مدل نمايشي از چارچوب نظري تدوين شده بر اساس مباني تئوريک است. چارچوب نظري نيز مجموعه اي از روابط نظام مند است که توصيفي جامع و سازگار از روابط ميان چند پديده را ارائه مي نمايد.

مدل هاي مرسوم در مدل سازي معادلات ساختاري در واقع متشکل از دو بخش هستند.

مدل اندازه گيري که چگونگي توضيح و تبيين متغيرهاي پنهان توسط متغيرهاي آشکار مربوطه را بررسي مي نمايد و مدل ساختاري که نشان مي دهد چگونه متغيرهاي پنهان در پيوند با يکديگر قرار گرفته اند. البته در مطالعات مختص رويکرد حداقل مربعات جزئي که يکي از رويکردهاي معادلات ساختاري است، اين دو بخش بيشتر به نام هاي مدل دروني و مدل بيروني شناخته مي شوند. به هر حال يک مدل اندازه گيري يا مدل دروني روابط بين شاخص هاي يک سازه و آن سازه را مشخص مي سازد در حالي که يک مدل ساختاري يا مدل بيروني نشان دهنده روابط ميان چند سازه است.

يک مدل داراي دو جزء اصلي مي باشد

متغيرهاي پنهان و آشکار که به ترتيب با بيضي و مستطيل نشان داده مي شوند.

روابط ميان متغيرهاي پنهان و آشکار که در شک با پيکان هاي جهت دار ترسيم مي شوند.

در ضمن روابط موجود در مدل هاي اندازه گيري و ساختاري نيز متفاوت از يکديگر هستند. روابط موجود در مدل هاي اندازه گيري، بين يک متغير پنهان و يک متغير آشکار ترسيم مي شوند در حالي که روابط تعريف شده در مدل ساختاري بين دو متغير پنهان ترسيم مي شوند. روابط موجود در مدل هاي اندازه گيري روابط بيروني و روابط ترسيم شده در مدل هاي ساختاري روابط دروني نام دارند.

اهميت نظريه

مدل ها بايد الزاما ريشه در نظريه اي بنيادين داشته باشند و بر اساس آن ايجاد گردند. نظريه ها اغلب اهداف اصلي تحقيقات دانشگاهي مي باشند اما کساني که به صورت علمي از آنها استفاده مي کنند نيز ممکن است مجموعه اي از روابط را پيشنهاد يا ايجاد نمايند که پيچيدگي اين روابط به اندازه پيچيدگي هاي هر نظريه آکادميکي باشند. از اين رو محققان براي تحليل اين روابط نيازمند ابزارهاي تحليلي ويژه اي که مدل سازي معادلات ساختاري ارائه مي نمايد، هستند.

حمايت مباني نظري در ترسيم مدل

شرط نهايي براي تاييد يک رابطه علي، وجود مباني نظري مرتبط است که صحت رابطه بين دو متغير را در يک رابطه علي معلولي تاييد نمايد. با مطالعه مباني نظري مرتبط مي توان چگونگي تاثير يک سازه بر سازه ديگر را با عمق بيشتري درک نمود. اگر مباني نظري و ادبيات مرتبط همراه با تحليل داده ها صورت نپذيرد، درک رابطه بين متغير مستقل و وابسته دشوار است و چه بسا اين رابطه جعلي و غير واقعي باشد. بنابراين محاسبات مدل معادلات ساختاري براي ايجاد روابط بين متغيرها و آزمودن اين روابط مفيد و سودمند است ولي بدون مطالعه مباني نظري مرتبط،‌کافي نيست.

انواع متغيرها در معادلات ساختاري و نرم افزار Smart PLS

محققان و پژوهشگران ممکن است در طراحي مدل خود با متغيرها و سازه هاي گوناگوني را مورد استفاده قرار دهد. آشنايي با متغيرها و شناختن نوع آنها به پژوهشگر در طراحي و تدوين يک مدل کامل و همه جانبه خود کمک بسزايي مي کند.

انواع متغيرها و سازه ها را مي توان از ديدگاه هاي متفاوتي بررسي کرد:

1- دسته بندي بر حسب ماهيت مقداري:

 • متغيرهاي کمي.
 • متغيرهاي کيفي.
 • مقياس اسمي.
 • مقياس رتبه اي.
 • مقياس فاصله اي.

2- دسته بندي از لحاظ نقش مربوطه در مدل:

 • متغيرهاي مستقل.
 • متغيرهاي وابسته.
 • متغيرهاي ميانجي.
 • متغيرهاي تعديلگر.
 • متغيرهاي کنترل.
 • متغيرهاي مزاحم.

3- دسته بندي بر اساس مشاهده پذير بودن يا نبودن:

 • متغيرهاي پنهان، مشاهده ناپذير و يا مکنون.
 • متغيرهاي مشاهده پذير يا آشکار.

انواع مدل

پژوهشگر يا محققي که از مدل هاي معادلات ساختاري در پژوهش خود استفاده مي کند با دو بخش مدل اندازه گيري و مدل ساختاري مواجه مي شود. يکي از مهمترين مراحل در تدوين مدل اندازه گيري تصميم در مورد نوع مدل اندازه گيري مي باشد.

مدل اندازه گيري در معادلات ساختاري به دو دسته تقسيم مي شود:

1- مدل با شاخص هاي بازتاب دهنده و انعکاسي

اگر در مدلي که پژوهشگر طراحي مي کند، سازه، سازنده شاخص خود باشد آن مدل انعکاسي مي باشد. در اين نوع مدل سازه ها مقدم هستند زيرا سازنده شاخص خود مي باشند و باعث به وجود آمدن آن مي شوند.

2- مدل با شاخص هاي سازنده

در اين نوع مدل اندازه گيري، شاخص ها ويژگي هاي تعريف کننده سازه به شمار مي روند، به عبارت ديگر شاخص ها هستند که سازه را تعريف مي کنند و مي سازند و در نوع مدل شاخص ها مقدم هستند چون باعث به وجود آمدن سازه مي شوند.

 

 

 

درباره ی حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین پرسنل شرکت آماری اطمینان شرق، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزارهای معادلات ساختاری را به خوبی انجام دهم. واتس آپ یا تلگرام من (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

18 پاسخ به اجزاء مدل و انواع متغيرها و مدلها در رويکرد PLS
 1. سلام بر شما
  اگر 50 متغیر آشکار داشته باشیم و 11 بُعد میتوان مدل اندازه گیری رضایتمندی از خدمات را در PLS انجام داد؟ آیا نرمال بودن و تعداد داده ها مهم می باشد؟

  • سيد مجتبي فرشچي 1 سپتامبر 2018 در 16:10 پاسخ

   سلام. نرم افزار اسمارت پی ال اس معادلات ساختاری و تحلیل تاییدی مرتبه دوم و بالاتر رو انجام میدهد.
   اگر کار شما تاییدی مرتبه دوم و یا معادلات ساختاری باشد می توانید از این نرم‌افزار استفاده کنید. این نرم افزار علاوه بر داده های حجم زیاد و یا نرمال، برای داده حجم کم و غیرنرمال هم مناسب هست

 2. سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم کار متغییر های کنترلی در معادلات ساختاری چی هستش
  چگونه از این متغییرهای کنترلی استفاده میکنیم
  خیلی ممنون

  • سيد مجتبي فرشچي 29 دسامبر 2018 در 20:20 پاسخ

   سلام. متغیرهای کنترلی در مدل به عنوان متغیر مستقل وارد می شوند، ولی تاثیری در تصمیم گیری قبول یا رد فرضیات ندارند. در اصل هدف این است که ما سایر عوامل موثر را نیز در مدل آورده و اثر آنها را تحت کنترل و بررسی قرار داده باشیم و کنترل کرده باشیم.

 3. سلام یک سوال داشتم. در نرم افزار pls به جه صورت باید آماره ی t مربوط به مسیر تاثیر یک متغیر مستقل بر دو متغیر وابسته را با توجه به در نظر گرفتن یک متغیر میانجی محاسبه کرد؟

 4. سلام
  متغیر تعدیل گر در PLS به چه صورت محاسبه می شه؟
  شنیدم باید با آزمون F تعدیلگری رو حساب کنیم این آزمون به چه صورته؟
  و آیا روش های دیگه ای برای محاسبه تعدیلگری هست یا خیر؟
  ممنون

 5. سلام
  بنده رشته مهندسی صنایع هستم
  خواستم بپرسم برای رشته من به درد می خوره
  چ متغیرهایی رو می تونم استفاده کنم
  میشه ی کم در مورد نوع داده ها و نحوه عمل این نرم افزار حرف بزنین
  ممنون

  • سيد مجتبي فرشچي 30 ژوئن 2019 در 16:31 پاسخ

   سلام. برای رشته های مهندسی احتمالا کاربرد زیادی نداشته باشد.
   داده های مورد استفاده همان داده های پرسشنامه های رایج طیف لیکرت (5 گزینه ای) و امثال آن هستند. در معادلات ساختاری روابط بین متغیرها به صورت گرافیکی نشان داده می شود. در رشته های اجتماعی و علوم انسانی کاربرد بیشتری دارد.

 6. سلام اقای فرشچی
  میشه بفرمایید ایا برای یک متغیر مستقل و یک متغیر وابسته از pls میشه استفاده کرد؟
  من برای مقاله م که بخشی از پایان نامه مه (یکی از ابعاد متغیر مستقل بر وابسته م رو میسنجم) میخام ببینم بعد معنایی بر جذب گردشگر تاثیر داره یا نه؟ (به عبارتی بعد معنایی حس مکان بر جذب گردشگر رابطه معناداری داره)
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سيد مجتبي فرشچي 13 آگوست 2019 در 21:21 پاسخ

   سلام. بله . محدودیتی وجود ندارد.
   ولی مزیت اصلی نرم افزار معادلات ساختاری نظیر لیزرل یا اسمارت پی ال اس یا ایموس بررسی روابط همزمان با چندین نوع متغیر است.

 7. سلام وقت بخیر. در نرم افزار پی ال اس این امکان وجود دارده که رابطه ی بین دوتا متغیر که در مدل با فلش دوطرفه نشان داده شده اند سنحیده شود؟؟؟ اگر جواب مثبت است چگونه می توان این فلش دو طرفه رو رسم کرد؟؟؟

  • سيد مجتبي فرشچي 1 سپتامبر 2019 در 15:23 پاسخ

   سلام. خیر. امکان ترسیم رابطه دوطرفه وجود در نرم افزار اسمارت پی ال اس وجود ندارد.
   ولی در خروجی ماتریس همبستگی متغیرهای تحقیق گزارش می شود

 8. سلام، وقتتون بخیر. به بیان ساده، چطور میشه تشخیص داد یک مدل انعکاسی است یا شکل دهنده؟ تشکر از لطفتون

  • سيد مجتبي فرشچي 8 سپتامبر 2019 در 20:46 پاسخ

   سلام. اگر سوالات پرسشنامه با جواب طیف لیکرت باشند مدل انعکاسی می باشد مثل میزان رضایت که می تواند از خیلی کم تا خیلی زیاد طیف داشته باشد. و اگر داده ها واقعی باشند مدل سازنده می باشد مثل نرخ تورم.

 9. سلام
  آیا در نرم افزار پی ال اس امکان بررسی همزمان دو متغیر مستقل روی یک متغیر وابسته وجود دارد؟ در صورت مثبت بودن پاسخ به چه صورت؟

  • سيد مجتبي فرشچي 7 نوامبر 2019 در 16:52 پاسخ

   سلام. بله. می توان از دو متغیر مستقل به متغیر وابسته پیکان رسم کرد. مانند رگرسیون چندگانه در اس پی اس اس.


[بالا]

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش تحلیل یا سایر درخواستها) واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

شرکت آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by