین دلایل متعددی را برای استفاده از روش پی ال اس (PLS) ذکر نموده اند. مهمترین دلیل، برتری این روش برای نمونه های کوچک ذکر شده است. دلیل بعدی داده های غیرنرمال است که محققین و پژوهشگران در برخی پژوهش ها با آن سر و کار دارند در نهایت دلیل آخر استفاده از روش پی ال اس (PLS)، روبرون شدن با مدل های اندازه گیری سازنده است.

دلایل استفاده از روش معادلات ساختاری پی ال اس (PLS – SEM) به شرح زیر است:

 • حجم کم نمونه
 • داده های غیر نرمال
 • مدلهای اندازه گیری از نوع سازنده
 • قدرت پیش بینی مناسب
 • پیچیدگی مدل ( تعداد زیاد سازه ها و شاخص ها)
 • تحقیق اکتشافی
 • توسعه تئوری و نظریه
 • استفاده از متغیرهای طبقه بندی شده
 • بررسی همگرایی
 • آزمودن تئوری و فرضیه
 • آزمودن فرضیات شامل متغیرهای تعدیلگر

بهترین دلیل استفاده از PLS

با توجه به موارد بالا، حجم نمونه اندک بهترین دلیل استفاده از PLS است. روش های نسل اول مدل سازی معادلات ساختاری که با نرم افزارهایی نظیر LISREL، EQS و AMOS اجرا می شدند،‌ نیاز به تعداد نمونه زیاد دارند، در حالی که PLS (پی ال اس)  توان اجرای مدل با تعداد نمونه خیلی کم را دارا می باشد.

یک مزیت مهم دیگر که محققین به آن استناد می کنند، امکان استفاده از مدل های اندازه گیری با یک شاخص (سوال) در روش PLS-SEM می باشد. این روش به پژوهشگر این امکان را می دهد که بتواند در مدل پژوهشی خود از مدل های اندازه گیری با یک سوال استفاده کند.

 

 

دلایل استفاده از روش PLS در مدل سازی معادلات ساختاری
5 (100%) 1 vote
درباره حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین پرسنل شرکت آماری اطمینان شرق، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزارهای معادلات ساختاری را به خوبی انجام دهم. سروش یا واتس آپ من (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

20 دیدگاه در دلایل استفاده از روش PLS در مدل سازی معادلات ساختاری
 1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما

  من یک سوال داشتم

  برای انجام معادلات ساختاری برای متغیر وابسته اسمی (دو وجهی) از کدام نرم افزار می توان بهره گرفت؟
  amos بهتر است یا smart pls؟
  اصلا امکان انجام معادلات ساختاری برای متغیر وابسته اسمی است؟

  • سيد مجتبي فرشچي ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ در ۲۳:۵۹ پاسخ

   سلام بر شما
   از نرم افزار اسمارت پی ال اس استفاده گردد.
   بله با این نرم افزار smartpls امکان انجام معادلات ساختاری برای متغیر وابسته اسمی وجود دارد.

 2. سلام مقاله حسابداری تهیه کردم که داور ایراد گرفته و رد شد و پیشنهاد دادند که از روش pls کار کنم . خواستم بپرسم آیا شما کار تدوین مقاله ای که رد شده قسمت ادلیات موضوعی و تحلیل اماری و نتیجه و پیشنهادات آخر راهم انجام میدهید در واقع باز نگری کلی در مقاله ام با رفرسنهای ۲۰۱۸ انجام میدهید ؟ اگه جواب مثبته هرینه یک مقاله چند ه؟ چند روزه تحویل میدید ؟ و ایمیلتون و تلفنتون رو هم بزارین ؟ ممنون

  • سيد مجتبي فرشچي ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ در ۱۶:۴۸ پاسخ

   سلام؛ در خصوص انجام بخش تحلیل آماری آن (خروجی آزمون ها در نرم افزار اسمارت پی ال اس و تحلیل خروجی ها، آزمون فرضیات و نوشتن گزارش آن در ورد) می توانیم خدمت شما باشیم. اما در خصوص ادبیات موضوعی و پیشنهادات نمی توانیم، زیرا اینها در تخصص یک آمارگر نیست و نیاز به تخصص حسابداری است. رفرنسها نیز در حیطه کاری ما نیست.
   برای برآورد هزینه در منو خدمات همین سایت مراجعه نمایید. بهتر است برای برآورد قیمت و زمان دقیق کار، پرسشنامه و فرضیات و مدل و داده ها و مقاله را برای ما از طریق ایمیل یا پیام رسان ها (سروش یا واتس آپ) ارسال نمایید تا دقیقا مورد بررسی قرار گرفته و قیمت و زمان تعیین شود. اطلاعات تماس با ما در پایین تمام صفحات سایت هست

 3. متغیر تعدیل گر در نرم افزار pls چگونه انجام می گیرد.

  • سيد مجتبي فرشچي ۳ تیر ۱۳۹۷ در ۱۴:۵۲ پاسخ

   سلام.
   اگر متغیر اسمی است یعنی ( دارای طیف لیکرت می باشد) باید از طریق نرم افزار به عنوان متغیر تعدیلگر در مدل اصلی تعریف شود و بعد نتایج تحلیل شود.
   اگر متغیر کیفی است مانند جنسیت یا تحصیلات یا گروه بندی ها باید مدل برای هر گروه جداگانه بررسی شود و بعد نتایج با هم مقایسه شود.
   برای اطلاعات بیشتر می توانید به کتاب آقای داوری و رضا زاده رجوع کنید.

 4. بنا به تعاریفی که در بالا شده میخوام بدون حداقل داده ها برای لیزرل باید چند تا باشه؟ منظور از حجم زیاد یعنی حدودا جقدر؟ حجم داده های من ۲۹۰۰۰ هستش . بنطرتون با لیزرل بهتر جواب میده یا پی ال اس؟

  • سيد مجتبي فرشچي ۳ تیر ۱۳۹۷ در ۱۴:۵۴ پاسخ

   حداقل حجم نمونه ۲۰۰ پرسشنامه برای نرم افزار لیزرل. البته بستگی به تعداد سوالات هم دارد.

 5. با سلام
  من آمار مربوط به پایان نامه خودم را به یه آماریست دادم که طبق پروپزوال از طریق smsrt pls باید استفاده کرد با توجه به اینکه ۵ مورد متغییر که هرکدام حدود ۱۵ الی ۲۰ سئوال داشتند بهشون دادم و ایشون فرمودند که تعداد سئوالات خیلی زیاد است و هرکدام از سئوالات را به ۵ الی ۷ سئوال کاهش داشت .
  سئوال ۱- آیا روش ایشان درست است ؟
  ۲- اگر درست است علت چیست ؟

  • سيد مجتبي فرشچي ۳ تیر ۱۳۹۷ در ۱۵:۰۱ پاسخ

   سلام؛ معمولا سنجش یک متغیر با ۲۰ یا ۱۵ سوال انجام نمی شود و از تعداد سوالات کمتری استفاده می شود. پرسشنامه تان را برای بررسی برای همکاران ما از طریق سروش یا واتس آپ یا ایمیل ارسال نمایید تا دقیق بررسی کنند.

 6. سلام وقت بخیر آیا با جامعه آماری ۳۸۶ نفر هم می شود از نرم افزار PLS استفاده کرد

  • سید مجتبی فرشچی ۹ مرداد ۱۳۹۷ در ۱۷:۵۴ پاسخ

   سلام؛ بله. مشکلی ندارد.
   نرم افزار لیزرل است که در استفاده از آن باید حداقل حجم نمونه ۲۰۰ باشد. اسمارت پی ال اس سخت گیر نیست.

 7. با سلام آیا نرم افزار amos برای داده های غیر نرمال قابل استفاده است.

  • سيد مجتبي فرشچي ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ در ۰۲:۰۰ پاسخ

   سلام.
   بله. اگر حجم نمونه بالا باشد می توانید از این نرم افزار برای داده های غیر نرمال استفاده کنید.

 8. سلام برای کار کردن با اموس هر متغیر پنهان باید چند بعد داشته باشد؟حداقل نمونه لازم تقریبا ۱۰ برابر تعداد متغیرهای پنهان و اشکاره؟

  • سلام. هر بعد حداقل باید با سه سوال پرسشنامه داشته باشد. ۱۰ برابر تعداد سوالات پرسشنامه. البته اگر پرسشنامه بزرگ باشد.
   اگر تعداد سوالات منطقی است می توان از جدول مورگان یا فرمول کوکران استفاده کرد.
   در منابع حداقل حجم نمونه را ۲۰۰ در نظر گرفته اند

 9. حداقل نمونه برای pls چقدر است؟؟؟؟

  • سيد مجتبي فرشچي ۲ مهر ۱۳۹۷ در ۰۹:۵۲ پاسخ

   حداقل حجم نمونه با توجه به تعداد سوالات پرسشنامه تعیین می شود.
   به طور مثال متغیری که بیشترین سوال را دارد انتخاب می کنید و تعداد سوالات را در ۷ ضرب می کنید. حداقل حجم نمونه به دست می آید.

 10. با سلام. با سپسا از مشاوره ارزشمند شما و پاسخ هایتان، جسارتا یک سوال خدمتتون داشتم:
  نرم ازفزارهای موجود pls اغلب برای student تعریف شده اند و عرض کردند که تنها تا نمونه ۹۹ تایی را بررسی می نمایند.
  در صورتی که نمونه ای با تعداد بالای ۱۰۰ نفر باشد آیا بدون خرید لایسنس نرم افزار pls امکان اجرای آن با pls هست؟
  اگر لینکی برای دانلود pls داشته باشید که بتوان با آن، نمونه بالای ۱۰۰ تا را محاسبه نمود بسیار سپاسگذار از راهنمایی می باشم.

  • سید مجتبی فرشچی ۲۹ مهر ۱۳۹۷ در ۱۶:۵۶ پاسخ

   سلام. نرم افزار PLS نسخه ۲ این محدودیت را ندارد و رایگان است. از منو محصولات وب سایت ما می توانید به راحتی و به صورت رایگان این نرم افزار را دانلود کرده و نصب کنید.
   اگر برای فعال سازی آن به مشکل خوردید آنگاه راهنمای فعال سازی smart pls 2 را از همان صفحه ای که نرم افزار را دانلود کردید خریداری نمایید.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛ پس از مطالعه هر مطلب در سايت، مي توانيد سوالات خود را در بخش ديدگاه در پايين آن صفحه درج نماييد. ما پاسخ خواهيم داد و شما از طريق ايميل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهيد شد.

شرکت آماری اطمینان شرق

1
×
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
بر روي فلش ها کليک نماييد تا زير منوها نمايش داده شود