برای سفارش انجام فصل 4 پایان نامه با نرم افزار SmartPls از طریق ایمیل یا واتس آپ یا سروش با ما ارتباط بگیرید.
“اطمینان شرق” یک شرکت آماری دارای گرید مرکز آمار ایران، نماد اعتماد الکترونیک و تجربه 14 ساله است
مراقب افراد سودجویی که بدون داشتن تخصص آماری اقدام به قبول سفارش تحلیل معادلات ساختاری می کنند، باشید …
…. این افراد، پس از اخذ وجه قادر به پشتیبانی تا زمان دفاع پایان نامه و رفع ایرادات اساتید نیستند و به تماس های شما پاسخ نخواهند داد !!
…. این اشخاص اکثرا فاقد تلفن ثابت و آدرس دقیق دفتر کار بوده و هیچ نوع نظارتی از جانب نهادهای قانونی کشور را نپذیرفته اند.
سوالات خود در خصوص هر مطلبي که در سايت مطالعه مي کنيد را در بخش ديدگاه (در انتهاي مطلب) درج نماييد تا به آن پاسخ دهيم. از طريق ايميل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهيد شد.
@جایزه دارید اگر مطمئن تر از ما یافتید ! @

در این مقاله در خصوص تحلیل عاملی و بار عاملی در نرم افزار اسمارت پی ال اس گفتگو می کنیم.

الف- تحلیل عاملی

یکی از مشکلاتی که محققان در تحقیق خود با آن مواجه هستند، کاهش حجم متغیرها و یا تشکیل ساختاری جدید برای آنها می باشد. که بدین منظور از روش تحلیل عاملی استفاده می شود.

تحلیل عاملی بر اساس ملاک های تجربی و عملی، تعداد متغیرهایی را که خیلی زیاد هستند را به چند عامل کاهش می دهد و تجزیه و تحلیل آنها را ساده تر می کند.

تحلیل عاملی، عمل کاهش متغیرها به عامل را از طریق گروه بندی کردن متغیرهایی که با هم همبستگی متوسط و یا نسبتا زیادی دارند، انجام می دهد.

تحلیل عاملی بر دو نوع است:

الف-1- تحلیل عاملی اکتشافی (efa)

در تحلیل عاملی اکتشافی، محقق با هدف کشف ساختاری برای شکل دهی متغیرها و طبقه بندی آنهاست و پیش فرض اولیه آن است که هر متغیری ممکن است با هر عاملی ارتباط داشته باشد. به عبارت دیگر پژوهشگر در این روش هیچگونه فرضیه قبلی درباره نتایج ندارد و در پی اکتشاف عوامل تاثیر گذار است. بنابراین، تحلیل اکتشافی بیشتر به عنوان یک روش تدوین و تولید نظریه و نه آزمون نظریه در نظر گرفته می شود.

الف-2- تحلیل عاملی تأییدی (cfa)

در این روش پژوهشگر سعی می کند تأییدی بر یک ساختار عاملی فرض شده ارائه دهد. یعنی تعیین می کند که داده ها با یک ساختار عاملی معین که در فرضیه آمده است هماهنگ است یا خیر. تحلیل عاملی تأییدی برای سنجش روایی شاخص های یک سازه در پرسشنامه نیز به کار برده می شود تا معلوم گردد هماهنگی و همسویی لازم بین شاخص ها وجود دارد. به بیان دیگر، تحلیل عاملی تأییدی ابزاری است برای سنجش روایی پرسشنامه. یعنی پرسشنامه چیزی را اندازه بگیرد که برای اندازه گیری آن ساخته شده است.

برخلاف تحلیل عاملی اکتشافی، در تحلیل عاملی تأییدی پیش فرض اساسی آن است که مطابق با تئوری پیشین، هر عاملی با زیر مجموعه ی خاصی از متغیرها ارتباط دارد.

کاربرد مهم تحلیل عاملی تأییدی، بررسی برازش مدل حاوی سوال های یک متغیر است.

قابل ذکر است این شرکت، آموزش ویدئویی تحلیل عاملی تاییدی مرتبه اول و دوم، البته در نرم افزار دیگر معادلات ساختاری یعنی با نرم افزار لیزرل، تهیه نموده است. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این آموزش و دریافت آن، این صفحه را ببینید:

تحلیل عاملی تاییدی در لیزرل

ب- بار عاملی

بار عاملی مقدار عددی است که میزان شدت رابطه میان یک متغیر پنهان و متغیر آشکار مربوطه را طی فرآیند تحلیل مسیر مشخص می کند. هرچه مقدار بار عاملی یک شاخص در رابطه با یک سازه مشخص بیشتر باشد، آن شاخص سهم بیشتری در تبیین آن سازه ایفا می کند. همچنین اگر بار عاملی یک شاخص منفی باشد، نشان دهنده تاثیر منفی آن در تبیین سازه مربوطه می باشد. به بیان دیگر سوال مربوط به آن شاخص به صورت معکوس طراحی شده است.

نرم افزار Smart PLS  تحلیل عاملی تأییدی را برای بررسی روایی پرسشنامه به صورت کامل انجام داده و از روش های مختلف روایی را بررسی می کند و همچنین در خروجی این نرم افزار بارهای عاملی و جدول همبستگی به صورت کاملا مجزا و قابل فهم ارائه می شود.

چنانچه مایلید می توانید انجام تحلیل عاملی پایان نامه یا تحقیق خود را به این شرکت آماری سفارش دهید: سفارش تحلیل عاملی

 

 

 

تحلیل عاملی و بار عاملی در نرم افزار Smart PLS
5 (100%) 5 votes
درباره حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین پرسنل شرکت آماری اطمینان شرق، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزارهای معادلات ساختاری را به خوبی انجام دهم. سروش یا واتس آپ من (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

20 دیدگاه در تحلیل عاملی و بار عاملی در نرم افزار Smart PLS
 1. با سلام و تشکر از مطالب بسیار مفیدتون، آیا در صورتی که داده ها نرمال نباشند و از روش حداقل مربعات جزئی و روش pls استفاده کرده باشیم آیا برای امتیاز بندی فرضیه ها باید از آزمون فریدمن استفاده کرد یا با ضرایب مسیر میتوان این مورد را مشخص کرد>

  • سيد مجتبي فرشچي ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ در ۱۸:۴۵ پاسخ

   سلام
   رتبه بندی بر اساس ضرایب استاندارد با رتبه بندی فریدمن متفاوت هست.
   هر گاه بخواهیم متغیرهای مستقل یا متغیرهای تحقیق را نسبت به متغیر وابسته یا متغیر اصلی رتبه بندی کنیم از رتبه بندی ضریب استاندارد استفاده می کنیم.
   رتبه بندی فریدمن متغیرها را نسبت به هم رتبه بندی می کند متغیر وابسته یا اصلی را در نظر نمی گیرد.
   با این حال رتبه بندی فریدمن در زمانی استفاده می شود که داده ها نرمال نباشند و متغیر وابسته و یا اصلی نداشته باشیم.

 2. سلام. در صورتی که بار عاملی یک سوال کم باشد میتوان نتیجه گرفت که مثلا کارکنان در آن سوال یا بعد ضعیف تر هستند و باید در زمینه آن بعد سازمان تلاش بیشتری انجام دهد؟ مثلا یک سوال در بعد خودتعیینی در سازه توانمندسازی دارای بار عاملی کمتر در مقایسه با سایر سوالات است. حال با توجه به بار عاملی کمتر این سوال میتوان نتیجه گرفت که کارکنان در بعد خودتعیینی ضعیفتر هستند و برای تقویت خودتعیینی در آنان باید اقدامات موثرتری انجام شود یا از بار عاملی یک سوال نمیتوان چنین نتیجه ای گرفت و تنها همبستگی سوال با سازه را مشخص میکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

  • سيد مجتبي فرشچي ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ در ۲۱:۱۲ پاسخ

   سلام. خیر نمیشه.
   بار عاملی فقط همبستگی رو نشون میده.
   اگر بخواین رتبه بندی کنید که کدام قوی تر هست و کدام ضعیف تر باید از اس پی اس اس استفاده کنید و آزمون های دوجمله ای یا تی تست تک نمونه ای استفاده کنید.

   • سلام و ادب بار عاملی هر فاکتور همبستگی اون فاکتور رو با چی نشون میده؟ و اگر برخی از فاکتورها حذف شدند یعنی با چی همبستگی نداشتن؟

    • سيد مجتبي فرشچي ۵ آذر ۱۳۹۷ در ۱۹:۰۷ پاسخ

     سلام. در نرم افزار های معادلات ساختاری، بر اساس همبستگی کانونی متغیر ها پیش بینی می شوند.
     بارهای عاملی همبستگی هر سوال پرسشنامه را با متغیر مربوط به خود بررسی می کند.
     اگر حذف شوند یعنی برای متغیر مورد نظر مناسب نبودند و نتوانستند در پیش بینی متغیر اثری داشته باشند

     • خیلی ممنون فقط همبستگی کانونی چیه؟ فرض میکنیم که سه تا فاکتور آشکار داریم که هر سه دلالت بر یک متغیر پنهان می کنند. هر فاکتور آشکار یک واریانس مستقل خودشو داره و برایند واریانس های فاکتورهای آشکار مختلف میشه یک واریانس مشترک برای اون متغیر پنهان، حالا هر فاکتور آشکاری که واریانسش با اون واریانس مشترک بیشتر از ۰.۳ هم خوانی نداشته باشه حذف میشه آیا درست فهمیدم؟؟؟؟

      • سيد مجتبي فرشچي ۸ آذر ۱۳۹۷ در ۲۰:۵۹ پاسخ

       سلام. همبستگی کانونی نوعی از همبستگی است که همبستگی همه متغیرها به صورت همزمان با متغیر وابسته بررسی می شود.
       بله درست متوجه شدید.

 3. با سلام و عرض خدا قوت و احترام
  اگر میشه تعریفی دقیق از vif رو بهم بگید که اولا چی هست و دوم اینکه چه کاربردی داره.ممنونم از شما

  • سيد مجتبي فرشچي ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ در ۰۲:۰۲ پاسخ

   سلام. این شاخص زمانی استفاده می شود که متغیرهای تحقیق از روش سازنده به دست می آیند.
   شاخص vif (فاکتور افزایش نرخ واریانس) برای بررسی هم خطی بین شاخص ها به کار می رود و اگر مقدار این شاخص بیشتر یا مساوی ۵ باشد، نشان دهنده این موضوع هست که حداقل ۸۰ درصد میزانی که آن شاخص سازه را تعریف می کند، توسط شاخص های دیگر نیز تبیین می شود و احتیاجی به باقی ماندن آن شاخص در مدل نیست.

 4. سلام
  تحلیل های عاملی اکتشافی و تاییدی اسمارت پی ال اس چگونه انجام می شود؟ آیا باید بطور مجزا در اس پی اس اس انجام گیرد؟

  • سيد مجتبي فرشچي ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ در ۰۱:۴۹ پاسخ

   سلام.
   تحلیل اکتشافی با اس پی اس اس قابل انجام است. و نرم افزار اسمارت پی ال اس فقط تحلیل تاییدی مرتبه دوم به بالا را انجام می دهد.

 5. درود بر شما
  وقتی ضریب مسیر (عددی که بر روی رابطه ی بین دومتغیر بعد از اجرای PLS Algorithm نوشته میشود) یا بعبارتی بار عاملی بین دو متغیر مکنون منفی میشود مثلا ۰.۱۶۶ – این امر نشانه ی چیست؟ آیا باید کار خاصی انجام داد؟ مثلا سوال را از متغیری حذف کرد و…؟ و یا اینکه باید به تحلیل، بدون تغییر در مدل ادامه داد؟
  همچنین لطفا بفرمایید نحوه ی گزارش کردنبار عاملی منفی به چه صورت است و ما باید بگوییم که این امر نشانه ی چیست؟
  سپاسگزارم

  • سلام. عدد منفی نشانه رابطه معکوس هست. یعنی بین متغیر مستقل و وابسته رابطه معکوس وجود دارد.
   اگر هم بارعاملی گویه ها منفی است یعنی سوال مورد نظر معکوس بقیه سوالات هست و یا باید حذف شد یا سوال اصلاح شده و مجدد پرسشنامه جمع آوری شود.

  • هادی خیرخواهان ۲۶ آبان ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۴ پاسخ

   درود بر شما
   ممنون و سپاسگزارم تز مطالب مفید و آموزنده شما
   مدل بنده جهت اجرا توسط نرم افزار اسمارت پی ال اس داردی ۷ متغیر است که
   دو متغیر آن توسط پرسشنامه ی ۱۲ سوالی است که توسط ۱۳۸ نفر تکمیل میگردد
   و ۵ متغیر دیگر توسط پرسشنامه ۲۴ سوالی که توسط ۳۸۴ نفر تکمیل میگردد
   میباشد.
   لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه باید فایل را به نرم افزار بدهم تا تحلیل صحیح باشد؟
   سپاسگزارم

   • سید مجتبی فرشچی ۲۹ آبان ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۹ پاسخ

    اوقات بخیر
    برای انجام مدل باید حجم نمونه یکسان باشد. با دو پرسشنامه با حجم نمونه متفاوت نمیشه تحلیل آماری انجام داد.

 6. با سلام و سپاس
  علت پایین بودن اغلب بارهای عاملی یک شاخص در حالیکه اغلب پاسخگویان برای آن شاخص پاسخ و گزینه مشابهی را انتخاب کرده اند چیست؟ مثلا در حالیکه اکثریت پاسخ دهندگان و بیش از ۷۰درصد آنها برای شاخص EN گزینه ۴ را به عنوان پاسخ انتخاب کرده اند لیکن بارعامل آن بسیار کم و در حد ۲/. منتج گردیده است؟! علت چیست؟

  • سيد مجتبي فرشچي ۲۵ آبان ۱۳۹۷ در ۲۰:۱۰ پاسخ

   سلام. برای تایید بارهای عاملی یکسان بودن جواب پاسخگویان مهم نیست. بلکه همبستگی بین سوالات هر شاخص و روایی و پایایی بین سوالات اهمیت دارد. اگر پایایی بین سوالات پایین باشد، بارهای عاملی برازش مناسبی نخواهند داشت.

 7. سلام من تحلیل عاملی اکتشافی دارم و تاییدی هر دو یک عامل مکنون داره واسه تاییدی با لیزرل انجام دادم ولی واسه اکتشافی نمیدونم از چه نرم افزاری استفاده کنم که شبیه لیزرل باشه از اسمارت pls نتونستم استفاده کنم چون رابطه بین دو متغیر مکنون را میخواد و من ندارم


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛ پس از مطالعه هر مطلب در سايت، مي توانيد سوالات خود را در بخش ديدگاه در پايين آن صفحه درج نماييد. ما پاسخ خواهيم داد و شما از طريق ايميل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهيد شد.

شرکت آماری اطمینان شرق

1
×
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
بر روي فلش ها کليک نماييد تا زير منوها نمايش داده شود