مدل سازی معادلات ساختاری و انتخاب رویکرد PLS

مدل سازی معادلات ساختاری چیست؟

مدل سازی معادلات ساختاری یکی از انواع روش های آماری است که ابزاری در دست محققین جهت بررسی ارتباط میان چندین متغیر در یک مدل فراهم می سازد. علت نام گذاری این روش به SEM به دو دلیل است:

روابط میان متغیرها در این روش با استفاده از یک سری معادلات ساختار یافته تجزیه و تحلیل می شوند.

این معادلات ساختار یافته در قالب مدل هایی ترسیم می شوند که به محقق امکان مفهوم سازی تئوری های پژوهش را با استفاده از داده ها می دهد.

مهمترین دلایل استفاده از مدل سازی معادلات ساختاری

یکی از مهمترین دلایل استفاده محققین و پژوهشگران از این روش این است که مدل سازی معادلات ساختاری، روشی کامل و جامع برای آزمودن تئوری های یک تحقیق است.

دلیل دیگر لحاظ نمودن خطای اندازه گیری توسط این روش است که به محقق اجازه می دهد تا تجزیه و تحلیل داده های خود را با احتساب خطای اندازه گیری گزارش دهد. پژوهشگران از این روش برای آزمودن روابط  پیچیده میان متغیرهای پنهان و مشاهده شده و همچنین میان چند متغیر پنهان استفاده می کنند. این روش ساختار روابط درونی را در مجموعه ای از معادلات آزمایش می کند. این معادلات همه روابط میان سازه هایی را که در تحلیل وجود دارند ترسیم می کنند. سازه ها همان متغیرهای مکنون هستند که چند متغیر مشاهده شده آنها را برآورد کنند.

اهمیت و مزیت مدل سازی در SEM

یکی از مهمترین مراحل تحلیل داده ها در SEM، ساخت مدل است. مدل سازی روش مناسبی برای بررسی روابط میان متغیرهای مکنون است که توسط متغیرهای مشاهده شده سنجیده می شوند.

مزیت اصلی مدل سازی در این است که معادلات ساختاریافته میان متغیرها را در قالب مدل هایی بررسی می سازد. وقتی مدل توسط محقق ساخته شد، وی برازش آن را بر اساس داده هایی که نمونه آماری در پاسخ به سوالات ابزار اندازه گیری داده اند،‌ بررسی می نماید. اولین وظیفه محقق در این فرایند تعیین تناسب بین مدل برآمده از نظریه های پیشین با داده های جمع آوری شده از نمونه های آماری پژوهش است. از آنجایی که به دست آمدن یک تناسب کامل بین تئوری و داده ها به سختی ممکن است، همیشه مقداری تفاوت میان این دو جود دارد. این میزان تفاوت در SEM با پس ماند نشان داده می شود.

انتخاب رویکرد مناسب معادلات ساختاری برای تحلیل داده ها

حال این موضوع مطرح است که محققی که قصد استفاده از معادلات ساختاری را دارد بهتر است از کدام نسل برای تحلیل داده های خود استفاده کند. به بیان دیگر با استفاده از کدامیک از رویکردهای SEM،‌ نتایج تحلیل داده ها صحیح و معتبر است.

معیارهای انتخاب رویکرد PLS برای معادلات ساختاری (SEM)

معیار اول

۱- اولین معیار برای انتخاب روش های PLS وجود متغیرهای پنهان با شاخص های سازنده در مدل پژوهش است. چنانچه مدل محقق حاوی این دسته از متغیرها باشند، وی مجبور به استفاده از روش PLS   است زیرا در رویکردهای نسل اول چنین قابلیتی تعریف نشده و متعاقبا نرم افزارهایی مانند LISREL    و AMOS    نیز ناتوان در ترسیم سازه ها با شاخص های سازنده می باشند.

معیار دوم

۲- معیار دوم به وجود متغیرهای پنهان مرتبه دوم به بالا در مدل پژوهش مربوطه است. این نوع متغیرها زمانی استفاده می شوند که محقق یک متغیر پنهان را در بیش از دو سطح به کار برد. در این صورت بهتر است که وی از روش   PLS استفاده کند.

معیار سوم

۳- معیار سوم آشکارترین معیار انتخاب روش  PLS برای تحلیل داده هاست. فرآیند انجام تحلیل داده ها در روش   PLS و نرم افزارهای مربوطه مثل Smart PLS    به گونه ای طراحی شده است که حساسیت به حجم نمونه به حداقل برسد. به همین ترتیب نرمال بودن توزیع داده ها نیز مانعی برای استفاده از PLS   محسوب نمی شود در حالیل که یکی از پیش شرطهای استفاده از روش های نسل اول، نرمال بودن توزیع داده هاست.

معیار چهارم

۴- معیار چهارم اشاره به مدل (مدل مفهومی) دارد که برای طرح فرضیه های خود از آن استفاده نموده است. اگر این مدل در مراحل اولیه توسعه باشد بدین معنی که با تازگی معرفی شده و متعاقبا تئوری های پیشین زیادی برای تایید آن وجود نداشته باشد، محقق بهتر است که از روش PLS برای تحلیل این مدل استفاده کند. روش های نسل اول که نقطه قوت آنها در تایید مدل با استفاده از معیارهای برازش مدل است، بیشتر در تحلیل مدلهایی به کار می روند که نظریات پیشین برای تأیید آنها به وفور موجود باشد ( مدل در مرحله بلوغ باشد) و محقق قصد بررسی تأیید این نوع مدل ها در جامعه آماری مورد نظر خود را داشته باشد.

 

 

 

۵/۵ - (۱۲ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سيد مجتبي فرشچي

کارشناسی ارشد خود را در رشته آمار، گرایش اقتصادی-اجتماعی از دانشگاه شهید بهشتی تهران گرفته ام. به عنوان مدیریت این مجموعه دانش محور، مایلم با کیفیت ترین خدمات را در زمینه مدل سازی معادلات ساختاری با نرم افزار Smart Pls به محققان و دانشجویان کشور ارائه نماییم.

‫۲۹ دیدگاه ها

  1. سلام؛ در سایت به منو خدمات، تحلیل pls فصل ۴ پایان نامه مراجعه و صفحه برآورد قیمت و هزینه تحلیل pls را ببینید. یا اینکه اینجا را کلیک کنید: برآورد هزینه تحلیل pls
   البته برای برآورد دقیق لازم است با ما ارتباط ایمیلی یا پیام رسانی گرفته و پرسشنامه و پروپوزال و مدل و فرضیات را بفرستید تا بررسی و قیمت و زمان اعلام کنیم

 1. در مدل سازی با معادلات ساختاری دو پرسش داشتم .
  اول اینکه ایا ازمون های ناپارامتریک توسط spss بایستی انجام شود ؟
  دوم اینکه الفای کرونباخ برای مولفه های پرسشنامه نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد ؟
  ( با این فرض که مدل ما مدل تکوینی است )

  1. سلام. بله آزمون های ناپارامتریک باید با اس پی اس اس انجام شود. چون نرم افزار معادلات ساختاری این امکان را ندارد.
   اگر در پرسشنامه از طیف لیکرت استفاده شده است، باید حتما پایایی تایید شود تا بتوان بقیه مراحل تحلیل را انجام داد.

 2. با سلام. سوال من اینست که تفاوت بین رویکردهای measurment و relationship در معادلات ساختاری چیست؟
  ارور ترم ها را در پی ال اس چگونه باید محاسبه کرد؟ و اگر از پرسشنامه برای بررسی وضع موجود استفاده شده باشد، آیا در محاسبات و تخمین هایی که توسط پی ال اس انجام میشود مقادیری بهتر از میانگین ساده مولفه های حاضر در پرسشنامه برای مقایسه بین آنها وجود دارد یا نه؟
  از پاسخ های شما سپاسگزارم.

  1. سلام. مدل اندازه گیری به بررسی روابط بین هر متغیربا سوالات مربوط به اون متغیر می پردازد و با بررسی بارهای عاملی،پایایی، پایایی ترکیبی و روایی همگرا و واگرا این کار انجام می شود. و مدل ساختاری روابط بین متغیرهای مکنون رو از طریق بررسی ضرایب معناداری ، مقادیر Rو… بررسی میکند.مقادیر بارهای عاملی ، مقادیر R2 و …معیارهایی هستند که بعنوان جایگزین میانگین می شود استفاده کرد. مقادیر خطاها در خروجی نرم افزار قابل مشاهده هست.

  1. سلام. خیر ضرورتی ندارد. چون این نرم افزار هم برای داده های نرمال و هم غیر نرمال مناسب می باشد.

 3. سلام و خسته نباشید
  آیا راه حلی برای افزایش دادن بار عاملی در PLS وجود دارد؟ من تعداد خیلی از سوالاتم به خاطر بار عاملی پایین تر از ۰.۴ حذف شدن و به خاطر همین پایایی (آلفای کرونباخ و CR و AVE) خیلی پایین آمده. آیا راه حلی وجود دارد برای رفع این مشکل؟
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. سلام. خیر. راه حل خاصی ندارد
   باید پرسشنامه را اصلاح کرده و مجدد داده جمع آوری کنید.
   خواهش.

   1. خیلی ممنون از پاسختون، اگر روایی همگرا داشته باشه اما واگرا نه چی کار باید بکنیم؟

 4. سلام وقت بخیر ببخشید شما میتونید مسیری که برای بدست آوردن روایی همگرا و واگرا و پایایی مرکب در نرم افزار spss رو به من بگید و من رو در این زمینه راهنمایی کنید
  با تشکر

  1. سلام. نرم افزار اس پی اس اس روایی همگرا و واگرا و پایایی مرکب را انجام نمی دهد.
   برای موارد فوق باید از نرم افزار معادلات ساختاری نظیر اسمارت پی ال اس استفاده کنید

 5. با سلام
  من برای کار پایان نامه ام از روش گراندد تئوری استفاده کردم و به یک مدل رسیدم و روابط بین متغیرها رو از طریق اطلس تی مشخص کردم . می خواستم ببینم آیا برای تست کردن مدل در جامعه آماری می تونم از نرم افزار pls استفاده کنم . آیا برای تحلیل اطلاعات از طریق نرم افزار pls طراحی پرسشنامه خاصی دارد یا همان پرسشنامه های کمی که مثلا از طیف لیکرت استفاده می کندمی تواند اطلاعات لازم برای تحلیل توسط این نرم افزار را فراهم کند
  با احترام

  1. سلام. بله می توان از پی ال اس استفاده کرد.
   منتها پرسشنامه باید طوری طراحی شود که تمام متغیرهای درون مدل با سوالات پرسشنامه و طیف لیکرت سنجیده شود.

 6. سلام جناب آقای فرشچی
  اگر در برخی از مسیرها ضریب R2 در حد ضعیف تفسیر شود چه تحلیلی می توان استنتاج کرد؟
  اگر در برخی مسیرها Q2 منفی باشد چه تحلیلی دارد؟

  1. سلام. اگر شاخص R2 و Q2 پایین یا منفی باشد یعنی مدل ساختاری برازش مناسب ندارد.

 7. سلام
  آیا در مدل یابی معادلات ساختاری در پایان نامه های روانشناسی باید همه متغیرهای استفاده شده، مربوط به یک نظریه باشد؟ یا محدودیتی وجود ندارد و میشود ترکیبی از چند نظریه باشد؟

  1. سلام. بستگی به مدل مفهومی شما دارد. نرم افزار های معادلات ساختاری مدل مفهومی را برازش می کند.
   طراحی و ارائه مدل مفهومی کاملا تخصصی است و بر اساس مبانی نظری می باشد.
   البته یک نکته ی قابل ذکر این است که اگر طیف پاسخ متغیرها به هم نزدیک تر باشد مدل برازش بهتری خواهد داشت.

 8. با سلام در کدام آزمون معین میشود که بین سازه های متغیر برون زا همبستگی نباشد؟ و اینکه همبستگی بین سازه های متغیر درون زا بلامانع است؟ آیا ازمون بتا اینکار را انجام میدهد

  1. سلام. از خروجی می توانید همبستگی بین متغیرهای را بررسی کنید. ولی همبستگی بین متغیرهای آشکار در نرم افزار گزارش نمیشه. برای بررسی مدل در نرم افزار معادلات ساختاری اصلا داشتن یا نداشتن همبستگی شرط نیست ولی اگر بین متغیرهای مستقل همبستگی کمتری وجود داشته باشه مدل برازش مناسب تری میده.

 9. با سلام
  من در پایان نامه از پی ال اس استفاده کردم با توجه به اینکه اماره تی برای چندتا متغیرم ۱.۸۰ هست ایا میتونم سطح اطمینان ۹۰درصد برای تایید فرصیه هام در نظر بگیرم و برای بقیع متغیرها ک اماره تی بالاتر از ۱.۹۶هست سطح اطمینان ۹۵درصد برای تایید فرضیه ها در نظر بگیرم

  1. سلام. این کار معمول و عرف نیست و می تواند نشان نقطه ضعف پژوهش شما باشد. در بهترین حالت بعد از مشورت با استاد اقدام نمایید.
   در ۹۸ درصد پژوهش ها سطح اطمینان را ۹۵ درصد می گیرند.

 10. سلام وقت بخیر سوالی داشتم خدمتتون.
  اگر متغیرهای مدل خودشون از چندین ابعاد ساخته بشن، ترسیم مدل و تست فرضیه چگونه است؟؟
  مثلا فرض کنید متغیر عملکرد سازمانی از سع بعد a و b و c تشکیل شده است.
  برای هر بعد هم یک گویه طراحی شده است.
  الان من برای تست فرضیه متغیرهایی که ابعاد دارن باید چگونه عمل کنم؟؟
  فرض کنید که میخوام تاثیر عملکرد سازمانی رو که از سه بعد a ، b ، c تشکیل شده است رو بر سوداوری بسنجم. و نمیخانم تاثیر ابعادش رو بر سوداوری بسنجم.
  این چطور انجام میشه؟؟؟ در مدل باید ابعاد رو به متغیر بچسبونم؟؟ یا ابعاد رو در نظر نگیرم و گویه ها رو بچسبونم به متغیر ؟؟
  با تشکر.

  1. سلام. وقت تون به خیر. مدل بر اساس فرضیات و اهداف ترسیم میشه. اگر تاثیر ابعاد رو نمیخاین فقط متغیر اصلی رو وارد مدل کنید. می تونید ابعاد رو به متغیر اصلی وصل کنید می تونید سوالات رو وصل کنید. نتیجه خیلی فرق نمی کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

سلام دانش پژوه عزیز؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش انجام تحلیل آماری یا سوال) واتساپ می باشد. زیرا لازم است قبل از هر پاسخی، فایلهای ارسالی شما بررسی شوند. فایلهایی مثل پرسشنامه، داده ها، مدل و فرضیات و امثال آن.

 

تحلیل آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتساپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید. یا
روی آیکن واتساپ در زیر کلیک کنید: