در این مقاله به بیان و شرح مراحل مدل سازی در معادلات ساختاری با نرم افزار اسمارت پی ال اس می پردازیم.

تعيين مدل

در اين مرحله ابتدا ادبيات نظري پيرامون يک موضوع و مشتقات آن بررسي شده و سازه هاي دخيل در آن موضوع خاص شناسايي مي شوند.

شناسايي سنجه سازه ها

پس از ترسيم مدل حاوي سازه ها و روابط ميان آنها نوبت به ترسيم متغيرهاي آشکار مربوطه به سازه ها مي رسد. در واقع در اين مرحله چگونگي سنجش سازه ها را مشخص مي نمايند.

تخمين روابط بين مدل

بعد از ترسيم مدل با تمامي اجزا آن، نوبت به تخمين روابط حاوي متغيرهاي آشکار و پنهان در مدل مي رسد. اين روابط در دو نوع دروني و بيروني هستند.

با انتخاب رويکرد حداقل مربعات جزئي ( PLS) و نرم افزار Smart PLS ضرايب بار عاملي به همراه مقادير t توسط نرم افزار محاسبه مي شود و به محقق امکان تفسير روابط بيروني و دروني را مي دهد.

ارزيابي مدل

براي اينکه بتوان نتايج حاصل از تخمين روابط مدل را تفسير نمود، ابتدا بايد ميزان تناسب مدل يا برازش آن را مشخص کرد. بدين معني که آيا مدلي که اساس مباني نظري پيشين بوده است، با داده هاي گردآوري شده از نمونه آماري تحقيق متناسب بوده يا خير؟

در اين مرحله بسته به انتخاب رويکرد و نرم افزار مربوطه نحوه بررسي برازش مدل متفاوت است.

اصلاح مدل

در صورتي که نتايج ارزيابي مدل در مرحله چهارم مدل سازي در  SEM، عدم برازش و يا برازش ضعيف مدل را نشان داد،‌ مي بايست اقدام به اصلاح مدل از طرق مختلف نمود.

نکته مهم در اصلاح مدل اين است که تغييرات اعمال شده روي مدل براي رسيدن به برازش بهتر نبايد بيش از حد باشد. زيرا مدل ساخته شده توسط محقق داراي پشتوانه اي علمي بوده و از ادبيات نظري مرتبط استخراج گرديده است.

تفسير نتايج برآمده از مدل

پس از اصلاح مدل و اطمينان از کفايت برازش مدل، محقق مجاز است که نتايج حاصل از يافته هاي پژوهش را تفسير نمايد. در اين مرحله اعداد و مقادير حاصل از تحليل دادهه اي تحقيق، به عبارات ساده و قابل فهم براي مخاطب تبديل شده و به وي گزارش داده مي شود.

مزاياي مدل سازي معادلات ساختاري روش PLS

  • تخمين روابط چندگانه.
  • قابليت سنجش متغيرهاي پنهان.
  • محاسبه خطاي اندازه گيري.
  • قابليت بررسي تاثير هم خطي.
  • آزمون روابط جعلي و غير واقعي.

 

درباره ی سيد مجتبي فرشچي

کارشناسی ارشد خود را در رشته آمار، گرایش اقتصادی-اجتماعی از دانشگاه شهید بهشتی تهران گرفته ام. به عنوان مدیریت این شرکت، مایلم با کیفیت ترین خدمات را در زمینه مدل سازی معادلات ساختاری با نرم افزار Smart Pls به محققان و دانشجویان کشور ارائه نماییم.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش تحلیل یا سایر درخواستها) واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

شرکت آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by