تحلیل عاملی و بار عاملی در نرم افزار Smart PLS

در این مقاله در خصوص تحلیل عاملی و بار عاملی در نرم افزار اسمارت پی ال اس گفتگو می کنیم.

الف- تحلیل عاملی

یکی از مشکلاتی که محققان در تحقیق خود با آن مواجه هستند، کاهش حجم متغیرها و یا تشکیل ساختاری جدید برای آنها می باشد. که بدین منظور از روش تحلیل عاملی استفاده می شود.

تحلیل عاملی بر اساس ملاک های تجربی و عملی، تعداد متغیرهایی را که خیلی زیاد هستند را به چند عامل کاهش می دهد و تجزیه و تحلیل آنها را ساده تر می کند.

تحلیل عاملی، عمل کاهش متغیرها به عامل را از طریق گروه بندی کردن متغیرهایی که با هم همبستگی متوسط و یا نسبتا زیادی دارند، انجام می دهد.

تحلیل عاملی بر دو نوع است:

الف-۱- تحلیل عاملی اکتشافی (efa)

در تحلیل عاملی اکتشافی، محقق با هدف کشف ساختاری برای شکل دهی متغیرها و طبقه بندی آنهاست و پیش فرض اولیه آن است که هر متغیری ممکن است با هر عاملی ارتباط داشته باشد. به عبارت دیگر پژوهشگر در این روش هیچگونه فرضیه قبلی درباره نتایج ندارد و در پی اکتشاف عوامل تاثیر گذار است. بنابراین، تحلیل اکتشافی بیشتر به عنوان یک روش تدوین و تولید نظریه و نه آزمون نظریه در نظر گرفته می شود.

الف-۲- تحلیل عاملی تأییدی (cfa)

در این روش پژوهشگر سعی می کند تأییدی بر یک ساختار عاملی فرض شده ارائه دهد. یعنی تعیین می کند که داده ها با یک ساختار عاملی معین که در فرضیه آمده است هماهنگ است یا خیر. تحلیل عاملی تأییدی برای سنجش روایی شاخص های یک سازه در پرسشنامه نیز به کار برده می شود تا معلوم گردد هماهنگی و همسویی لازم بین شاخص ها وجود دارد. به بیان دیگر، تحلیل عاملی تأییدی ابزاری است برای سنجش روایی پرسشنامه. یعنی پرسشنامه چیزی را اندازه بگیرد که برای اندازه گیری آن ساخته شده است.

برخلاف تحلیل عاملی اکتشافی، در تحلیل عاملی تأییدی پیش فرض اساسی آن است که مطابق با تئوری پیشین، هر عاملی با زیر مجموعه ی خاصی از متغیرها ارتباط دارد.

کاربرد مهم تحلیل عاملی تأییدی، بررسی برازش مدل حاوی سوال های یک متغیر است.

قابل ذکر است این مجموعه تخصصی، آموزش ویدئویی تحلیل عاملی تاییدی مرتبه اول و دوم، البته در نرم افزار دیگر معادلات ساختاری یعنی با نرم افزار لیزرل، تهیه نموده است. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این آموزش و دریافت آن، این صفحه را ببینید:

تحلیل عاملی تاییدی در لیزرل

ب- بار عاملی

بار عاملی مقدار عددی است که میزان شدت رابطه میان یک متغیر پنهان و متغیر آشکار مربوطه را طی فرآیند تحلیل مسیر مشخص می کند. هرچه مقدار بار عاملی یک شاخص در رابطه با یک سازه مشخص بیشتر باشد، آن شاخص سهم بیشتری در تبیین آن سازه ایفا می کند. همچنین اگر بار عاملی یک شاخص منفی باشد، نشان دهنده تاثیر منفی آن در تبیین سازه مربوطه می باشد. به بیان دیگر سوال مربوط به آن شاخص به صورت معکوس طراحی شده است.

نرم افزار Smart PLS  تحلیل عاملی تأییدی را برای بررسی روایی پرسشنامه به صورت کامل انجام داده و از روش های مختلف روایی را بررسی می کند و همچنین در خروجی این نرم افزار بارهای عاملی و جدول همبستگی به صورت کاملا مجزا و قابل فهم ارائه می شود.

چنانچه مایلید می توانید انجام تحلیل عاملی پایان نامه یا تحقیق خود را به این مجموعه آماری سفارش دهید: سفارش تحلیل عاملی

۵/۵ - (۲۳ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین اعضای فنی مجموعه «اطمینان شرق»، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزارهای معادلات ساختاری را به خوبی انجام دهم. واتس آپ یا تلگرام من (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

نوشته های مشابه

‫۱۰۳ دیدگاه ها

 1. با سلام و تشکر از مطالب بسیار مفیدتون، آیا در صورتی که داده ها نرمال نباشند و از روش حداقل مربعات جزئی و روش pls استفاده کرده باشیم آیا برای امتیاز بندی فرضیه ها باید از آزمون فریدمن استفاده کرد یا با ضرایب مسیر میتوان این مورد را مشخص کرد>

  1. سلام
   رتبه بندی بر اساس ضرایب استاندارد با رتبه بندی فریدمن متفاوت هست.
   هر گاه بخواهیم متغیرهای مستقل یا متغیرهای تحقیق را نسبت به متغیر وابسته یا متغیر اصلی رتبه بندی کنیم از رتبه بندی ضریب استاندارد استفاده می کنیم.
   رتبه بندی فریدمن متغیرها را نسبت به هم رتبه بندی می کند متغیر وابسته یا اصلی را در نظر نمی گیرد.
   با این حال رتبه بندی فریدمن در زمانی استفاده می شود که داده ها نرمال نباشند و متغیر وابسته و یا اصلی نداشته باشیم.

 2. سلام. در صورتی که بار عاملی یک سوال کم باشد میتوان نتیجه گرفت که مثلا کارکنان در آن سوال یا بعد ضعیف تر هستند و باید در زمینه آن بعد سازمان تلاش بیشتری انجام دهد؟ مثلا یک سوال در بعد خودتعیینی در سازه توانمندسازی دارای بار عاملی کمتر در مقایسه با سایر سوالات است. حال با توجه به بار عاملی کمتر این سوال میتوان نتیجه گرفت که کارکنان در بعد خودتعیینی ضعیفتر هستند و برای تقویت خودتعیینی در آنان باید اقدامات موثرتری انجام شود یا از بار عاملی یک سوال نمیتوان چنین نتیجه ای گرفت و تنها همبستگی سوال با سازه را مشخص میکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

  1. سلام. خیر نمیشه.
   بار عاملی فقط همبستگی رو نشون میده.
   اگر بخواین رتبه بندی کنید که کدام قوی تر هست و کدام ضعیف تر باید از اس پی اس اس استفاده کنید و آزمون های دوجمله ای یا تی تست تک نمونه ای استفاده کنید.

   1. سلام و ادب بار عاملی هر فاکتور همبستگی اون فاکتور رو با چی نشون میده؟ و اگر برخی از فاکتورها حذف شدند یعنی با چی همبستگی نداشتن؟

    1. سلام. در نرم افزار های معادلات ساختاری، بر اساس همبستگی کانونی متغیر ها پیش بینی می شوند.
     بارهای عاملی همبستگی هر سوال پرسشنامه را با متغیر مربوط به خود بررسی می کند.
     اگر حذف شوند یعنی برای متغیر مورد نظر مناسب نبودند و نتوانستند در پیش بینی متغیر اثری داشته باشند

     1. خیلی ممنون فقط همبستگی کانونی چیه؟ فرض میکنیم که سه تا فاکتور آشکار داریم که هر سه دلالت بر یک متغیر پنهان می کنند. هر فاکتور آشکار یک واریانس مستقل خودشو داره و برایند واریانس های فاکتورهای آشکار مختلف میشه یک واریانس مشترک برای اون متغیر پنهان، حالا هر فاکتور آشکاری که واریانسش با اون واریانس مشترک بیشتر از ۰.۳ هم خوانی نداشته باشه حذف میشه آیا درست فهمیدم؟؟؟؟

     2. سلام. همبستگی کانونی نوعی از همبستگی است که همبستگی همه متغیرها به صورت همزمان با متغیر وابسته بررسی می شود.
      بله درست متوجه شدید.

 3. با سلام و عرض خدا قوت و احترام
  اگر میشه تعریفی دقیق از vif رو بهم بگید که اولا چی هست و دوم اینکه چه کاربردی داره.ممنونم از شما

  1. سلام. این شاخص زمانی استفاده می شود که متغیرهای تحقیق از روش سازنده به دست می آیند.
   شاخص vif (فاکتور افزایش نرخ واریانس) برای بررسی هم خطی بین شاخص ها به کار می رود و اگر مقدار این شاخص بیشتر یا مساوی ۵ باشد، نشان دهنده این موضوع هست که حداقل ۸۰ درصد میزانی که آن شاخص سازه را تعریف می کند، توسط شاخص های دیگر نیز تبیین می شود و احتیاجی به باقی ماندن آن شاخص در مدل نیست.

 4. سلام
  تحلیل های عاملی اکتشافی و تاییدی اسمارت پی ال اس چگونه انجام می شود؟ آیا باید بطور مجزا در اس پی اس اس انجام گیرد؟

  1. سلام.
   تحلیل اکتشافی با اس پی اس اس قابل انجام است. و نرم افزار اسمارت پی ال اس فقط تحلیل تاییدی مرتبه دوم به بالا را انجام می دهد.

 5. درود بر شما
  وقتی ضریب مسیر (عددی که بر روی رابطه ی بین دومتغیر بعد از اجرای PLS Algorithm نوشته میشود) یا بعبارتی بار عاملی بین دو متغیر مکنون منفی میشود مثلا ۰.۱۶۶ – این امر نشانه ی چیست؟ آیا باید کار خاصی انجام داد؟ مثلا سوال را از متغیری حذف کرد و…؟ و یا اینکه باید به تحلیل، بدون تغییر در مدل ادامه داد؟
  همچنین لطفا بفرمایید نحوه ی گزارش کردنبار عاملی منفی به چه صورت است و ما باید بگوییم که این امر نشانه ی چیست؟
  سپاسگزارم

  1. سلام. عدد منفی نشانه رابطه معکوس هست. یعنی بین متغیر مستقل و وابسته رابطه معکوس وجود دارد.
   اگر هم بارعاملی گویه ها منفی است یعنی سوال مورد نظر معکوس بقیه سوالات هست و یا باید حذف شد یا سوال اصلاح شده و مجدد پرسشنامه جمع آوری شود.

  2. درود بر شما
   ممنون و سپاسگزارم تز مطالب مفید و آموزنده شما
   مدل بنده جهت اجرا توسط نرم افزار اسمارت پی ال اس داردی ۷ متغیر است که
   دو متغیر آن توسط پرسشنامه ی ۱۲ سوالی است که توسط ۱۳۸ نفر تکمیل میگردد
   و ۵ متغیر دیگر توسط پرسشنامه ۲۴ سوالی که توسط ۳۸۴ نفر تکمیل میگردد
   میباشد.
   لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه باید فایل را به نرم افزار بدهم تا تحلیل صحیح باشد؟
   سپاسگزارم

   1. اوقات بخیر
    برای انجام مدل باید حجم نمونه یکسان باشد. با دو پرسشنامه با حجم نمونه متفاوت نمیشه تحلیل آماری انجام داد.

 6. با سلام و سپاس
  علت پایین بودن اغلب بارهای عاملی یک شاخص در حالیکه اغلب پاسخگویان برای آن شاخص پاسخ و گزینه مشابهی را انتخاب کرده اند چیست؟ مثلا در حالیکه اکثریت پاسخ دهندگان و بیش از ۷۰درصد آنها برای شاخص EN گزینه ۴ را به عنوان پاسخ انتخاب کرده اند لیکن بارعامل آن بسیار کم و در حد ۲/. منتج گردیده است؟! علت چیست؟

  1. سلام. برای تایید بارهای عاملی یکسان بودن جواب پاسخگویان مهم نیست. بلکه همبستگی بین سوالات هر شاخص و روایی و پایایی بین سوالات اهمیت دارد. اگر پایایی بین سوالات پایین باشد، بارهای عاملی برازش مناسبی نخواهند داشت.

 7. سلام من تحلیل عاملی اکتشافی دارم و تاییدی هر دو یک عامل مکنون داره واسه تاییدی با لیزرل انجام دادم ولی واسه اکتشافی نمیدونم از چه نرم افزاری استفاده کنم که شبیه لیزرل باشه از اسمارت pls نتونستم استفاده کنم چون رابطه بین دو متغیر مکنون را میخواد و من ندارم

  1. سلام. برای تحلیل اکتشافی باید از اس پی اس اس استفاده کنید.
   ابتدا باید با استفاده از تحلیل اکتشافی عامل ها را تعیین کنید و بعد تحلیل عاملی تاییدی انجام دهید.
   اگر عامل ها مشخص باشد احتیاجی به تحلیل اکتشافی نیست.(البته نظر استاد راهنما ارجحیت دارد)

 8. سلام وقت بخیر

  درباره سازه های غیرانعکاسی یعنی تکوینی نظر شما چیه؟ آیا میشه از تحلیل عاملی تاییدی برای بررسی روایی سازه استفاده کرد؟
  در کتاب های فارسی زبان خوندم که روش pls مناسب تحلیل عاملی تاییدی نیست. پس بر چه اساس از این روش برای تحلیل عاملی تاییدی استفاده میشه؟

  ممنونم برای فرصت تبادل اطلاعاتی که فراهم می کنید.

  1. سلام. پی ال اس برای داده های انعکاسی فقط تحلیل عاملی تاییدی مرتبه دوم انجام می دهد.
   داده های متغیر تکوینی احتیاجی به روایی سازه ندارد.

 9. با سلام
  اگر امکان دارد در مورد طرح سوالات پرسشنامه (یعنی نوع پرسش و اینکه سوالات در پرسشنامه چگونه طرح شوند گزینه ای یا تک جوابی) و تعداد سوالات و تعداد نمونه بر اساس متغییر ها برای تحلیل عاملی اکتشافی مثال عنوان بفرمایید
  با تشکر از زحمات شما

  1. سلام. برای تحلیل اکتشافی تعداد سوالات مهم نیست. ولی بهتر است سوالات مناسب و مفید و از طیف لیکرت استفاده شود.
   البته حجم نمونه باید ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر از تعداد سوالات پرسشنامه باشد.

 10. با سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  من برخی سوال های پرسشنامه ام دارای جهتگیری منفی بودن(یعنی باید عکس بقیه نمره گذاری می شدن). حال در اس پی اس اس این سوال ها رو ری کد کردم و جهت نمره گذاریشون رو با بقیه همراستا کردم(مثلا برای سوالی که تاثیر منفی بر متغیر داشت به کاملا موافقم نمره ۱ و به گزینه ی کاملا مخالفم نمره ۵ دادم. حال با اونها تو نرم افزار اسمارت پی ال اس می خوام تحلیل عامل تاییدی رو انجام بدم، آیا اون داده هایی که من ری کد کردم به حالت قبل از ری کد برمی گردن و وارد پی ال اس میشن یا به همون صورت ری کد شده و اصلاح شده؟ نتایج تحلیل عاملی یکم مشکوکم کرده که این سوال رو می پرسم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  لازم به ذکر است که از گزینه ی recod in to same variable استفاده کرده ام.

  1. سلام. در پرسشنامه همه سوالات باید همسو باشند. چون در غیر این صورت پایایی و روایی رد می شود.
   باید سوالات معکوس را هم جهت با بقیه سوالات کرده و بعد در اسمارت پی ال اس تحلیل عاملی تاییدی انجام شود.

 11. اگر مقدار t value که میبایست با ضریب خطای نیم درست عددی بیش از ۱/۹۶ برای تایید باشد اگر عدد ۴۵۵ یا زیاد بود به چه معناست و دلیلش چیست .اگر امکان داره در ایمیل بنده توضیح دهید

  1. به علت همگرایی شدید داده هاست. اگر حجم نمونه زیاد باشد مشکلی ندارد ولی اگر حجم نمونه کم باشد یعنی اشتباه در برداشت داده ها صورت گرفته است.
   البته مهم ضریب استاندارد است که باید بین یک و منفی یک باشد.

   1. خیلی ممنون آقای فرشچی کمک بسیار شایانی کردید و از اطلاعات مفید و علم آماری و البته خودتان نهایت سپاس رو دارم🌷🌷🌷🌷

 12. سلام. روز بخیر.
  من دو تا پرسشنامه رو با هم مقایسه می کنم. هر دو پرسشنامه دارای ۵ سوال هستند. این سوالات از طریق طیف لیکرت نمره دهی میشن (متغیرهای ترتیبی) جواب افراد به پرسشنامه تبدیل به یک نمره کلی میشه که این نمره یک متغیر پیوسته است. برای بررسی ارتباط بین این دو پرسشنامه از همبستگی پیرسون و پلی کریک استفاده کردم که این نمره ۰.۶۱ بدست اومد که نشون میده این پرسشنامه ها با هم همبستگی بالایی دارن. برای اینکه بفهمم این دو پرسشنامه یک مفهوم رو اندازه گیری می کنند یا خیر میخوام از EFA استفاده کنم و سوالم اینه که از کدوم روش چرخش باید استفاده کنم؟

 13. با سلام و احترام من پرسشنامه ای رو بر اساس مطالعه در مقالات و سایت دانشگاههای مختلف که با ایتم مورد تحقیق بنده در سرو کار داشتند استخراج کردم و بعد این پرسشنامه توسط خبرگان مورد بررسی قرار گرفت و پس از تایید نهایی در اختیار اعصای نمونه قرار گرفت برای تایید روایی محتوایی CVI, CVR و برای روایی صوری، آزمون تاثیرمحاسبه شد برای روایی سازه ای میخواهم از تحلیل عاملی تاییدی استفاده کنم سوالات من ۵۸ تا است و نمونه من هم ۷۶ نفر هستند آیا در smart pls میتونم این آزمون رو انجام بدم با تشکر

  1. سلام. بله.
   منتها ابتدا باید تحلیل عاملی اکتشافی انجام شود و بعد از نرم افزار اسمارت پی ال اس برای تحلیل عاملی تاییدی مرتبه دوم را انجام داد.

 14. با درود بر استاد عزیز
  اینجانب که به غایت حض بردم
  دوسوال خدمتتون داشتم و پیشاپیش سپاسگذارم :
  -اول اینکه در پی ال اس، ضریب مسیر به صورت منفی و بالاتر از یک ظاهر شد (منفی۱.۳۲). علت چیست استاد؟
  -دوم اینکه یکی از بارهای عاملی مقدار منفی ۳دهم و یگری مقدار منفی ۶دهم حاصل گردید لیکن مقدار t آنها هردومعنادار می باشد. آیا میتوان با توجیه معناداری، انها را حذف ننمود؟
  -سوم اینکه شاخص VIF شاخص بسیار سخت گیری هست و بااینکه همه شاخصهای دیگر اوکی و دارای ضرایب مسیر معنادار و روایی و پایایی مناسب بودند باز هم بیشتر عوامل مورد تائید VIF نبوده و بالاتر از ۵ یا ۱۰ و…شدند… ایا VIF به تنهایی تعیین کننده هست؟
  باز هم سپاس

  1. سلام. با تشکر از لطف شما
   سوال اول: به احتمال زیاد هم پوشانی زیاد بین دو متغیر یا داده پرت در داده ها وجود دارد.
   سوال دوم: شاخص VFI برای متغیرهای سازنده گزارش می شود و اگر شما متغیر انعکاسی داشته باشید این شاخص مناسب نیست.

  1. سلام. بررسی همبستگی سوالات هر متغیر در متغیر دیگر.
   نباید منفی باشد. چون در جدول بارهای متقاطع همه ضریب های مسیر مربوط به یک متغیر باید مثبت باشند. و در جدول فورنل لارکر هم از مجذور استفاده می شود که اصلا امکان منفی بودن نیست.

 15. با سلام و وقت بخیر ضریب بار عاملی در بین دو متغیر مستقل و وابسته ۲۸۵/ است برای افزایش ان چکار باید کرد باید سوالی را حذف کرد؟؟

  1. سلام. کار علمی نمی توان کرد. چون نتیجه ا ز داده ها به دست می آید. باید مجدد داده جمع آوری شود شاید نتیجه بهتری حاصل شود.

 16. سلام
  چرا با اینکه سوال های پرسشنامه دارای پایایی خوبی هستند چندین سوال از یک متغیر دارای بار عاملی پایین تر از ۰/۵ می باشند و آیا راهی برای اینکه بتوانم بار عاملی تعدادی از این گویه ها را بالا ببرم وجود دارد؟

  1. سلام. آزمون پایایی و بار عاملی متفاوت است. بار عاملی بالای ۴ دهم قابل قبول است.
   اگر پایین تر از این مقدار بود یا باید سوال حذف شود و یا طبق سوالات تایید شده داده های سوال مربوطه اصلاح شود

 17. با سلام
  من در محاسبات pls در بخش بار عاملی اعداد منفی حاصل شده و اصلا نمیدونم باید چکارش کرد . اصلا عدد منفی قابل قبوله؟ در صورت عدم قبول سوال را دقیقا باید چه کرد

  1. سلام. باید بار عاملی تمام سوالات در یک جهت باشد.
   اگر یک سوال بار منفی داشته باشد یعنی با سوالات دیگر همسو نیست و این در پایایی تاثیر می گذارد و پایایی قابل اعتماد نیست

  1. سلام. بررسی مجدد داده ها شاید تغییری ایجاد کند، از نظر وجود داده گمشده، اشتباه در ورود داده، بررسی داده های پرت و اشتباه . . .

 18. سلام. وقت شما بخیر. آیا امکان دارد که در مدل عاملی، یک گویه به دلیل اینکه تمامی پاسخ ها مشابه هستند (به طوری که میانگین نظرات تقریبا از طیف ۷ گزینه ای لیکرت ۷ باشد) آن گویه در مدل معنی دار نباشد؟
  من یکی از مهمترین گویه های کارم حذف شده در حالی که در جامعه مورد بررسی ، گویه ای است که همه پاسخ دهندگان در آن مورد “کاملاً موافق” هستند.
  متشکرم
  کمی محدودیت زمانی دارم
  ممنون می شوم که در پاسخ تسریع فرمائید

  1. سلام. بله این امکان وجود دارد که با وجود میانگین خیلی بالای یک گویه بازهم معنی دار نباشد.
   بین گویه های یک شاخص یا سازه نباید شکاف زیادی وجود داشته باشد (طیف ۷ تایی لیکرت).

   1. توی smart pls وقتی گزارش میگیرم توی جدول پایایی و روایی سازه کنار تلفای کرونباخ و پایایی ترکیبی فاکتوری بن نام rho_A میاد

 19. عرض سلام و وقت بخیر. با توجه به اینکه در کار فراتحلیل به ضریب همبستگی نیاز داریم آیا مقالاتی که فقط بار عاملی دارند هم قابل استفاده هستند؟ مثلا موضوع بنده فراتحلیل عوامل موثر بر متغیر x است. حال بعضی مقالات عوامل موثر خوبی را از راه تحلیل عاملی شناسایی کرده ولی فقط بارعاملی دارد. راهی برای استفاده از اینگونه مقالات در فراتحلیل نیست؟
  پیشایش از راهنمایی شما متشکرم.

 20. سلام
  تحلیل عاملی اکتشافی را با متغیرهای رتبه ای انجام می دهیم
  چون جواب سوالات به شکل لیکرت طراحی شده است، چطور میتونیم این آزمون را انجام بدهیم؟ مگر نباید این آزمون برای متغیرهای پیوسته انجام شود؟؟؟

  1. سلام. لزوما لازم نیست متغیرها پیوسته باشند. گزینه هایشان طیف لیکرت باشد، قابل انجام است.
   بهترین نرم افزار برای انجام تحلیل عاملی اکتشافی نرم افزار SPSS است و با نرم افزارهای معادلات ساختاری به خوبی نمیشه این کار را انجام داد. آموزش بسته ویدئویی و کامل و جامع تحلیل عاملی اکتشافی با spss را از سایت نرم افزار spss این مجموعه می توان تهیه نمود: https://www.spss-iran.com/product/factor-analysis/

 21. سلام من یک پرسشنامه دارم با ۱۴ متغییر و ۳۰ سوال آیا متغییر های من متغییر آشکار و سوال هر متغییر ، متغییر مکنون هستند و بار عاملی همبستکی عر سوال و متغییر را بررسی می کند؟

  1. سلام. نه ، سوالات پرسشنامه متغیرهای آشکار و مشاهده پذیر شما یا به اصلاح معرف هستند. متغیرهای پنهان از برآیند چند معرف یا چند سوال پرسشنامه بدست می آیند. مثلا شما رضایتمندی مشتری را با سه سوال پرسشنامه تان اندازه گیری می کنید. رضایتمندی متغیر پنهان یا به اصطلاح مکنون است.

 22. باسلام واحترام خدمت شما استاد گرامی
  یک پرسشنامه ۲۰سوالی ازسایت خارجی استخراج وترجمه نمودم پس ازتأیید خبرگان برای اجرا به چندنفرنمونه نیازاست . برای تأیید روایی محتوایی ،صوری وسازه ازچه روش هایی استفاده نمایم . باتشکر

 23. با سلام
  جناب آقای دکتر فرشچی
  پایان نامه ارشد بنده :مدل معادلات ساختاری در تبیین رابطه خود مراقبتی و خودکارآمدی بر کیفیت زندگی بیماران دیابتی نوع ۲ هست.که از ۳پرسشنامه برای جمع آوری اطلاعات استفاده کردم .ابتدا آلفای کرونباخ پرسشنامه هارو با استفاده از نرم افزار اس پس اس اس مورد آزمون قرار دادم که آلفاهایی که بدست اوردم بالای ۰.۷ هست و تحلیل عاملی برای ابعاد پرسشنامه انجام دادم که نتایج خوب بود. بعد از نرم افزار smartpls2 استفاده کردم .مدل من مرتبه دوم انعکاسی ترکیبی هست.بعد از اجرای برنامه یکی از متغیرهای مکنون با سازه هایش بارهای عاملیشون منفی شد(همه سوالات در یک راستا هستند) .و اینکه متغیری که فرض میکردیم نقش میانجی داشته باشه نقش میانحی نداشت.حالا سوال اینه که میشه مدل رو تصیح کرد یا باید به همین صورت گزارش بدم نتایج رو؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام بزرگوار. البته من دکترا نیستم و مدرک تحصیلی ام کارشناسی ارشد است.
   پاسخ سوال شما:
   احیانا سوالات متغیر با دیگر متغیر ها در یک راستا نیستند.
   اگر نقش متغیر میانجی رد شود می توان آن را از مدل حذف کرد به شرط آن که شاخص های برازش هم بهتر شود. در غیر این صورت لازم به حذف متغیر میانجی نیست

 24. سلام
  میشه لطف کنید و بهم بگید چرا در تحلیل عاملی اکتشافی بعضی مواقع تعدادی از سوالات بار نمی گیرند. یعنی اینکه سوال زیر مجموعه هیچ یک از عامل ها قرار نگرفته است.دلیل خاصی باعث این اتفاق می شود؟

  1. سلام. احتمالا هیچ همبستگی با دیگر سوالات ندارند.
   پایایی (آلفای کرونباخ) رو یک بار با این سوالات و یک بار بدون آنها بررسی کنید.
   در برخی موارد هم که داده های سوالات از یک جنس یا شبیه به هم نیستند این مشکل پیش میاد که باید ساختار اونها رو اصلاح کرد.

 25. با سلام و احترام
  جناب آقای فرشچی ضمن خسته نباشید
  احتمال دارد که داده های مربوط به ۴۰۰ پرسشنامه ۸۰ سئوالی را هربار که با اسمارت پی ال اس برازش کنیم نتایج مختلفی بدست آید؟

  1. سلام. ممنون.
   اگر صحبت از تفاوت های یک صدم و یک هزارم در نتایج باشد، ممکن است مثلا هنگامی که از خودگران سازی استفاده می کنیم، نتایج مختلفی بدست آید. زیرا گاهی نرم افزار بر اساس همگرایی نتایج را برآورد می کند. اما تقریبا بعید است این عامل باعث تغییر در نتایج معنی داری روابط شود.

 26. سلام آقای مهندس فرشچی
  من یک پرسشنامه ۹۰ سوالی دارم که از ۱۲ متغیر پنهان تشکیل شده و سوالاتش بصورت طیف لیکرت ۵ گزینه ای طراحی شده.
  توی یکی از گویه ها دوتا از سوال هاش فراوانی جواب هایی که بهش دادن یکسانه ولی بار عاملی اون ها فرق میکنه. خواستم بدونم مگه نباید دوتا سوال با شرایط یکسان دارای بار عاملی یکسان باشه؟
  لطفا زود جوابمو بدین خیلی گیرم.
  باتشکر

  1. سلام. حتما یک اختلاف کوچک بین این دو سوال است که بار عاملی یکسان گزارش نشده.
   این دو سوال را از هم کم کنید اختلاف مشخص می شود.
   اصولا نرم افزار برای دو سوال با جواب های یکسان خطا می گیرد زیرا همبستگی این دو سوال صد درصد می شود!

 27. با سلام و خسته نباشید
  بنده روش PCA را برای داده های حاصل از پرسشنامه خود اجرا کرده و تمام مراحل را با موفقیت انجام داده ام، حال برای ادامه کارم نیاز هست که مولفه های استخراجی وزن دهی شود… حال سوالم از شما در رابطه با چگونگی وزن دهی مولفه هاست که باید بر حسب بار عاملی موثر در هر مولفه باید باشد؟ و آیا رابطه و فرمول خاصی باید برای این وزن دهی وجود دارد یا فقط از جمع ساده بارهای عاملی بالای ۰.۴ در هر مولفه به دست می آید؟ لطفا راهنمایی بفرمایید
  ممنون

  1. سلام. برای وزن دهی مولفه های استخراج شده باید از تحلیل تاییدی مرتبه دوم استفاده کنید و بر اساس بارهای عاملی آنها را رتبه بندی کنید.

 28. سلام جناب آقای فرشچی. فرضیه صفر و فرضیه مقابل آن را در معادلات ساختاریافته ، چگونه باید نوشت؟ آیا این روش درست است؟
  H0:B>0/4 متغیر مستقل بر متغیر وابسته تاثیر دارد
  H0:B<0/4 متغیر مستقل بر متغیر وابسته تاثیر ندارد
  منظور از B ضریب بار عاملی است

  1. سلام. فرض یک همان فرضی است که میخواهید تایید شود. و فرض صفر مخالف آن.
   باید صورت فرضیه خود را در فرض صفر و یک بیاورید.

 29. با سلام. ببخشید میشه لطفا بفرمایید اگ مدل ما دارای دو متغیر باشه و هر بعد متغیر دارای چند بعد باشه و بعد تک تک ابعاد متغیر اول با تک تک ابعاد متغیر دوم ارتباط داشته باشه، این مدل رو در نرم‌افزار pls چطور باید اجرا کرد؟

  1. سلام. ابعاد متغیر اول و دوم را در مدل ترسیم کنید و بعد رابطه ی بین آنها را بکشید و مدل را برازش دهید.

 30. سلام
  من یک کار پژوهشی با جامعه آماری خارج کشور انجام دادم
  برای الگوسازی، ابتدا با خبرگان داخلی عوامل الگو را شناسایی کردم بعد بر اساس عوامل پرسشنامه طراحی شد برای اینکه زیرمولفه های هر عامل شناخته بشه اول تحلیل عاملی اکتشافی انجام دادم در نهایت الگو را با پی ال اس نسخه سه ارزیابی کردم. آیا استفاده از تحلیل اکتشافی اشتباه بوده؟

 31. با سلام و احترام. اگر بارعاملی در مدل بیشتر از یک باشد معنی ان چیست؟ چرا؟ فرمول ضریب اهمیت در تحلیل سوات چیست؟ ممنون میشم راهنمایی ام کنید. ممنون و سپاس فراوان

  1. سلام. تحلیل سوات کار نمی کنیم. اما معمولا ضرایب اهمیت با روش هایی مثل AHP بدست میان.

 32. باسلام
  اگر در پژوهشی بارهای عاملی بالا باشند و معنادار ولی شاخص های برازش معنادار نشوند اشکال کار از کجاست و چکار باید کرد؟ ممنون میشون پاسخ دهید.

  1. سلام. منظورتون از بارهای عاملی چی هست؟ باید به دقت نتایج بررسی بشه تا مشکل مشخص بشه

 33. سلام. وقت بخیر ما اگر یک سازه داشته باشیم، مثلا عوامل موثر بر متغیر ایکس و با توجه به نظر خبرگان، این عوامل را شناسایی و به‌صورت پرسشنامه درآورده باشیم، برای تعیین روایی و پایایی این پرسشنامه با نرم افزار PLS چجوری باید عمل کنیم؟

 34. سلام وقت بخیر
  یک مدل sem در stata اجرا کردم
  یک متغیر مکنون هست که دارای ۴ ایتم هست
  نرم افزار stata چرا ضریب مسیر متغیرهای اشکار با مکنون رو عددی بالاتر از یک نشون میده؟

 35. بار منفی سوال چیست ؟چه استدلال هایی برای گنجاندن و چه استدلال هایی برای عدم استفاده در چنین سوالات وجود دارد

  1. بار منفی نشان دهنده این است که این سوال یا متغیر رابطه معکوس دارد. در پرسشنامه باید همه سوالات هم جهت باشند یا در موقع تحلیل هم جهت شوند تا این مشکل بار منفی برای سوالات پیش نیاد. برای رابطه ای بین دو متغیر هم بار یا ضریب منفی یعنی دو متغیر باهم رابطه غیر مستقیم و معکوس دارند.

 36. با سلام ممنون از سایتتون
  من در پایان نامه باید تحلیل عاملی تاییدی انجام بدم (چون پرسشنامه محقق ساخته است برای تاییدش نیاز دارم). با pls، ضرایت آلفای کرونباخ و پایایی ترکیبی و بارهای عاملی را محاسبه کردم ولی استادم این را به عنوان تحلیل عاملی قبول ندارن و میگن باید با amos انجام بشه….آیا روش من درسته یا خیر و اگه درسته چطور و طبق چه منبعی توجیه شون کنم که همون تحلیل تاییدی انجام شده. سپاسگزارم.

  1. سلام. اگر حجم نمونه کم و کارتون تحلیل تاییدی مرتبه دوم است اسمارت پی ال اس مناسب است در غیر این صورت باید از ایموس استفاده کنید.

 37. سلام چه رابطه ای بین بار عاملی و ضریب تبیین در تحلیل عاملی اکتشافی وجود دارد؟ من این تحلیل را انجام دادم مقادیر بار عاملی اکثراً بالای ۰.۶ است اما چرا درصد واریانس تبیین شده حدود ۵۵ درصد شده است؟ بسیار ممنونم

  1. سلام. درصد واریانس تبیین شده مربوط به عامل های استخراج شده هست. شما اگر میخواین درصد واریانس رو بالا ببرین باید عامل ها بیشتری رو بردارین. مثلا بجای استخراج عامل های پیشنهادی نرم افزار (مثلا ۶ عامل) تنظیمات رو روی ۸ عامل بذارین

 38. سلام وقت بخیر ممنون از مطالب آموزنده . خواستم بپرسم چطور میشه بارهای عاملی را استاندارد کرد که بشه یه مقایسه رتبه ای بینشون انجام داد مثل همهبین صفر تا یک قرار بگیرن

  1. سلام. ضرایب استاندارد بین منفی یک تا مثتب یک متغیر است. علامت نشان دهنده ی جهت است. برای رتبه بندی قدر مطلق بارهای عاملی رو در نظر بگیرید. هر کدام بالاتر باشد رتبه بهتری هم دارد.

 39. سلام ووقت بخیر،من داده هام رو وارد پی ال اس کردم منفی نشون میده وجای تعجب داره واقعا نمیدونم مشکل ازچیه ،ممنون میشم اگه کسی میتونه راهنمایی کنه راهنماییم کنه

 40. سلام
  برای ورود اطلاعاعات به pls نیاز به چه پارامتر های آماری هست که به صورت فایل spss ,وارد می شوند

 41. سلام. اگه ضریب مسیر منفی باشه، p value و t value چقدر باید باشه؟ یعنی از چه عددی باید بیشتر یا کمتر باشن؟

 42. سلام و احترام
  آیا می توان تحلیل عاملی اکتشافی و تأییدی را همزمان بر روی یک نمونه انجام داد؟
  سپاس

 43. سلام عرض شد ۲تاسوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید
  ۱. ایا برای تحلیل عاملی اکتشافی و تاییدی میشه ازیک حجم نمونه استفاده کرد؟ اگر بله لطفا یک رفرنس عنایت بفرمایید
  ۲.آیا در تحقیقی که ابزار تهیه شده unique است میتوان برای روایی همگرا و واگرا ، درون سازه ای استفاده کرد؟

 44. سلام وقت بخیر
  تاثیر حذف یک سوال از متغیر ملاک در مرحله تحلیل عامل تاییدی (به علت پایین بودن بار عاملی)، چه تاثیری بر سنجش آن متغیر دارد؟

 45. سلام اگر درقسمت جدول ماتریس پس از چرخش عامل ها برای متغیری یا چند متغییر هیچ بار عاملی نباشه و خالی باشه یعنی باید حذف شود؟ همه بارهای عاملی برای کار من بالا ۰.۴ هست منتهی یه جایهایی برای برخی اصلا هیچ عددی درج نشده

 46. با سلام، در آزمون روایی سازی مدل، یکی از ابعاد که فقط یک سوال دارد معناداری بار عاملیش صفر است. آیا جایی از کار ایراد دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
ورود به واتساپ
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
Scan the code
سلام. چنانچه قصد سوال یا سفارش تحلیل دارید، در هر ساعتی از شبانه روز براحتی می توانید از طریق پیام رسان واتساپ با ما ارتباط بگیرید.
بدین ترتیب که موبایل {09198180991} را در گوشی ذخیره کنید یا کد QR نمایش داده شده روی دکمه زیر را هنگام انتخاب مخاطب جدید در واتساپ اسکن نمایید.
اگر با موبایل سایت را باز کنید، کافیست روی آیکن زیر کلیک تا در موقعیت ارسال واتساپ به ما قرار بگیرید: