مدلهای اندازه گیری با یک شاخص(سوال) در رویکرد PLS

 با توجه به گفته های پیشین، یکی از فواید PLS  نسبت به دیگر روش ها در قابلیت سنجش مدل های اندازه گیری با کمتر از چهار شاخص (سوال) می باشد.

در مورد مدل های اندازه گیری با یک شاخص (سوال) باید اضافه نمود که انتخاب چنین مدلهایی نیاز به شرایطی دارد و اگر این شرایط اتفاق بیفتند، پژوهشگر در مورد سازه های پژوهش حتما باید از مدلهای اندازه گیری با یک شاخص به جای مدل چند شاخصه استفاده نماید.

سه شرط برای استفاده از مدل های اندازه گیری با یک شاخص در زیر بیان شده اند:

۱- مقدار همبستگی بین شاخص ها کمتر از ۰.۳ باشد. یعنی ارتباط بین شاخص ها بسیار ضعیف باشد که بایستی شاخص ها بازبینی و حذف شوند.

۲- مقدار بار عاملی بین شاخص ها و سازه ها بیشتر از ۰.۸ باشد. یعنی میزان همبستگی بین شاخص ها و سازه ها زیاد باشد که می تواند بیانگر شباهت زیاد شاخص ها باشد. در این حالت سوالات همگن هستند.

۳-  شاخص ها زائد باشند. بدین معنی که سوالات در حقیقت یک مفهوم را می سنجند و تفاوتی با یکدیگر ندارند. در واقع سوالات تکراری هستند.

نکته جالب این است که در روش PLS   به کار بردن تنها یک سوال برای سنجش سازه در برخی اوقات نه تنها اشتباه نبوده بلکه برعکس،‌ اگر سوال های بیشتر برای آزمودن آن سازه به کار رود، پژوهشگر اشتباه کرده است.

مهمترین این موارد وقتی است که یک سازه مفهوم رسا و واضحی دارد و مخاطب تنها با یک سوال می تواند به معنای آن سازه پی ببرد. در این مواقع به کار بردن سوالات اضافی برای سنجش آن سازی کاری عبث و بیهوده است و در واقع سوالات بیشتر نقش زائد و اضافی در مدل ایفا می کنند که برای برازش مدل مناسب نیست.

 

 

۴.۲/۵ - (۵ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین اعضای فنی مجموعه «اطمینان شرق»، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزارهای معادلات ساختاری را به خوبی انجام دهم. واتس آپ یا تلگرام من (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

‫۴ دیدگاه ها

  1. سلام. لطفا سوالات و نظرات خود در خصوص این مطلب را در همین بخش دیدگاه مطرح نمایید. از طریق ایمیل از پاسخ ما مطلع خواهید شد.
    برای جستجو در میان کامنت ها از Ctrl + f استفاده نمایید.

  2. سلام دوست عزیز
    سوالی داشتم، در خصوص سنجش همبستگی سازه ای بین متغیرها و ابعاد از یک طرف و بین ابعاد و مولفه ها از یک طرف، از کجای نرم افزاد pls می توان انجام داد؟

  3. با سلام و احترام
    من از نرم افزار smart-pls3 برای تجزیه و تحلیل داده های پایان نامه استفاده میکنم، اما سوال من اینه که با توجه به اینکه جنسیت متغیر تعدیلگر من هست، ایا باید مدل رو برای هر گروه جدا اجرا کنم بعد برای سنجش معناداری تعدیلگر تحلیل چندگروهی انجام بدم یا اینکه مدل رو یکبار برای هردو گروه انجام بدم بعد تحلیل چندگروهی رو انجام بدم؟ ممنون میشم اگه جواب بدید🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتساپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید. یا
روی آیکن واتساپ در زیر کلیک کنید: